Lietuvos įmonės skolinasi drąsiau

Publikuota: 2015 m. gruodžio 29 d. antradienis

Lietuvos banko užsakymu atlikta įmonių apklausa parodė, kad Lietuvoje daugėja pelningai dirbančių įmonių, kurios nebijo skolintis lėšų.

Nors vis dar didelė įmonių dalis plėtrai finansuoti naudoja tik nuosavas lėšas, tačiau drąsiau pasitelkiami ir skolinti ištekliai. Pirmą kartą per tokių apklausų istoriją išorės finansavimo šaltinius naudojančių įmonių buvo daugiau nei besiverčiančių tik savomis lėšomis. Vis dėlto beveik pusė respondentų nurodė, kad bankų skolinimas verslui buvo bent iš dalies ribotas.

„Apklausa rodo, kad daugėja pelningai dirbančių ir darbuotojų skaičių didinančių įmonių, o plėtrą planuojančioms įmonėms svarbu turėti galimybę rinktis įvairius finansavimo šaltinius. Nors dauguma į bankus besikreipiančių įmonių teigia gaunančios visą prašomą sumą, kreditavimo prieinamumas smulkiam ir vidutiniam verslui vis dar yra ribotas“, – sako Simonas Krėpšta, Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius.

Apklausos duomenimis, daugiau nei pusė apklausoje dalyvavusių įmonių praėjusį pusmetį pagerino savo veiklos rezultatus arba juos išsaugojo stabilius. Beveik 40 proc. įmonių nurodė, kad jų pajamos didėjo, o ketvirtadalis įmonių teigė, kad jos nepakito. Šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis respondentų teigė, kad didino darbuotojų skaičių.

Į klausimą dėl veiklos finansavimo šaltinių 47 proc. įmonių atsakė, kad naudojo tik nuosavas lėšas, o 53 proc. įmonių naudojo ir išorės finansavimo šaltinius. Per pusmetį išorės finansavimu besinaudojančių įmonių dalis padidėjo 10 procentinių punktų, ir tai pirmas kartas nuo 2010 m. (tada pradėtos rengti įmonių apklausos), kai išorės finansavimą pasitelkusių įmonių buvo daugiau nei besiverčiančių vien savomis lėšomis. Tos įmonės, kurios veiklą finansavo ne tik nuosavomis lėšomis, dažniausiai naudojosi išperkamosios nuomos paslaugomis (38 %), kredito linija ir banko paskolomis (po 31 %), prekybos kreditais (26 %).

Didžiajai daliai (70 %) įmonių, kurios kreipėsi į kredito įstaigas pasiskolinti ar pakeisti esamų įsipareigojimų sąlygų, buvo paskolinta visa prašoma suma. Pagrindinės prašymų netenkinimo ar nevisiško tenkinimo priežastys buvo per dideli įmonės turimi finansiniai įsipareigojimai ir prasta bendra ekonominė aplinka.

Nors atmestų prašymų dalis per pusmetį sumažėjo, padaugėjo įmonių, manančių, kad skolinimosi galimybės mažėjo arba jų apskritai nebuvo. Beveik pusė apklausoje dalyvavusių įmonių nurodė, kad kredito įstaigų skolinimas verslui buvo bent iš dalies ribotas, o visiškai patenkintos skolinimosi sąlygomis buvo tik 6,2 proc. apklaustų įmonių.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »