Trumpa bankomato istorija...

Publikuota: 2016 m. gruodžio 5 d. pirmadienis

Automatinė pinigų gryninimo sistema „De La Rue“ – taip buvo pavadintas pirmasis Londone 1967 metais įrengtas grynųjų pinigų išdavimo automatas. Jame pinigams išgryninti buvo naudojami banko čekiai. Tuomet žmonijai tai buvo persilaužimas, naujovė ir net stebuklas.

Vos po metų naujasis įrenginys buvo gerokai patobulintas. Sukurtos plastikinės banko kortelės ir joms pritaikyta funkcija bankomate. Įdomus faktas, kad šias korteles galima buvo naudoti tik kartą, kadangi bankomatas „prarydavo“ kortelę ir kitai pinigų gryninimo funkcijai reikėdavo banke išsiimti naują.

Žinoma, tuo istorija nesibaigė. Naujojo įrenginio tobulinimas tęsėsi ir dar po vienerių metų, t. y. 1969-aisiais, Niujorko „Chemical Bank“ įrengė pirmąjį bankomatą su galimybe grynųjų pinigų išduodamai operacijai naudoti plastikinę kortelę su magnetine juostele. 1971 metais minėtas bankas įrenginį dar patobulino ir davė jam „Total Teller“ vardą.

Lietuvoje pirmasis bankomatas ir banko mokėjimo kortelė atsirado šaliai atgavus nepriklausomybę. 1993-iaisiais tuometis AB „Vilniaus bankas“ (šiandien – SEB) išdavė pirmąją mokėjimo kortelę. Vėliau kortelės buvo išduodamos tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms. O 1995 metais rugsėjo 19 dieną tame pačiame banke buvo įrengtas ir pirmasis Lietuvoje bankomatas. Tiesa, jis išduodavo tik vieno nominalo (50 Lt) banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų.

Žinoma, tobulėjant technologijoms, keitėsi bankomato tiek išorinis, tiek vidinis dizainas, plėtėsi funkcionalumas. Remiantis tyrimų ir konsultavimo įmonės „Retail Banking Research“ (RBR) duomenimis, šiuo metu visame pasaulyje yra naudojama daugiau nei 3 mln. bankomatų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

„Samsung“ plečia bekontakčių atsiskaitymų prieinamumą

„Samsung Electronics“ siekia integruoti NFC lustus į daugybę skirtingų įrenginių: laikrodžius, apyrankes, raktų pakabukus. skaityti »

Mokėjimo sistema „LG Pay“ pradės veikti jau šią vasarą

Pietų Korėjos bendrovė LG nusprendė sukurti savo mobiliųjų atsiskaitymų tarnybą, analogišką konkurentų „Apple“, „Samsung“ ir „Google“. skaityti »

Lietuvos banke lankysis Baltarusijos nacionalinio banko valdybos pirmininko vadovaujama delegacija

Kovo 23–24 dienomis Lietuvos banke lankysis Baltarusijos nacionalinio banko valdybos pirmininko Pavelo V. Kalauro (Pavel V. Kallaur) vadovaujama delegacija. skaityti »

Atsiskaityti bus galima ir saulės akiniais

„Visa“ planuoja įgyvendinti bekontakčių atsiskaitymų projektą panaudodama saulės akinius ir belaidę duomenų perdavimo technologiją NFC. skaityti »

Paskelbti geriausi pasaulio bankai

Žurnalas „Global Finance“ pristatė geriausių 2017 m. pasaulio bankų reitingą. skaityti »

Čikagos bendrovė pasiūlė atsiskaityti delnu

Čikagos biometrijos technologijų bendrovė „Keyo“ pasiūlė parduotuvėms atsiskaitymo delnu terminalą. skaityti »

Lietuvos bankas numizmatinėmis vertybėmis prekiaus naujoje el. parduotuvėje

Siekdamas plėtoti numizmatiką, Lietuvos bankas netrukus numizmatinėmis vertybėmis pradės prekiauti naujoje patogioje elektroninėje parduotuvėje. skaityti »

Lietuvoje nori įsikurti naujas bankas

Letuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas pranešė, kad Lietuvoje artimiausiu metu gali būti įsteigtas naujas užsienio kapitalo bankas. skaityti »

2016 m. bankai skolino gerokai daugiau, kartu augo jų pelnas

Bankų klientams suteiktų paskolų portfelio grynoji vertė per 2016 m. išaugo 10,6 proc. – iki 18,1 mlrd. Eur. skaityti »

Bankai aktyviai investuoja į dirbtinį intelektą

Konsultacijų bendrovė „Opimas“ prognozuoja, kad per artimiausius aštuonerius metus dirbtinis intelektas pakeis apie 230 tūks. kapitalo rinkų darbuotojų. skaityti »