Lietuvos bankų asociacija: bankų plėtros rodiklių mažėjimas lapkričio mėnesį yra laikinas reiškinys

Publikuota: 2011 m. gruodžio 28 d. trečiadienis

Lietuvoje veikiančių bankų išduotų paskolų portfelis per mėnesį sumažėjo 3,36 milijardais litų, o indėlių – daugiau nei 5,77 milijardais litų. Tačiau Lietuvos bankų asociacija teigia, kad tai yra banko „Snoras“ bankroto sąlygotas laikinas bankų veiklos rodiklių sumažėjimas, neturėsiantis ilgalaikio poveikio bankų sistemos paslaugų raidai.

Šių metų lapkričio mėnesio pabaigoje Lietuvoje veikiantys bankai klientams buvo išdavę daugiau nei 54,27 mlrd. litų paskolų (palyginus su 57,63 mlrd. litų spalio mėnesio pabaigoje), o bendras bankuose laikomų indėlių portfelis sudarė kiek daugiau nei 39,1 mlrd. litų (palyginus su 44,87 mlrd. litų spalio mėnesio pabaigoje), praneša Lietuvos bankų asociacija.

„Banko “Snoras„ bankrotas buvo skausmingas, tačiau izoliuotas įvykis, neturėsiantis ilgalaikio neigiamo poveikio bankų sistemos stabilumui“, – teigia dr. Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas. „Paslaugų plėtros lygis, SNORO klientų aptarnavimą perimant kitiems bankams, palaipsniui grįš į buvusį lygį, o bankų sistema taps stipresnė. Bankų sistemos pirmo lygio kapitalo pakankamumo rodiklis šių metų spalio 1 dieną padidėjo nuo 11,2 iki 12,7 procento, kai minimalus reikalavimas yra 8 nuošimčiai.“

Lietuvos bankų asociacija taip pat prognozuoja, jog vieno iš Lietuvos komercinių bankų bankrotas taip pat gali neturėti didesnių pasekmių ir šalies ekonomikai.

„Žinoma, jei bankroto procesas vyks sklandžiai ir efektyviai. Vyriausybei dar teks praktiškai išmėginti visas galiojančias banko bankroto procedūras, kurios, kaip rodo praktika, kartais sukuria prielaidas vilkinti bankroto procesą. Kuo jis ilgesnis, tuo labiau mažėja banko valdytų aktyvų vertė“, – teigia Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Anot dr. S. Kropo, buvę banko klientai gali patirti laikinų nepatogumų kai kuriose Lietuvos vietovėse, kur iki bankroto veikė tik SNORO skyriai.

„Žinoma, Lietuvoje veikiantys bankai stengsis gerinti banko paslaugų prieinamumą tokiomis priemonėmis kaip internetinė bankininkystė, mobiliosios brigados ar konsultavimas. Manome, kad kredito unijos ir kitos mokėjimo paslaugas teikiančios įstaigos taip pat aktyviai prisidės siūlydamos savo paslaugas tokiose vietovėse“.

Bankų bankrotai dažniausiai turi didelės įtakos valstybių skolos lygiui. Nors trumpuoju laikotarpiu Vyriausybės skolinimosi poreikis išaugs, tačiau SNORO bankrotas, bankų asociacijos nuomone, neturėtų atsiliepti vidutinio laikotarpio valstybės skolos lygiui, nes bankroto kaštai didžiausia dalimi bus dengiami iš kredito įstaigų įnašais formuojamo indėlių draudimo fondo.

Pasak dr. S. Kropo, SNORO bankrotas parodė finansų krizės metu priimtų finansinio stabilumo, indėlių draudimo ir kitų teisės aktų svarbą. Ne mažiau svarbu ir tai, jog Lietuvos žmonės pamatė, kad jie iš tiesų gerai veikia. ES institucijos ir tarptautinės organizacijos teigiamai įvertino valdžios institucijų veiksmus, o rinkos dalyviai ir visuomenė suprato, kad jos geba operatyviai spręsti sudėtingą ekonominę problemą.

Asociacijos duomenimis, banke SNORAS buvę indėliai 2011 m. trečią ketvirtį sudarė 13,29 proc. visų indėlių, čia buvo išduota 6,19 proc. visų sektoriaus paskolų, 11,99 procentų visų mokėjimo kortelių. Banko bankomatų skaičius sudarė 21,08 proc., o skyrių skaičius – net 36,91 proc., lyginant su visu bankų sektoriumi.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »