Lietuvos banko užsakymu pradėtos kaldinti lietuviškos eurų monetos

Publikuota: 2014 m. birželio 16 d. pirmadienis

Lietuvos banko užsakymu Lietuvos monetų kalykla pradeda kaldinti pirmąsias bandomąsias lietuviškų eurų monetų partijas su Lietuvos herbo figūra Vyčiu. Monetos apyvartoje pasirodys kitų metų pradžioje įvedus mūsų šalyje Europos Sąjungos bendrąją valiutą eurą. Lietuviškas 1 euro monetas kaldinantį presą simboliškai įjungė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

„Prieš šešis šimtus metų pradėjęs žygį lietuviškuose denaruose, visiems mums brangus Vytis iš lito persikelia į eurą ir garsins Lietuvą visoje Europoje“, – sakė Vitas Vasiliauskas. Šį pavasarį buvo pagaminti lietuviškų eurų monetų ir euro centų etalonai. Pagal juos pradėtos kaldinti 2015 m. laidos lietuviškos eurų monetos bus atsiskaitymo priemonė visose eurą įsivedusiose šalyse.

Pasak Lietuvos banko vadovo, UAB Lietuvos monetų kalykla kruopščiai pasirengė šiam atsakingam darbui ir pajėgs sėkmingai laiku nukaldinti euro įvedimui reikalingą eurų monetų kiekį. Šiandien nukaldintas simbolinis 1000 vienetų vieno euro monetų bus saugomas Lietuvos banko Pinigų muziejuje.

Lietuvos apyvartinių eurų monetų nacionalinės pusės dizainą sukūrė skulptorius Antanas Žukauskas. Lietuvos banko valdyba yra patvirtinusi tris skirtingus nacionalinės pusės (averso) vaizdus. Juose – Lietuvos valstybės herbo figūra Vytis, jį supantys užrašai LIETUVA, „2015“ ir 12 žvaigždžių, simbolizuojančių Europos tautų vienybės, solidarumo ir darnos idealus: 1 ir 2 eurų monetose – vertikalių linijų fone; 10, 20 ir 50 euro centų monetose – horizontalių linijų fone; 1, 2 ir 5 euro centų monetose – lygiame fone.

Apyvartines eurų ir euro centų monetas su Vyčiu kaldins UAB Lietuvos monetų kalykla Vilniuje. 1 ir 2 eurų dvispalvės monetos kaldinamos iš spalvotųjų metalų lydinių, 10, 20 ir 50 euro centų monetos – iš vadinamojo šiaurės aukso metalų lydinio, 1, 2 ir 5 euro centų monetos – iš variu dengto plieno.

Lietuvos bankui reikės 370 mln. vienetų apyvartinių eurų ir euro centų monetų ir 132 mln. vienetų eurų banknotų, kad būtų patenkintas jų poreikis euro įvedimo metu ir užtikrintos reikalingos atsargos. Banknotais bus apsirūpinta bendradarbiaujant su vienu iš euro zonos nacionalinių centrinių bankų.

Kiekviena valstybė, kurios valiuta yra euras, turi teisę per metus išleisti dvi apyvartines progines eurų monetas. Proginės eurų monetos skirtos tik didelės nacionalinės ar europinės svarbos dalykams paminėti, jų nominalioji vertė gali būti tik 2 eurai. Tokios monetos gali būti naudojamos visoje euro zonoje.

Be to, kiekviena euro zonos šalis gali kaldinti ir kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes. Šios monetos būtų mokėjimo priemonė tik Lietuvoje.

Lietuvos banko valdyba numatė, kad Europos Sąjungos Tarybai priėmus sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje 2015 m. sausio 1 d., pirmoji kolekcinė eurų moneta būtų auksinė, skirta monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Ji būtų išleista 2015 m. pirmąjį ketvirtį.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »