Lietuvos bankų asociacija: išduodant paskolą tikrinama kredito istorija, ne turimos sąskaitos

Publikuota: 2012 m. gegužės 10 d. ketvirtadienis

Viešojoje erdvėje pasirodžius interpretacijoms dėl duomenų apie gyventojų sąskaitas gavimo, Lietuvos bankų asociacija primena, kad asmenims išduodant paskolas, tikrinama tik jų kredito istorija (t. y. ar asmuo turi pradelstų įsiskolinimų), o ne asmeninės sąskaitos. Lietuvoje veikia sistema, kurioje kaupiami duomenys, kaip kiekvienas asmuo moka paskolas ir atsiskaito už suteiktas paslaugas. Bankas ar kita finansinė įmonė, ketinanti su klientu pasirašyti paskolos sutartį, kreipiasi į šį registrą, kuriame laikoma informacija apie asmens kredito istoriją, tačiau neturi jokių galimybių gauti informacijos apie asmens banko sąskaitas ar jas pasiekti.

„Lietuvoje veikianti kredito istorijos sistema sukurta pagal pasaulinį standartą. Jos pagrindinis tikslas – apsaugoti indėlininkų pinigus, neišduodant paskolų potencialiai nemokiems asmenims. Taip teikiamos paskolos tampa pigesnės, nes bankai mažiau rizikuoja, kad dalis pinigų nebus grąžinami. Ypač svarbu tai, kad priėjimo prie bankų sąskaitų naudojantis šia sistema paprasčiausiai nėra,“ – teigia Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Kredito istorijos kuriamos tam, kad būtų nustatytas asmens kreditingumo reitingas, kuris naudojamas vertinant jo mokumą, finansinę riziką ir įsiskolinimų lygį. Kredito istorija yra asmeninių finansų drausmės barometras, kuris atspindi, kiek kartų ir kiek laiko pradelsta po nustatyto termino atsiskaityti už prekes ir paslaugas.

Remiantis kredito istorija žmogus gali gauti palankesnes sąlygas pasirašydamas vieną ar kitą sutartį su juridiniu asmeniu, pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrove. Kredito istorijoje taip pat kaupiami duomenys apie likusias skolas, jei tokių yra. Ši informacija renkama nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų ir saugoma ne ilgiau kaip 10 metų po skolos grąžinimo.

Pasak Lietuvos bankų asociacijos, finansų įstaigos siekia užtikrinti atsakingą skolinimą, todėl tikrina asmens duomenis, kad galėtų įvertinti jo mokumą. Atliekant patikrinimą kreditų biure yra nagrinėjama asmens kredito istorija, o informacija apie turimas banko sąskaitas ar juo labiau tų sąskaitų informacija nėra tikrinamos.

Tokiu atveju, kai asmuo yra pasirašęs paskolos sutartį, tačiau vėluoja atsiskaityti su paskolą suteikusia įmone, bankai gali peržiūrėti kredito istorijos duomenis, kodėl sutarti atsiskaitymai nėra vykdomi. Tačiau asmeninių banko sąskaitų informacija bankams yra nepasiekiama. Lietuvoje veikiantys bankai garantuoja sąskaitos saugumą ir užtikrina informacijos apie banko sąskaitą ir joje atliekamų finansinių operacijų slaptumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »

Moneta, skirta Vilniui, siunčia žinią apie klestinčią mūsų sostinę

Į apyvartą 2 eurų proginę monetą Vilniui išleidęs Lietuvos bankas siunčia žinią pasauliui apie modernų, verslui, prekybai ir gyvenimui palankų, tolerantišką miestą. skaityti »

#SWITCH! hakatono dalyviams – pasaulinio garso „blockchain“ plėtotojų pamokos

Hakatono dalyviai turės atrasti būdą, kaip „blockchain“ technologija leistų atlikti elektroninius mokėjimus vien tik žinant telefono numerį. skaityti »

Proginė 2 eurų moneta įamžins Vilnių

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Vilniui. skaityti »