Lietuvos bankų asociacija: išduodant paskolą tikrinama kredito istorija, ne turimos sąskaitos

Publikuota: 2012 m. gegužės 10 d. ketvirtadienis

Viešojoje erdvėje pasirodžius interpretacijoms dėl duomenų apie gyventojų sąskaitas gavimo, Lietuvos bankų asociacija primena, kad asmenims išduodant paskolas, tikrinama tik jų kredito istorija (t. y. ar asmuo turi pradelstų įsiskolinimų), o ne asmeninės sąskaitos. Lietuvoje veikia sistema, kurioje kaupiami duomenys, kaip kiekvienas asmuo moka paskolas ir atsiskaito už suteiktas paslaugas. Bankas ar kita finansinė įmonė, ketinanti su klientu pasirašyti paskolos sutartį, kreipiasi į šį registrą, kuriame laikoma informacija apie asmens kredito istoriją, tačiau neturi jokių galimybių gauti informacijos apie asmens banko sąskaitas ar jas pasiekti.

„Lietuvoje veikianti kredito istorijos sistema sukurta pagal pasaulinį standartą. Jos pagrindinis tikslas – apsaugoti indėlininkų pinigus, neišduodant paskolų potencialiai nemokiems asmenims. Taip teikiamos paskolos tampa pigesnės, nes bankai mažiau rizikuoja, kad dalis pinigų nebus grąžinami. Ypač svarbu tai, kad priėjimo prie bankų sąskaitų naudojantis šia sistema paprasčiausiai nėra,“ – teigia Stasys Kropas, Lietuvos bankų asociacijos prezidentas.

Kredito istorijos kuriamos tam, kad būtų nustatytas asmens kreditingumo reitingas, kuris naudojamas vertinant jo mokumą, finansinę riziką ir įsiskolinimų lygį. Kredito istorija yra asmeninių finansų drausmės barometras, kuris atspindi, kiek kartų ir kiek laiko pradelsta po nustatyto termino atsiskaityti už prekes ir paslaugas.

Remiantis kredito istorija žmogus gali gauti palankesnes sąlygas pasirašydamas vieną ar kitą sutartį su juridiniu asmeniu, pavyzdžiui, telekomunikacijų bendrove. Kredito istorijoje taip pat kaupiami duomenys apie likusias skolas, jei tokių yra. Ši informacija renkama nepažeidžiant teisės aktų reikalavimų ir saugoma ne ilgiau kaip 10 metų po skolos grąžinimo.

Pasak Lietuvos bankų asociacijos, finansų įstaigos siekia užtikrinti atsakingą skolinimą, todėl tikrina asmens duomenis, kad galėtų įvertinti jo mokumą. Atliekant patikrinimą kreditų biure yra nagrinėjama asmens kredito istorija, o informacija apie turimas banko sąskaitas ar juo labiau tų sąskaitų informacija nėra tikrinamos.

Tokiu atveju, kai asmuo yra pasirašęs paskolos sutartį, tačiau vėluoja atsiskaityti su paskolą suteikusia įmone, bankai gali peržiūrėti kredito istorijos duomenis, kodėl sutarti atsiskaitymai nėra vykdomi. Tačiau asmeninių banko sąskaitų informacija bankams yra nepasiekiama. Lietuvoje veikiantys bankai garantuoja sąskaitos saugumą ir užtikrina informacijos apie banko sąskaitą ir joje atliekamų finansinių operacijų slaptumą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo terminalai stovi ir cerkvėse

Italijos cerkvėse stovi mokėjimo terminalai, kuriuose susimokėjus kreditine kortele, galima nusipirkti žvakutę. skaityti »

Gerk ir susimokėk už kelionę buteliu

Kelias dienas Londone už važiavimą metro buvo galima susimokėti... buteliu. skaityti »

Biometrijos technologijos daugiausiai naudojamos Azijoje

HSBC ataskaita „Trust in Technology“ parodė, kad Azija ir Artimieji Rytai lenkia Vakarų Europą biometrinės identifikacijos būdų naudojimu. skaityti »

Prekes bus galima įsigyti per virtualiosios realybės akinius

Mokėjimo procesų bendrovė „WorldPay“ sukūrė sistemą, kuria naudojantis per virtualiosios realybės įrenginį bus galima atlikti finansines operacijas. skaityti »

Rusijoje bankomatai klientus pažins iš veido

Stambiausi Rusijos bankai planuoja įdiegti į savo bankomatus sistemą, kuri pažins klientus iš veido. skaityti »

Lietuvoje populiarėja tarpusavio skolinimosi platformos

2017 m. pirmąjį ketvirtį toliau mažėjo gyventojams suteiktų naujų vartojimo kreditų skaičius, tačiau šiuos kreditus irgi teikiančios tarpusavio skolinimo platformos skolinimo apimtį sparčiai didino. skaityti »

Biometrinių atsiskaitymų patrigubės

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliųjų atsiskaitymų, kuriems atlikti naudojami biometriniai duomenys, šiemet išaugs iki 2 mlrd. dolerių. skaityti »

Šveicarijoje bus naudojama bendra bankomatų operacinė sistema

Šveicarijos bankai diegia standartizuotą operacinę sistemą, skirtą visiems šalies bankomatams. skaityti »

Išgėrei per daug – negalėsi pasinaudoti mokėjimo kortelėmis

Sukurta mobilioji programėlė „DrnkPay“, padėsianti kovoti su priklausomybe nuo alkoholio. skaityti »

Virtualiosios valiutos „Ethereum“ vertė staigiai išaugo

„Ethereum“ kaina per parą išaugo 25 proc. Dar metų pradžioje ši virtualioji valiuta kainavo vos 8 dolerius. „Ethereum“ išpopuliarino gamintojai ir verslo klientai. skaityti »