Kokios moterys puošia pinigus?

Publikuota: 2016 m. balandžio 1 d. penktadienis

Ant popierinių pinigų nuo seno vaizduoti politikai, mokslininkai, rašytojai, kompozitoriai ir kitokie visuomenės veikėjai. Iki XX a. vidurio ant banknotų dažniausiai buvo vaizduojami vyrai. Prisiminkime lietuviškus litus – tarp vyrų tebuvo vienintelė moteris – Žemaitė. Vėliau Europos šalyse buvo sąmoningai  norėta padidinti ant banknotų spausdinamų moterų vaizdų.

Anglų feministė iškovojo garbę D. Ostin

Angliškose kupiūrose nuolat šmėžavo moterys: Anglijos karalienė, Krymo karo herojė Florens Naitingeil (10 svarų kupiūra 1975–1994 m.), geradarė Elizabet Frai (5 svarų kupiūra 2002–2016 m.). Po to, kai E. Frai pakeitė Vinstonas Čerčilis (nuo 2016 m.), vėl iškilo klausimas apie moterį heroję.

Didžiosios Britanijos feministė Kerolaina Kriado-Perez išleido peticiją, skatinančią siūlyti garsias moteris britų banknotams. Galiausiai Anglijos bankas nusprendė kitais metais 10 svarų kupiūroje pavaizduoti Džeinę Ostin (ji pakeis Čarlzą Darviną).

Galvojama keisti ir 20 svarų kupiūrą, ant kurios nuo 2007 m. vaizduojamas ekonomistas Adam Smit. Jis buvo kritikuojamas ir dėl to, kad yra škotas, ir dėl jo ne visiems priimtinų minčių.

2020 m. Anglijos bankas planuoja ant 20 svarų kupiūros pavaizduoti meno atstovą. Jis renkamas iš 590 pretendentų, tarp kurių nemažai moterų. Už pretendentus jau balsavo 29 tūkst. gyventojų.

Švedijos kupiūrose – moterų ir vyrų lygybė

Švedijos piniguose moterų ir vyrų yra po lygiai: rašytoja Astrida Lindgren, aktorė Greta Garbo, operos dainininkė Bridžita Nilson, poetas, kompozitorius ir dainininkas Evertas Tob, kino režisierius Ingmaras Bergmanas ir visuomeninis veikėjas Dagas Chamaršeldas.  Švedijos centrinis bankas pats išrinko asmenis, vertus būti kupiūrų veidais, konkursas buvo paskelbtas tik renkant dizainerį.

Modernūs Šveicarijos pinigai

Šveicarijos bankas 2005 m. paskelbė atvirą konkursą kurti naujoms kupiūroms, kurį laimėjo Manuelis Krebsas iš Ciuricho. Jo pasiūlytuose banknotuose vaizduojamas žmogaus skeletas, embrionas, smegenys ir DNR spiralė. Vis dėlto galiausiai buvo pasirinktas antroje vietoje likęs Manuelės Pfunder pasiūlymas, taip pat ganėtinai šiuolaikiškas.

 

Šaltinis: banks.eu
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Didžiausias bankinių kortelių augimas pastebimas Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje

RBR ataskaitos „Global Data Cards and Forecasts 2021“ duomenimis, bankinės kortelės sparčiausiai populiarėja Artimuosiuose Rytuose bei Afrikoje. skaityti »

Eurovizijos miestelyje Ukrainoje galima apsieiti be grynųjų

Gegužės 4 d. Kijeve oficialiai atidaryta Eurovizijos fanų zona, kurioje galima apsieiti be grynųjų – atsiskaityti banko kortele ar per išmanųjį telefoną. skaityti »

Ukrainoje ir Baltarusijoje įrengti virtualiųjų valiutų bankomatai

Neseniai Minske vykusiame renginyje „Metų bankas“ buvo pristatytas pirmasis Baltarusijoje virtualiųjų valiutų bankomatas. skaityti »

Estija išsirinko monetą šalies šimtmečiui pagerbti

Banko „Eesti Pank“ taryba patvirtino monetos, skirtos Estijos Respublikos šimtmečiui, dizainą. skaityti »

Etiopijoje pasirodė „kinomatai“, įrašinėjantys filmus

Etiopijoje pasirodė prekybos automatai, įrašantys į USB raktus kino filmus. skaityti »

Amerikiečiai bankų skyrius vertina labiau nei mobiliąją bankininkystę

JAV banko klientų apklausa parodė, kad klientams maloniau finansinius reikalus susitvarkyti bankų skyriuose, nei per mobiliuosius telefonus. skaityti »

Pirmą kartą atliktas tarptautinis pervedimas panaudojant „Blockchain“

Ispanijos bankas BBVA kartu su „Ripple įgyvendino pirmą tarptautinį pervedimą, panaudojant „Blockchain“ technologiją. skaityti »

Lietuviai daugiausia Europoje naudojasi grynaisiais

Rytų Europoje grynaisiais 2015 m. daugiausia naudojosi Lietuvos gyventojai (86,5 proc.), o mažiausiai – Estijos (19,2 proc.). skaityti »

„Danske Bank“ pirmojo ketvirčio rezultatai

Per pirmąjį šių metų ketvirtį „Danske Bank“ Lietuvoje iš pagrindinės veiklos uždirbo 2,9 mln. EUR prieš pelno mokestį. skaityti »

SEB grupės pelnas padidėjo beveik dvigubai

Anot SEB banko valdybos pirmininko ir prezidento Raimondo Kvedaro, 2017 metų pradžioje ekonomikos augimą ir toliau lėmė vidaus rinkos plėtra. Vidutinio darbo užmokesčio augimas vis dar smarkiai pranoko produktų ir paslaugų kainų kilimą. Artimiausiu metu realiųjų pajamų didėjimas bus svarbiausias veiksnys, skatinsiantis Lietuvos gyventojų optimizmą ir vidaus vartojimo mastą. Šios priežastys lėmė mūsų banko suteiktų paskolų gyventojams didėjimą - 2017 m. pirmą ketvirtį bankas suteikė penktadaliu (22 proc.) daugiau naujų būsto ir vartojimo kreditų (91 mln. eurų) negu atitinkamą laikotarpį 2016 metais. skaityti »