Apklausa: bankai tikisi skolinti daugiau, įmonės žada verstis be paskolų

Publikuota: 2012 m. gegužės 7 d. pirmadienis

Nors bankai žada švelninti kai kurias paskolų sąlygas verslui, didžioji įmonių dalis verslo plėtrą ir toliau ketina vykdyti be bankų paskolų. Tokias tendencijas atskleidė nefinansinių įmonių ir komercinių bankų apklausos.

Beveik kas penktas (18 proc.) iš Lietuvos banko apklausoje dalyvavusių vadovaujančias pareigas užimančių komercinių bankų darbuotojų nurodė, kad artimiausią pusmetį skolinimo sąlygos verslui bus švelninamos. Griežtinti skolinimo sąlygas yra numatę 9 proc. respondentų.

Pagal naujausią apklausą, praėjusį pusmetį dauguma – 91 proc. – bankų teigė skolinimo sąlygų nekeitę, 9 proc. atsakė jas šiek tiek sugriežtinę. Dauguma atsakymus pateikusių bankų nurodė, kad praėjusį pusmetį jie atsargiausiai kreditavo viešbučių ir restoranų, nekilnojamojo turto bei statybos sektorius.

Bankai artimiausiu metu labiausiai linkę švelninti sąlygas smulkiam ir vidutiniam verslui. Kartu jie tikisi, kad būtent šio segmento įmonių skolinimosi apetitas augs labiausiai.

Paskolų paklausos augimo šiemet tikisi beveik kas antras bankas, o bendras paskolų portfelis, pagal bankų prognozes, šiemet padidės 2–6 proc.

„Apklausos rodo, kad kredito įstaigos linkusios paskolų verslui maišą atrišti labiau, tačiau pačios įmonės įsipareigojimų prisiimti neskuba. Dauguma jų teigia paraiškos paskolai artimiausiu metu nepildysiančios, nes nemato tam poreikio, turi vidinių išteklių arba skolinimąsi laiko per brangiu“, – sakė Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos Finansinio stabilumo departamento Makroprudencinės analizės skyriaus vyriausiasis ekonomistas Virgilijus Rutkauskas.

Naujausios apklausos duomenimis, įmonių, kurios artimiausiu metu ketina naudotis kredito įstaigų teikiamomis paslaugomis, dalis per pusmetį sumažėjo nuo 38,6 iki 32,0 proc.

Palyginti su 2011 m. spalio mėn. nefinansinių įmonių apklausos rezultatais, įmonių, kurios visus verslo finansinius poreikius tenkina vien tik iš vidinių finansavimo šaltinių, dalis sumažėjo nedaug ir sudarė beveik tris ketvirtadalius apklausoje dalyvavusių respondentų.

Naujo skolinimosi galimybes ir teikiamų paskolų standartus optimistiškiausiai vertino prekybos įmonės, o statybos ir paslaugų įmonėms jos atrodė suprastėjusios. Naujausios apklausos duomenimis, 2012 m. pirmąjį pusmetį aktyviausiai kredito įstaigų teikiamomis paslaugomis naudosis pramonės ir prekybos įmonės. Kaip ir ankstesniais laikotarpiais, už skolintas lėšas įmonės ketina pirkti įrenginius, mašinas, transporto priemones, žaliavas ir medžiagas.

Siekdamas įvertinti skolinimo sąlygų pokyčius, verslo tendencijas, Lietuvos bankas apklausė septynių komercinių bankų ir keturių užsienio bankų filialų vadovaujančius darbuotojus, bendrovė „Spinter tyrimai“ atliko 500 nefinansinių įmonių vadovų ir finansininkų apklausą.

Išsami bankų apklausos dėl skolinimo sąlygų ir įmonių apklausos dėl veiklos finansavimo apžvalga skelbiama Lietuvos banko interneto svetainėje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »