Lietuvos bankų asociacija: išduodant paskolą tikrinama kredito istorija, ne turimos sąskaitos

Publikuota: 2012 m. gegužės 10 d. ketvirtadienis

Viešojoje erdvėje pasirodžius interpretacijoms dėl duomenų apie gyventojų sąskaitas gavimo, Lietuvos bankų asociacija primena, kad asmenims išduodant paskolas, tikrinama tik jų kredito istorija (t. y. ar asmuo turi pradelstų įsiskolinimų), o ne asmeninės sąskaitos. Lietuvoje veikia sistema, kurioje kaupiami duomenys, kaip kiekvienas asmuo moka paskolas ir atsiskaito už suteiktas paslaugas. Bankas ar kita finansinė įmonė, ketinanti su klientu pasirašyti paskolos sutartį, kreipiasi į šį registrą, kuriame laikoma informacija apie asmens kredito istoriją, tačiau neturi jokių galimybių gauti informacijos apie asmens banko sąskaitas ar jas pasiekti.

„Lietuvoje veikianti kredito istorijos sistema sukurta pagal pasaulinį standartą. Jos pagrindinis tikslas – apsaugoti indėlininkų pinigus, neišduodant paskolų potencialiai nemokiems asmenims. Taip teikiamos paskolos tampa pigesnės, nes bankai mažiau rizikuoja, kad dalis pinigų nebus grąžinami. Ypač svarbu tai, kad priėjimo prie bankų sąskaitų naudojantis šia sistema paprasčiausiai nėra,“ – teigia Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Kredito istorijos kuriamos tam, kad būtų nustatytas asmens kreditingumo reitingas, kuris naudojamas vertinant jo mokumą, finansinę riziką ir įsiskolinimų lygį. Kredito istorija yra asmeninių finansų drausmės barometras, kuris atspindi, kiek kartų ir kiek laiko pradelsta po nustatyto termino atsiskaityti už prekes ir paslaugas.

Remiantis kredito istorija žmogus gali gauti palankesnes sąlygas pasirašydamas vieną ar kitą sutartį su juridiniu asmeniu, pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrove. Kredito istorijoje taip pat kaupiami duomenys apie likusias skolas, jei tokių yra. Ši informacija renkama nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų ir saugoma ne ilgiau kaip 10 metų po skolos grąžinimo.

Pasak Lietuvos bankų asociacijos, finansų įstaigos siekia užtikrinti atsakingą skolinimą, todėl tikrina asmens duomenis, kad galėtų įvertinti jo mokumą. Atliekant patikrinimą kreditų biure yra nagrinėjama asmens kredito istorija, o informacija apie turimas banko sąskaitas ar juo labiau tų sąskaitų informacija nėra tikrinamos.

Tokiu atveju, kai asmuo yra pasirašęs paskolos sutartį, tačiau vėluoja atsiskaityti su paskolą suteikusia įmone, bankai gali peržiūrėti kredito istorijos duomenis, kodėl sutarti atsiskaitymai nėra vykdomi. Tačiau asmeninių banko sąskaitų informacija bankams yra nepasiekiama. Lietuvoje veikiantys bankai garantuoja sąskaitos saugumą ir užtikrina informacijos apie banko sąskaitą ir joje atliekamų finansinių operacijų slaptumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »