Šiemet bankai didino paskolų portfelį, tačiau iš palūkanų uždirbo mažiau

Publikuota: 2013 m. gegužės 7 d. antradienis

Šiemet pirmąjį ketvirtį šalyje veikiantys bankai ir užsienio bankų filialai didino paskolų portfelį, tačiau, sumažėjus pagrindiniam pajamų šaltiniui – palūkanų pajamoms, bankų pelnas, atmetus vienkartinių veiksnių įtaką, sumažėjo.

„Nors skolinimas nuosaikiai auga, mažesnį bankų pelną lemia krintančios palūkanų pajamos. Bankų grynoji palūkanų marža šiuo metu yra mažiausia per pastaruosius porą metų“, – sakė Vitas Vasiliauskas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas. Bankų grynoji palūkanų marža yra skirtumas tarp palūkanų, kurias bankai gauna už investuotą turtą, ir palūkanų, kurias moka indėlininkams ir kitiems kreditoriams.

2013 m. pirmojo ketvirčio bankų sektoriaus pelnas sudarė 372,8 mln. Lt, tačiau tokiam rezultatui didžiausią įtaką turėjo „Swedbank“, AB, gautas pelnas pardavus turėtą gyvybės draudimo bendrovės akcijų dalį. Eliminavus šio sandorio įtaką ir kitų bankų gautą pelną iš patronuojamųjų bendrovių, pirmojo ketvirčio, palyginti su 2012 m. pirmuoju ketvirčiu, bankų sektoriaus pelnas iki mokesčių ir atidėjinių sumažėjo 9,3 % – iki 186 mln. Lt.

Šiais metais pelningai dirba šeši bankai ir šeši užsienio bankų filialai, o nuostolingai – vienas bankas ir trys užsienio bankų filialai.

Didžiąją bankų turto dalį sudarantis paskolų portfelis stabiliai augo ketvirtą ketvirtį iš eilės. 2013 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, bankų išduotų paskolų suma padidėjo 5,4 % ir balandžio 1 d. siekė 54,3 mlrd. Lt.

Metinis indėlių augimo tempas sudarė 14,4 %, ir balandžio 1 d. jų suma siekė 45,7 mlrd. Lt. Nerezidentų indėliai balandžio 1 d. bankų sektoriuje sudarė tik 3,5 % visų indėlių.

2013 m. balandžio 1 d. visi bankai, išskyrus nemokiu pripažintą AB Ūkio banką, vykdė nustatytus bankų veiklos riziką ribojančius normatyvus. Bankų sektoriaus kapitalo pakankamumo rodiklis, 2013 m. balandžio 1 d. duomenimis, sudarė 15,6 %. Per ketvirtį šis rodiklis padidėjo 1,2 proc. punkto, daugiausia – dėl to, kad dauguma bankų 2012 m. uždirbtą pelną skyrė ne dividendams išmokėti, o kapitalui didinti.

Siekiant palaikyti duomenų palyginamumą, iš bankų sektoriaus veiklos rodiklių eliminuota AB Ūkio banko rezultatų įtaka, kadangi 2012 m. gruodžio–2013 m. sausio mėn. atlikto AB Ūkio banko inspektavimo išvados parodė, kad šio banko pateiktos finansinės ataskaitos neatspindi realios banko padėties.

Lietuvos bankas, iki šiol teikęs tik apibendrintus viso bankų sektoriaus veiklos duomenis, nutarė skelbti informaciją apie kiekvieno banko pagrindinius veiklos rodiklius ir veiklos riziką ribojančių normatyvų vykdymą.

Informacija apie užsienio bankų filialus bus atskleidžiama tik konsoliduotai, kadangi už jų priežiūrą yra atsakinga filialą įsteigusį banką prižiūrinti kompetentinga institucija.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »

Moneta, skirta Vilniui, siunčia žinią apie klestinčią mūsų sostinę

Į apyvartą 2 eurų proginę monetą Vilniui išleidęs Lietuvos bankas siunčia žinią pasauliui apie modernų, verslui, prekybai ir gyvenimui palankų, tolerantišką miestą. skaityti »

#SWITCH! hakatono dalyviams – pasaulinio garso „blockchain“ plėtotojų pamokos

Hakatono dalyviai turės atrasti būdą, kaip „blockchain“ technologija leistų atlikti elektroninius mokėjimus vien tik žinant telefono numerį. skaityti »

Proginė 2 eurų moneta įamžins Vilnių

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Vilniui. skaityti »