Trumpa bankomato istorija...

Publikuota: 2016 m. gruodžio 5 d. pirmadienis

Automatinė pinigų gryninimo sistema „De La Rue“ – taip buvo pavadintas pirmasis Londone 1967 metais įrengtas grynųjų pinigų išdavimo automatas. Jame pinigams išgryninti buvo naudojami banko čekiai. Tuomet žmonijai tai buvo persilaužimas, naujovė ir net stebuklas.

Vos po metų naujasis įrenginys buvo gerokai patobulintas. Sukurtos plastikinės banko kortelės ir joms pritaikyta funkcija bankomate. Įdomus faktas, kad šias korteles galima buvo naudoti tik kartą, kadangi bankomatas „prarydavo“ kortelę ir kitai pinigų gryninimo funkcijai reikėdavo banke išsiimti naują.

Žinoma, tuo istorija nesibaigė. Naujojo įrenginio tobulinimas tęsėsi ir dar po vienerių metų, t. y. 1969-aisiais, Niujorko „Chemical Bank“ įrengė pirmąjį bankomatą su galimybe grynųjų pinigų išduodamai operacijai naudoti plastikinę kortelę su magnetine juostele. 1971 metais minėtas bankas įrenginį dar patobulino ir davė jam „Total Teller“ vardą.

Lietuvoje pirmasis bankomatas ir banko mokėjimo kortelė atsirado šaliai atgavus nepriklausomybę. 1993-iaisiais tuometis AB „Vilniaus bankas“ (šiandien – SEB) išdavė pirmąją mokėjimo kortelę. Vėliau kortelės buvo išduodamos tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. O 1995 metais rugsėjo 19 dieną tame pačiame banke buvo įrengtas ir pirmasis Lietuvoje bankomatas. Tiesa, jis išduodavo tik vieno nominalo (50 Lt) banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų.

Žinoma, tobulėjant technologijoms, keitėsi bankomato tiek išorinis, tiek vidinis dizainas, plėtėsi funkcionalumas. Remiantis tyrimų ir konsultavimo įmonės „Retail Banking Research“ (RBR) duomenimis, šiuo metu visame pasaulyje yra naudojama daugiau nei 3 mln. bankomatų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »