Lietuvos bankų asociacija: išduodant paskolą tikrinama kredito istorija, ne turimos sąskaitos

Publikuota: 2012 m. gegužės 10 d. ketvirtadienis

Viešojoje erdvėje pasirodžius interpretacijoms dėl duomenų apie gyventojų sąskaitas gavimo, Lietuvos bankų asociacija primena, kad asmenims išduodant paskolas, tikrinama tik jų kredito istorija (t. y. ar asmuo turi pradelstų įsiskolinimų), o ne asmeninės sąskaitos. Lietuvoje veikia sistema, kurioje kaupiami duomenys, kaip kiekvienas asmuo moka paskolas ir atsiskaito už suteiktas paslaugas. Bankas ar kita finansinė įmonė, ketinanti su klientu pasirašyti paskolos sutartį, kreipiasi į šį registrą, kuriame laikoma informacija apie asmens kredito istoriją, tačiau neturi jokių galimybių gauti informacijos apie asmens banko sąskaitas ar jas pasiekti.

„Lietuvoje veikianti kredito istorijos sistema sukurta pagal pasaulinį standartą. Jos pagrindinis tikslas – apsaugoti indėlininkų pinigus, neišduodant paskolų potencialiai nemokiems asmenims. Taip teikiamos paskolos tampa pigesnės, nes bankai mažiau rizikuoja, kad dalis pinigų nebus grąžinami. Ypač svarbu tai, kad priėjimo prie bankų sąskaitų naudojantis šia sistema paprasčiausiai nėra,“ – teigia Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Kredito istorijos kuriamos tam, kad būtų nustatytas asmens kreditingumo reitingas, kuris naudojamas vertinant jo mokumą, finansinę riziką ir įsiskolinimų lygį. Kredito istorija yra asmeninių finansų drausmės barometras, kuris atspindi, kiek kartų ir kiek laiko pradelsta po nustatyto termino atsiskaityti už prekes ir paslaugas.

Remiantis kredito istorija žmogus gali gauti palankesnes sąlygas pasirašydamas vieną ar kitą sutartį su juridiniu asmeniu, pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrove. Kredito istorijoje taip pat kaupiami duomenys apie likusias skolas, jei tokių yra. Ši informacija renkama nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų ir saugoma ne ilgiau kaip 10 metų po skolos grąžinimo.

Pasak Lietuvos bankų asociacijos, finansų įstaigos siekia užtikrinti atsakingą skolinimą, todėl tikrina asmens duomenis, kad galėtų įvertinti jo mokumą. Atliekant patikrinimą kreditų biure yra nagrinėjama asmens kredito istorija, o informacija apie turimas banko sąskaitas ar juo labiau tų sąskaitų informacija nėra tikrinamos.

Tokiu atveju, kai asmuo yra pasirašęs paskolos sutartį, tačiau vėluoja atsiskaityti su paskolą suteikusia įmone, bankai gali peržiūrėti kredito istorijos duomenis, kodėl sutarti atsiskaitymai nėra vykdomi. Tačiau asmeninių banko sąskaitų informacija bankams yra nepasiekiama. Lietuvoje veikiantys bankai garantuoja sąskaitos saugumą ir užtikrina informacijos apie banko sąskaitą ir joje atliekamų finansinių operacijų slaptumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »