Vieno didžiausių pasaulio bankų prognozė Lietuvai

Publikuota: 2013 m. lapkričio 4 d. pirmadienis

Lietuva turėtų atitikti Mastrichto kriterijus ir 2015 metų pradžioje įsivesti eurą, prognozuoja vieno didžiausių pasaulio bankų HSBC analitikai.

Infliacijos kriterijus šiuo metu Lietuvai problemų nebekelia, o viešųjų finansų deficitas, nors ir yra kiek problematiškas, taip pat turėtų būti išlaikytas normos ribose, teigiama naujausioje HSBC apžvalgoje.

Anot HSBC analitikų, vidutinė metinė infliacija Lietuvoje rugsėjį buvo 1,8 proc. ir atitiko Mastrichto kriterijų, kuris siekė 2,2 procento. Lietuvos Vyriausybė taip pat turi galimybių pristabdyti administruojamų kainų augimą, pavyzdžiui, akcizų tabakui ir alkoholiui didinimas jau yra atidėtas iki 2014-ųjų balandžio, ir taip padėti išlaikyti infliaciją žemiau kriterijaus.

HSBC prognozuoja, kad šiemet vidutinė metinė infliacija Lietuvoje bus 1,5 proc., o 2014 metais - 2,5 procento.

Viešųjų finansų, arba fiskalinis deficitas, kurio šių metų prognozę Lietuvos Vyriausybė padidino nuo 2,5 proc. iki 2,9-3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), taip pat atitinka Mastrichto kriterijų, kuris yra 3 proc. BVP. Anot HSBC analitikų, Lietuva išlaiko fiskalinės konsolidacijos kursą, be to, esant reikalui šalis turi pakankamai galimybių didinti biudžeto pajamas, kurių santykis su BVP šiuo metu išlieka vienas mažiausių Europos Sąjungoje (ES).

Ekonomikos augimas, kuris 2013 ir 2014 metais turėtų siekti po 4 proc., taip pat turėtų palengvinti fiskalinio deficito kriterijaus įgyvendinimą. HSBC prognozuoja, kad šiemet šalies fiskalinis deficitas sudarys 2,9 proc., o 2014 metais - 2 proc. BVP.

Lietuvai gali būti naudingas ir prašymas Europos Komisijai (EK) greičiau atlikti šalies įvertinimą dėl galimybės įsivesti eurą 2015 metais, siekiant išvengti proceso komplikavimo, kai balandį prasidės rinkimai į Europos Parlamentą. Paprastai apie šalių kandidačių pasirengimą įsivesti eurą pranešama gegužę arba birželį, todėl jei šį procesą pavyktų paankstinti, EK turėtų vadovautis preliminariu 2013 metų fiskalinio deficito rodikliu, kuris, anot HSBC, gali būti mažesnis už galutinį.

HSBC analitikų teigimu, kiti Mastrichto kriterijai Lietuvai problemų nekelia. Anot jų, problemų neturėtų kelti ir gana kukli visuomenės parama euro įvedimui - šių metų balandį euro įvedimui pritarė 41 proc. gyventojų, nors net 70 proc. paskolų yra suteikta eurais.

Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti Mastrichto kriterijus dėl viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos.

Lietuvai dėl per didelės infliacijos nepavyko įsivesti euro 2007 metais.

Šiuo metu eurą turi 17 iš 28 ES šalių. Estija eurą įsivedė 2011 metais, Latvija prie euro zonos prisijungs nuo 2014-ųjų pradžios.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuvoje apyvartoje dar yra beveik pusė milijardo litų

Praėjus daugiau kaip pustrečių metų po Europos Sąjungos bendrosios valiutos euro įvedimo šalyje, 480 mln. vertės litų suma dar nėra grįžusi į litus išleidusį Lietuvos banką. Tai beveik dešimtadalis visų įvedant eurą buvusių apyvartoje litų. skaityti »

Technologijos keičia lietuvių požiūrį į pinigų skolinimąsi

Lietuvos bankų klientai vis labiau pasitiki moderniomis technologijomis: jau kas trečiam yra patogu internetu sužinoti vartojimo paskolos sąlygas. skaityti »

Kodėl bankai klausia?

Pastaruoju metu viešumoje vis dažniau keliami klausimai, kokiais tikslais bankai prašo klientų užpildyti anketas, kuriose prašoma pateikti tam tikrus duomenis apie save. skaityti »

Siekdamas efektyvumo Lietuvos bankas veiklą sutelks Žirmūnuose

Siekdamas mažinti veiklos išlaidas, Lietuvos bankas iš Vilniaus centro persikels į sostinės Žirmūnų rajoną, kur ir šiandien dirba dalis banko padalinių, veikia pinigų saugykla bei klientų aptarnavimo kasos. skaityti »

„Globus“ tobulins pirkėjų aptarnavimą naudodama „Diebold Nixdorf“ technologijas

Europos mažmeninės prekybos lyderė „The Globus Group“ diegia jungtinės komercijos sprendimus. skaityti »

Finansinės drausmės kainai įvertinti – speciali skaičiuoklė internete

Siekdamas skatinti atsakingą skolinimąsi bei ugdyti visuomenę, „Citadele“ bankas pristatė elektroninę vartojimo kredito skaičiuoklę, kuri pagal asmens sąžiningai suvestus duomenis pateikia galimą gauti vartojimo kredito sumą, kredito palūkanų normą bei parodo asmens kredito reitingą. skaityti »

Kokios lietuviškos monetos pageidautumėte Jūs?

Lietuvos bankas kviečia susipažinti su Monetų kūrimo strategijos projektu ir išsakyti savo vertinimus bei pasiūlymus. skaityti »

Kolekcinės monetos skirtos nykstančioms arklių veislėms

Liepos 21 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 10 eurų ir 1,5 euro kolekcines monetas, skirtas lietuvių skalikui ir žemaitukui. skaityti »

Parduotuvėse mokėti grynaisiais pinigais lietuviams vis dar patogiau

Ketvirtadalis lietuvių už pirkinius prekybos centruose visuomet ar beveik visuomet atsiskaito grynaisiais, o tik dešimtadalis pirkėjų visuomet moka banko kortele. skaityti »

„Swift“ diegiamą „Blockchain“ technologiją testuoja 28 bankai

Dar 22 bankai prisijungė prie „Blockchain“ sistemos testavimo. skaityti »