LBA prezidento S. Kropo lapkričio mėnesio bankų veiklos statistinių rodiklių komentarai

Publikuota: 2012 m. gruodžio 28 d. penktadienis

Lapkričio pabaigoje suėjo lygiai metai, kai buvo nacionalizuotas ir iškart bankrutavusiu paskelbtas bankas „Snoras“. Metinės nelinksmos, ką ir kalbėti, tačiau bankų sistema per šiuos metus stebėtinai greitai užtaisė atsiradusį plyšį, kompensavo praradimus ir demonstruoja stabilumą, kuris pasaulinių audrų finansų rinkose kontekste vertintinas kaip labai geras rezultatas.

Kalbant apie konkretų lapkričio mėnesį, pirmiausia į akis krenta gana juntamas bendrojo paskolų portfelio prieaugis – per mėnesį bendra paskolų suma padidėjo 293,2 milijono litų ir pasiekė 54,4 milijardo. Po nedidelių keletą mėnesių trukusių svyravimų aukštyn–žemyn, toks pokytis nuteikia optimistiškai, tačiau kiek atidesnė analizė verčia konstatuoti, kad ir šis šoktelėjimas nėra tiesioginė paskolų verslui ir namų ūkiams augimo tendencija.

Mat paskolų portfelio augimą lėmė ne paskolos verslui ir privatiems asmenims (atvirkščiai – šios dvi kategorijos buvo su minuso ženklu), o paskolos finansinės grupės įmonėms bei finansų institucijoms. Paskolų portfeliai šioms kategorijoms padidėjo atitinkamai 461 ir 457 milijonais litų. Tai reiškia, kad dalis skolinimo srauto buvo nukreipta finansų sistemos įstaigų balansui ir stabilumui palaikyti bei jų verslo plėtrai.

Kita vertus, netikėtai geri Lietuvos pramonės ir eksporto rezultatai („Eurostat“ duomenimis, spalio mėnesį Lietuvos pramonė augo sparčiausiai Europos Sąjungoje) leidžia spėti, kad Lietuvos verslas netruks pasiekti ribą, kai jis tiesiog techniškai nebegalės patenkinti paklausos užsienio rinkose ir paskolų plėtrai poreikis didės.

Bankai tokiam posūkiui yra pasirengę, kai kalbame apie finansavimo galimybes. Kiek sunkiau atsakyti į klausimą, ar iki to laiko įvyks būtini pokyčiai kreditavimo politikoje ir reguliacinėje aplinkoje. Jau ne kartą kalbėta, kad Lietuvoje reikėtų operatyviai ir kompleksiškai spręsti skolų restruktūrizavimo problemas ir įvesti ilgalaikių neatšaukiamų indėlių kategoriją, o atsižvelgiant į ES rengiamą bankų veiklos reguliavimo priemonių kompleksą, būtina stiprinti garantijų smulkiam ir vidutiniam verslui sistemą. Atrodo, kad dėl pokyčių būtinybės sutaria dauguma suinteresuotų šalių, tačiau konkrečių žingsnių šią kryptimi vis dar nėra.

O štai indėlių portfelio pokyčiai ir toliau išlieka stabilūs. Indėlių masė bankuose tiesiog stabiliai auga. Vien lapkritį bendrasis indėlių portfelis ūgtelėjo 379,7 milijono litų ir pasiekė 45,7 milijardo ribą.

Didžiausias augimas fiksuotas einamosiose sąskaitos – privatūs asmenys savo sąskaitas papildė 284,1 mln. litų, o įmonės – 205,3 milijono. Terminuotųjų indėlių portfelis kito skirtingai – verslo sąskaitos padidėjo 16,6 milijono litų, o fizinių asmenų – sumažėjo 75,8 milijono.

Bendrasis būsto paskolų portfelis lapkritį padidėjo ir padidėjo gan reikšmingai – 172,6 milijono litų. Tačiau ir čia anksti kalbėti apie kardinalius tendencijų pokyčius – panašu, kad augimas susijęs su anksčiau išduotų paskolų struktūriniais pokyčiais, nes naujai išduotų būsto paskolų suma buvo šiek tiek mažesnė nei spalį ir siekė 122,6 milijono litų.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »