Smulkiųjų ir vidutinių verslininkų ginčus su finansų įstaigomis padės spręsti Vilniaus komercinio arbitražo teismas

Publikuota: 2012 m. gruodžio 13 d. ketvirtadienis

Lietuvos banke vykusiame susitikime su verslo asociacijų atstovais aptarta, kaip smulkiojo ir vidutinio verslo ginčus su finansų įstaigomis galėtų padėti spręsti Vilniaus komercinio arbitražo teismas (VKAT).

Smulkiojo ir vidutinio verslo ginčų su finansų įstaigomis sprendimas yra opi problema smulkiajam verslui – nagrinėjimas teisme dažnai trunka ilgai, yra brangus ir neefektyvus, bet alternatyvos jam iš esmės nėra.

„Kalbėdamiesi su smulkiojo verslo atstovais, iš pradžių galvojome apie atskiros institucijos tokiems ginčams spręsti sukūrimą, tačiau vėliau nusprendėme, kad bent iš pradžių geriau pasinaudoti jau esama infrastruktūra, tad kreipėmės į Vilniaus komercinio arbitražo teismą. Džiugu, kad jis, atsižvelgęs į smulkiojo ir vidutinio verslo ypatumus, pateikė būtent šiam segmentui prieinamą – tiek procedūrų, tiek kainos požiūriu – pasiūlymą“, – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka. 

Lietuvos banke vykusiame susitikime VKAT pristatė suprastintą ginčų iki 200 tūkst. Lt nagrinėjimo tvarką. Tokiuose ginčuose būtų naudojama VKAT patvirtinta (standartizuota) ieškinio pareiškimo forma, ginčai būtų nagrinėjami rašytinio proceso tvarka, o konkretus ginčas turėtų būti išnagrinėtas ir sprendimas byloje priimtas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo bylos perdavimo arbitražo teismui dienos (tik išimtiniais atvejais šis terminas galėtų būti pratęsiamas dar 2 mėnesiams).

Pristatydamas arbitražo teismo pasiūlymą, VKAT pirmininkas, akademikas prof. habil. dr. Vytautas Nekrošius pabrėžė tokius jo privalumus: ginčai būtų sprendžiami greitai, kokybiškai, konfidencialiai ir nešališkai. Be to, VKAT sprendimas yra šalims galutinis ir neskundžiamas nei apeliacine, nei kasacine tvarka – jis gali būti panaikintas tik esant esminiams procesiniams pažeidimams arba dėl prieštaravimo viešajai tvarkai. Nešališkumui užtikrinti iš Lietuvos bankų asociacijos ir smulkiojo bei vidutinio verslo atstovų galėtų būti sukurta taryba, kuri šiems ginčams spręsti sudarytų rekomenduojamų arbitrų sąrašą, iš kurio, ginčo šalims nesusitarus kitaip, VKAT skirtų arbitrus.

„Pritariame šiai iniciatyvai ir palaikome ją, nes tai reali alternatyva ginčų sprendimui teismuose ir didelis palengvinimas verslininkams. Vis dėlto tai nėra panacėja ir visų problemų, su kuriomis susiduria smulkusis ir vidutinis verslas bendraudamas su finansų įstaigomis, neišspręs. Visoms suinteresuotoms pusėms reikėtų toliau siekti, kad valstybės garantuojama teisinė pagalba būtų efektyvesnė ir realiai prieinama smulkiajam verslui“, – pabrėžia V. Šapoka.

Lietuvos banko inicijuotame susitikime dalyvavo atstovai iš Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos, Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos, Lietuvos bankų asociacijos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos ir VKAT.

Suprastintą ginčų nagrinėjimo tvarką VKAT valdyba planuoja patvirtinti 2012 m. gruodžio 17 d.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »