Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Publikuota: 2017 m. rugpjūčio 22 d. antradienis

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų.

„Litų keitimo į eurus tempas vis lėtesnis, palyginti su buvusiu po naujos valiutos įvedimo,  nes  mažėja pinigų keitėjų. Bet nors šiemet vidutinė keičiamų litų suma didesnė nei pernai. Kartą iškeitėme net pusę milijono litų. Maždaug tokio dydžio rekordus esame fiksavę tik litų keitimo pradžioje, o šiemet porą kartų keitimo sumos viršijo šimtą tūkstančių litų“, – sako Egidijus Paleckis, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento Politikos, emisijos ir kontrolės skyriaus viršininkas.

Pasak jo, nesitikima, kad visi litai grįš į Lietuvos banką, nes per daugiau kaip 20 pinigų naudojimo metų dalis jų sunaikinta, dalis paslėpta ir tos vietos pamirštos, kiti litai yra iškeliavę į užsienį arba atminimui pasiliko žmonės.

Šiemet pirmąjį pusmetį Lietuvos banko kasose dviejuose didžiausiuose šalies miestuose pakeista daugiau kaip 13 mln. litų. 2017 m. vienos litų keitimo operacijos metu vidutiniškai iškeičiama apie 700 litų, 2016 m. buvo iškeičiama apie 665 litų.

Šiemet sausio–liepos mėn. atlikta apie 19 tūkst. litų keitimo operacijų (per visus 2016-uosius – 47 tūkst.). Vilniuje pakeista apie 7 mln. litų ir atlikta apie 11 tūkst. litų keitimo operacijų, Kaune – daugiau kaip 6 mln. litų, atlikta apie 8 tūkst. keitimo operacijų.

„Buvusių pinigų keitimas išlieka reikšminga mūsų kasų darbo dalis. Litų banknotų ir monetų keitimas sudaro tik šiek tiek mažiau nei pusę visų Vilniaus ir Kauno kasose atliekamų operacijų. Apyvartoje likę palyginti nedaug litų ir jie nemokamai bus keičiami tol, kol jų bus. Kviečiame litų turinčius žmones tai padaryti jiems patogiu metu“, – sako Egidijus Paleckis.

2017 m. liepos 31 d. apyvartoje dar buvo apie 480 mln. litų suma, skaičiuojant pagal jų buvusią vertę (apie 8 proc. apyvartoje 2015 m. sausio 1 d. buvusių litų), iš jos 18,7 mln. sudarė numizmatinės litų monetos. Tokių monetų 0,2 mln. litų padaugėjo, palyginti su euro įvedimu 2015 m. sausio 1 d., nes jas Lietuvos bankas parduoda ir pradėjus naudoti bendrąją valiutą. Apyvartoje tebėra 345 mln. vertės litų banknotų (6 proc. buvusių apyvartoje 2015 m. sausio 1 d.) ir apie 115 mln. vertės apyvartinių litų monetų (58 proc.).

Litai kaip mokėjimo ir atsiskaitymo priemonė negalioja nuo 2015 m. sausio 16 d., po dvi savaites trukusios apyvartos kartu su eurais. Lietuvos banke nemokamai neribotą laiką ir neribojant sumos keičiami visų laidų, išleistų nuo 1991 m., litai.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Europos komisija kuria „Blokchain“ observatoriją

Europos komisija investuoja 500 tūkst. eurų į „Blokchain“ tyrimo observatorijos kūrimą. skaityti »

Geriausiu 2016 metų banknotu išrinti Šveicarijos frankai

Geriausiu 2016 metų banknotu Tarptautinė banknotų draugija išrinko 50 Šveicarijos frankų kupiūrą. Jis išsiskiria vertikaliu dizainu. skaityti »

Bekontakčiai atsiskaitymai sparčiai populiarėja

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliosiomis atsiskaitymo paslaugomis iki 2017 m. vidurio naudosis daugiau nei 100 mln. žmonių. skaityti »

Įdomūs faktai apie pinigus

Kodėl monetos turi briaunas? Kiek pinigų šiuo metu yra pasaulyje? Kaip grynieji kinams padeda rasti sutuoktinį? skaityti »

„Ingenico“ atsiskaitymą per internetą pavers žaidimu

Žymi mokėjimo terminalų gamintoja „Ingenico“ nusprendė į mokėjimų patvirtinimo puslapius įdiegti loterijas ir įvairius žaidimus. skaityti »

Pirkėjai labiau pasitiki savo telefonais nei konsultantais

„Salsify“ atlikti tyrimai rodo, kad pirkėjai labiau pasitiki savo išmaniųjų telefonų teikiama informacija, nei prekybos centrų konsultantais. skaityti »

Ant bendros Baltijos šalių monetos – Lietuvos autoriaus sukurta kasos pynė

Kitąmet Baltijos valstybių šimtmečiui išleidžiamos pirmosios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos proginės monetos dizaino autoriumi tapo lietuvis Justas Petrulis. skaityti »

Japonija pripažino bitkoinus teisėta valiuta

Japonijos valdžia paskelbė, kad nuo balandžio 1 d. virtualioji valiuta bitkoinas oficialiai pripažįstama legaliu atsiskaitymo būdu. skaityti »

Anglai graibsto monetas su triušiuko atvaizdu

Didžiosios Britanijos monetų rūmai išleido kolekcinių monetų seriją Beatris Potter triušiuko Piterio pasakojimų motyvais. skaityti »

Europoje vis dar dominuoja grynieji

Skaitmeninių mokėjimo sistemų kūrėjai klysta, prognozuodami artėjantį grynųjų pinigų išnykimą. Naujausios apklausos rodo, kad žmonės mėgsta naudotis grynaisiais pinigais. skaityti »