Lietuvos bankų asociacija: išduodant paskolą tikrinama kredito istorija, ne turimos sąskaitos

Publikuota: 2012 m. gegužės 10 d. ketvirtadienis

Viešojoje erdvėje pasirodžius interpretacijoms dėl duomenų apie gyventojų sąskaitas gavimo, Lietuvos bankų asociacija primena, kad asmenims išduodant paskolas, tikrinama tik jų kredito istorija (t. y. ar asmuo turi pradelstų įsiskolinimų), o ne asmeninės sąskaitos. Lietuvoje veikia sistema, kurioje kaupiami duomenys, kaip kiekvienas asmuo moka paskolas ir atsiskaito už suteiktas paslaugas. Bankas ar kita finansinė įmonė, ketinanti su klientu pasirašyti paskolos sutartį, kreipiasi į šį registrą, kuriame laikoma informacija apie asmens kredito istoriją, tačiau neturi jokių galimybių gauti informacijos apie asmens banko sąskaitas ar jas pasiekti.

„Lietuvoje veikianti kredito istorijos sistema sukurta pagal pasaulinį standartą. Jos pagrindinis tikslas – apsaugoti indėlininkų pinigus, neišduodant paskolų potencialiai nemokiems asmenims. Taip teikiamos paskolos tampa pigesnės, nes bankai mažiau rizikuoja, kad dalis pinigų nebus grąžinami. Ypač svarbu tai, kad priėjimo prie bankų sąskaitų naudojantis šia sistema paprasčiausiai nėra,“ – teigia Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Kredito istorijos kuriamos tam, kad būtų nustatytas asmens kreditingumo reitingas, kuris naudojamas vertinant jo mokumą, finansinę riziką ir įsiskolinimų lygį. Kredito istorija yra asmeninių finansų drausmės barometras, kuris atspindi, kiek kartų ir kiek laiko pradelsta po nustatyto termino atsiskaityti už prekes ir paslaugas.

Remiantis kredito istorija žmogus gali gauti palankesnes sąlygas pasirašydamas vieną ar kitą sutartį su juridiniu asmeniu, pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrove. Kredito istorijoje taip pat kaupiami duomenys apie likusias skolas, jei tokių yra. Ši informacija renkama nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų ir saugoma ne ilgiau kaip 10 metų po skolos grąžinimo.

Pasak Lietuvos bankų asociacijos, finansų įstaigos siekia užtikrinti atsakingą skolinimą, todėl tikrina asmens duomenis, kad galėtų įvertinti jo mokumą. Atliekant patikrinimą kreditų biure yra nagrinėjama asmens kredito istorija, o informacija apie turimas banko sąskaitas ar juo labiau tų sąskaitų informacija nėra tikrinamos.

Tokiu atveju, kai asmuo yra pasirašęs paskolos sutartį, tačiau vėluoja atsiskaityti su paskolą suteikusia įmone, bankai gali peržiūrėti kredito istorijos duomenis, kodėl sutarti atsiskaitymai nėra vykdomi. Tačiau asmeninių banko sąskaitų informacija bankams yra nepasiekiama. Lietuvoje veikiantys bankai garantuoja sąskaitos saugumą ir užtikrina informacijos apie banko sąskaitą ir joje atliekamų finansinių operacijų slaptumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje (118)

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų (1)

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą (1)

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus (1)

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką (1)

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo (1)

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą (1)

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »