Trumpa bankomato istorija...

Publikuota: 2016 m. gruodžio 5 d. pirmadienis

Automatinė pinigų gryninimo sistema „De La Rue“ – taip buvo pavadintas pirmasis Londone 1967 metais įrengtas grynųjų pinigų išdavimo automatas. Jame pinigams išgryninti buvo naudojami banko čekiai. Tuomet žmonijai tai buvo persilaužimas, naujovė ir net stebuklas.

Vos po metų naujasis įrenginys buvo gerokai patobulintas. Sukurtos plastikinės banko kortelės ir joms pritaikyta funkcija bankomate. Įdomus faktas, kad šias korteles galima buvo naudoti tik kartą, kadangi bankomatas „prarydavo“ kortelę ir kitai pinigų gryninimo funkcijai reikėdavo banke išsiimti naują.

Žinoma, tuo istorija nesibaigė. Naujojo įrenginio tobulinimas tęsėsi ir dar po vienerių metų, t. y. 1969-aisiais, Niujorko „Chemical Bank“ įrengė pirmąjį bankomatą su galimybe grynųjų pinigų išduodamai operacijai naudoti plastikinę kortelę su magnetine juostele. 1971 metais minėtas bankas įrenginį dar patobulino ir davė jam „Total Teller“ vardą.

Lietuvoje pirmasis bankomatas ir banko mokėjimo kortelė atsirado šaliai atgavus nepriklausomybę. 1993-iaisiais tuometis AB „Vilniaus bankas“ (šiandien – SEB) išdavė pirmąją mokėjimo kortelę. Vėliau kortelės buvo išduodamos tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. O 1995 metais rugsėjo 19 dieną tame pačiame banke buvo įrengtas ir pirmasis Lietuvoje bankomatas. Tiesa, jis išduodavo tik vieno nominalo (50 Lt) banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų.

Žinoma, tobulėjant technologijoms, keitėsi bankomato tiek išorinis, tiek vidinis dizainas, plėtėsi funkcionalumas. Remiantis tyrimų ir konsultavimo įmonės „Retail Banking Research“ (RBR) duomenimis, šiuo metu visame pasaulyje yra naudojama daugiau nei 3 mln. bankomatų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ SEB banką pripažino geriausiu Lietuvoje

Tarptautinis finansų leidinys „The Banker“ kasmetiniuose geriausio banko rinkimuose pripažino SEB banką geriausiu banku Lietuvoje. skaityti »

Bus galima įsigyti niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų ir kitų nominalų banknotų

Lietuvos bankas suteikia galimybę įsigyti niekada į apyvartą neišleistų litų banknotų. skaityti »

Lietuvos gyventojai pamėgę grynuosius, tačiau turėdami galimybę rinktųsi alternatyvą

Nors gryniesiems, palyginti su kitais mokėjimo būdais, pirmenybę teikia mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų, net 3 atvejais iš 4 apsipirkimo vietose moka grynaisiais pinigais. skaityti »

Lietuvos bankas sudarė galimybę atlikti žaibiškus mokėjimus

Išplėtusi galimybes ir pakeitusi pavadinimą, Lietuvos banko mokėjimo sistema CENTROlink pradeda naują etapą Lietuvos mokėjimo paslaugų istorijoje. skaityti »

Lietuvos bankas tobulina investavimo politiką

Siekdamas maksimaliai išskaidyti finansinio turto investavimo riziką, Lietuvos bankas atnaujino strateginį investicijų paskirstymą ir nutarė sudaryti rezervų portfelį iš itin saugių investicijų JAV doleriais. skaityti »

Europos priežiūros institucija perspėjima dėl virtualiųjų valiutų žetonų platinimo

Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija viešai įspėjo apie rizikas, susijusias su virtualiųjų valiutų žetonų platinimu. skaityti »

Kolekcinė sidabro moneta įamžins Pranciškaus Skorinos palikimą

Lapkričio 8 dieną (trečiadienį) Lietuvos bankas išleis 20 eurų kolekcinę sidabro monetą, skirtą Pranciškaus Skorinos „Rusėniškosios Biblijos“ 500-mečiui. skaityti »

V. Vasiliauskas: naujos finansinės technologijos – papildoma paspirtis ūkio augimui ir naujos rizikos

Tarptautinio valiutos fondo metiniuose susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pristatė savo metinę kalbą, pateiktą aštuonių Šiaurės ir Baltijos šalių vardu. skaityti »

Lietuvos bankas skelbia poziciją dėl virtualiųjų valiutų

Bankai, mokėjimo įstaigos ir kiti finansų rinkos dalyviai neturėtų teikti paslaugų, susijusių su virtualiosiomis valiutomis ar dalyvauti jas leidžiant – tokią poziciją patvirtino Lietuvos banko valdyba. skaityti »

Kas antras verslininkas nežino, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija

Kas antras Lietuvos smulkusis verslininkas neatsakytų į klausimą, kas yra ketvirtoji pramonės revoliucija, o trys ketvirtadaliai apie tai žinančių vadovų pripažįsta, kad jų įmonė tokiems pokyčiams nesiruošia. T skaityti »