Kokios moterys puošia pinigus?

Publikuota: 2016 m. balandžio 1 d. penktadienis

Ant popierinių pinigų nuo seno vaizduoti politikai, mokslininkai, rašytojai, kompozitoriai ir kitokie visuomenės veikėjai. Iki XX a. vidurio ant banknotų dažniausiai buvo vaizduojami vyrai. Prisiminkime lietuviškus litus – tarp vyrų tebuvo vienintelė moteris – Žemaitė. Vėliau Europos šalyse buvo sąmoningai  norėta padidinti ant banknotų spausdinamų moterų vaizdų.

Anglų feministė iškovojo garbę D. Ostin

Angliškose kupiūrose nuolat šmėžavo moterys: Anglijos karalienė, Krymo karo herojė Florens Naitingeil (10 svarų kupiūra 1975–1994 m.), geradarė Elizabet Frai (5 svarų kupiūra 2002–2016 m.). Po to, kai E. Frai pakeitė Vinstonas Čerčilis (nuo 2016 m.), vėl iškilo klausimas apie moterį heroję.

Didžiosios Britanijos feministė Kerolaina Kriado-Perez išleido peticiją, skatinančią siūlyti garsias moteris britų banknotams. Galiausiai Anglijos bankas nusprendė kitais metais 10 svarų kupiūroje pavaizduoti Džeinę Ostin (ji pakeis Čarlzą Darviną).

Galvojama keisti ir 20 svarų kupiūrą, ant kurios nuo 2007 m. vaizduojamas ekonomistas Adam Smit. Jis buvo kritikuojamas ir dėl to, kad yra škotas, ir dėl jo ne visiems priimtinų minčių.

2020 m. Anglijos bankas planuoja ant 20 svarų kupiūros pavaizduoti meno atstovą. Jis renkamas iš 590 pretendentų, tarp kurių nemažai moterų. Už pretendentus jau balsavo 29 tūkst. gyventojų.

Švedijos kupiūrose – moterų ir vyrų lygybė

Švedijos piniguose moterų ir vyrų yra po lygiai: rašytoja Astrida Lindgren, aktorė Greta Garbo, operos dainininkė Bridžita Nilson, poetas, kompozitorius ir dainininkas Evertas Tob, kino režisierius Ingmaras Bergmanas ir visuomeninis veikėjas Dagas Chamaršeldas.  Švedijos centrinis bankas pats išrinko asmenis, vertus būti kupiūrų veidais, konkursas buvo paskelbtas tik renkant dizainerį.

Modernūs Šveicarijos pinigai

Šveicarijos bankas 2005 m. paskelbė atvirą konkursą kurti naujoms kupiūroms, kurį laimėjo Manuelis Krebsas iš Ciuricho. Jo pasiūlytuose banknotuose vaizduojamas žmogaus skeletas, embrionas, smegenys ir DNR spiralė. Vis dėlto galiausiai buvo pasirinktas antroje vietoje likęs Manuelės Pfunder pasiūlymas, taip pat ganėtinai šiuolaikiškas.

 

Šaltinis: banks.eu
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »

Moneta, skirta Vilniui, siunčia žinią apie klestinčią mūsų sostinę

Į apyvartą 2 eurų proginę monetą Vilniui išleidęs Lietuvos bankas siunčia žinią pasauliui apie modernų, verslui, prekybai ir gyvenimui palankų, tolerantišką miestą. skaityti »

#SWITCH! hakatono dalyviams – pasaulinio garso „blockchain“ plėtotojų pamokos

Hakatono dalyviai turės atrasti būdą, kaip „blockchain“ technologija leistų atlikti elektroninius mokėjimus vien tik žinant telefono numerį. skaityti »

Proginė 2 eurų moneta įamžins Vilnių

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Vilniui. skaityti »