Trumpa bankomato istorija...

Publikuota: 2016 m. gruodžio 5 d. pirmadienis

Automatinė pinigų gryninimo sistema „De La Rue“ – taip buvo pavadintas pirmasis Londone 1967 metais įrengtas grynųjų pinigų išdavimo automatas. Jame pinigams išgryninti buvo naudojami banko čekiai. Tuomet žmonijai tai buvo persilaužimas, naujovė ir net stebuklas.

Vos po metų naujasis įrenginys buvo gerokai patobulintas. Sukurtos plastikinės banko kortelės ir joms pritaikyta funkcija bankomate. Įdomus faktas, kad šias korteles galima buvo naudoti tik kartą, kadangi bankomatas „prarydavo“ kortelę ir kitai pinigų gryninimo funkcijai reikėdavo banke išsiimti naują.

Žinoma, tuo istorija nesibaigė. Naujojo įrenginio tobulinimas tęsėsi ir dar po vienerių metų, t. y. 1969-aisiais, Niujorko „Chemical Bank“ įrengė pirmąjį bankomatą su galimybe grynųjų pinigų išduodamai operacijai naudoti plastikinę kortelę su magnetine juostele. 1971 metais minėtas bankas įrenginį dar patobulino ir davė jam „Total Teller“ vardą.

Lietuvoje pirmasis bankomatas ir banko mokėjimo kortelė atsirado šaliai atgavus nepriklausomybę. 1993-iaisiais tuometis AB „Vilniaus bankas“ (šiandien – SEB) išdavė pirmąją mokėjimo kortelę. Vėliau kortelės buvo išduodamos tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. O 1995 metais rugsėjo 19 dieną tame pačiame banke buvo įrengtas ir pirmasis Lietuvoje bankomatas. Tiesa, jis išduodavo tik vieno nominalo (50 Lt) banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų.

Žinoma, tobulėjant technologijoms, keitėsi bankomato tiek išorinis, tiek vidinis dizainas, plėtėsi funkcionalumas. Remiantis tyrimų ir konsultavimo įmonės „Retail Banking Research“ (RBR) duomenimis, šiuo metu visame pasaulyje yra naudojama daugiau nei 3 mln. bankomatų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Paskelbti nauji mobiliosios bankininkystės standartai

Tarptautinė standartizacijos organizacija išleido naują naudojimosi finansinėmis paslaugomis specifikaciją. skaityti »

Australijoje susimokėti bus galima patvirtinant tapatybę balsu

Australijos bankas ANZ netrukus pradės bandyti atsiskaitymų patvirtinimo balsu sistemą, kuri veiks per mobilųjį telefoną. skaityti »

Apsipirkti „Amazon“ bus galima ir neturint banko kortelės

„Amazon“ paskelbė pradėjusi teikti paslaugą „Amazon Cash“ tiems pirkėjams, kurie nori apsipirkti interneto parduotuvėje Amazon.com, tačiau neturi kreditinės kortelės. skaityti »

Anglijos bankas pinigų gamybai ruošiasi naudoti palmių aliejų

Po kritikos dėl gyvūnų taukų panaudojimo gaminant plastikinę 5 svarų sterlingų kupiūrą Anglijos bankas svarsto galimybę 20 svarų sterlingų kupiūros gamybai naudoti palmių aliejų. skaityti »

Estija išleis du kolekcinius eurus

Estijos banko stebėtojų taryba patvirtino dviejų atminties monetų dizainą. skaityti »

60 proc. europiečių per internetą apsiperka bent kartą per mėnesį

Kas ketvirtas prieigą prie interneto turintis europietis interneto parduotuvėje apsiperka bent kartą per savaitę. skaityti »

Futbolininkai baudas susimokės savo marškinėliais

„Mastercard“ bekontakčio atsiskaitymo technologija bus integruota į futbolo teisėjų korteles ir žaidėjų marškinėlius, kad pastarieji galėtų susimokėti už baudas tiesiog žaidimo lauke. skaityti »

Europos pirkėjai nebesidomi skaitmenine valiuta

Neseniai „Mastercard“ atliktas tyrimas rodo, kad Europos pirkėjai nenoriai naudojasi skaitmenine valiuta. skaityti »

Amerikoje grynuosius pinigus iš bankomato jau galima išsiimti be banko kortelės

Amerikos bankas „Wells Fargo & Co“ pasiūlė klientams galimybę išsiimti grynuosius pinigus iš bankomatų be banko kortelių, naudojantis vien išmaniuoju telefonu. skaityti »

Latvijos bankas išleido eurą su pirštine

Latvija išleido kolekcinę monetą, iliustruojančią pasaką apie pirštinaitę. skaityti »