Bankų apklausa: paskolų portfelis toliau augs, bet lėčiau, nei anksčiau

Publikuota: 2016 m. lapkričio 3 d. ketvirtadienis

Naujausia Lietuvoje veikiančių bankų apklausa rodo, kad jie trečiąjį ketvirtį įmonėms skolino aktyviau ir ilgesniam terminui. Būstui besiskolinantiems gyventojams sąlygų bankai per ketvirtį iš esmės nekeitė ir nenumato to daryti artimiausiu metu.

„Sparčiai augančio kreditavimo kontekste didžioji bankų dalis skolinimo standartų reikšmingai nekeitė, tačiau kreditavimo įmonėms švelnėjimo požymių pastebima keletą ketvirčių iš eilės. Bankai mano, kad paskolų portfelis ir toliau augs, tačiau lūkesčiai tampa nuosaikesni ir tikimasi lėtesnio portfelio didėjimo, nei buvo manoma metų pradžioje. Taigi bankai mato vis mažiau erdvės išlaikyti dabartines pakankamai nemažas kreditavimo apsukas“, – sako Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis.

Pasak jo, ketvirtąjį ketvirtį konkurencija labiausiai turėtų didėti dėl apdirbamosios gamybos ir prekybos veikla užsiimančių įmonių kreditavimo. Kol kas daugiausia bankai konkuravo skolindami prekybos įmonėms – šis sektorius yra tarp tų, kurių finansinę būklę bankai vertino geriausiai, o skolinimo jam neribojo nė vienas bankas.

Vis dėlto bankai kreditavo ne visas įmones. Daugiausia apklausoje dalyvavusių bankų (keturi iš dešimties) nurodė, kad ribojo skolinimą nekilnojamojo turto veiklą vykdančioms įmonėms. Taip pat atsargiau buvo skolinama viešbučių ir restoranų bei statybos veiklą vykdančioms įmonėms (ribojantys skolinimą šiems sektoriams teigė trys iš dešimties bankų).

Pasak A. Škarnulio, prie įmonių paskolų paklausos augimo prisidėjo verslo siekis patenkinti didėjantį investicijų poreikį ir žemas bendras palūkanų normų lygis.

Apklausos rezultatai rodo, kad namų ūkių vartojimo paskolų paklausa augo, tai lėmė ne tik didelis vartotojų pasitikėjimas ir mažos palūkanų normos, tačiau ir aktyvesnis ilgalaikio naudojimo prekių, tokių kaip automobiliai ar buitinė technika, įsigijimas. Bankų manymu, namų ūkius skolintis būstui labiausiai skatino palankios būsto rinkos perspektyvos ir žemas bendras palūkanų normų lygis.

Palyginti su metų pradžioje atlikta apklausa, bankų lūkesčiai dėl būsto kainų kilimo iš esmės nepasikeitė – septyni iš dešimties apklaustų bankų nurodė artimiausiais metais besitikintys iki 10 proc. sieksiančio naujo būsto kainų kilimo. Senos statybos būsto ir komercinių patalpų kainos, anot bankų, turėtų kilti nuosaikiau.

Plačiau apie bankų taikomus kreditavimo standartus ir sąlygas, jų pokyčius lemiančius veiksnius, bankų lūkesčius skaitykite naujausioje Bankų apklausos apžvalgoje. Tokias apžvalgas Lietuvos bankas skelbia du kartus per metus.

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »