Apyvartoje – rekordinis litų kiekis

Publikuota: 2013 m. sausio 15 d. antradienis

Praėjusių metų pabaigoje fiksuotas didžiausias apyvartoje per devyniolika metų, kai cirkuliuoja litai, grynųjų pinigų kiekis: gruodžio 21-ąją apyvartoje buvo 11,64 mlrd. Lt grynųjų pinigų. 2012 m. gruodžio 31 d. grynųjų pinigų apyvartoje suma siek tiek sumažėjo: buvo 11,42 mlrd. Lt – 589,50 mln. Lt, arba 5,44 % daugiau nei prieš metus.

„Grynųjų pinigų kiekis apyvartoje nuosekliai su nedideliais svyravimais augo visus praėjusius metus. Tam įtakos turėjo atsigaunanti ekonomika. Gruodį apyvartoje grynųjų tradiciškai visada padaugėja dėl šventinės prekybos. Šiemet kaip niekada daug buvo laisvų dienų, ir todėl komerciniai bankai iš anksto pasirūpino, kad švenčių išvakarėse ir jų metu bankomatuose nepritrūktų pinigų. Po švenčių grynųjų kiekis apyvartoje sumažėjo, nes daug pinigų išleista, ir jie grįžo į Lietuvos banką“, – sakė Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos direktorius Alis Jaramaitis.

2012 m. gruodžio 31 d. apyvartoje buvo daugiau kaip 91 mln. įvairių nominalų litų banknotų (jų suma – 11,161 mlrd. Lt, jie svėrė apie 91 toną) ir beveik 1,103 mlrd. įvairių nominalų apyvartinių monetų (jų suma – 241 mln. Lt, jos svėrė apie 2 248 tonas). Taip pat į apyvartą išleista apie 341 tūkst. kolekcinių (proginių) monetų (jų suma – 14,9 mln. Lt).

Per metus litų banknotų skaičius apyvartoje padidėjo 3,26 mln. vienetų (3,70 %), jų suma – 562,63 mln. litų (5,31 %), apyvartinių monetų skaičius apyvartoje – 69,84 mln. vienetų (6,76 %), jų suma – 26,10 mln. Lt (12,14 %).

2012 m. gruodžio 31 d. didžiausią visų banknotų apyvartoje dalį sudarė 100 ir 200 litų banknotai (atitinkamai 22 ir 36 %), didžiausią visų monetų apyvartoje dalį – 1 ir 2 centų monetos (atitinkamai 39 ir 21 %). 1, 2 ir 5 litų monetos sudarė apie tris ketvirtadalius  (76 %) visos apyvartinių  monetų apyvartoje sumos. Per metus 5 litų monetų apyvartoje suma padidėjo 1,4 procentinio punkto, 2 litų ir 1 lito – beveik nepakito.

Tik Lietuvos bankas turi teisę išleisti į apyvartą ir išimti iš jos litų banknotus ir monetas. Jų atsargos laikomos Lietuvos banko saugyklose Vilniuje ir Kaune. Iš jų nacionaliniais pinigais aprūpinami šalyje veikiantys komerciniai bankai.

Lietuvoje galioja fiksuoto nacionalinės valiutos kurso režimas, todėl Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia tiek litų, kiek komerciniai bankai jam parduoda bazinės valiutos eurų. Litų kiekį apyvartoje lemia paklausa rinkoje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »