Vilniečių galimybės įsigyti būstą ir toliau mažiausios

Publikuota: 2013 m. birželio 10 d. pirmadienis

SEB bankų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje apskaičiuotas būsto įperkamumo rodiklis rodo, kad pirmąjį šių metų ketvirtį galimybės įsigyti būstą Vilniuje pagerėjo, tačiau ir toliau išlieka mažiausios, palyginti su Rygos ir Talino gyventojų galimybėmis.

Vilniaus gyventojas šiemet galėtų nusipirkti 4,7 kv. m didesnį būstą negu prieš metus, Rygos – 3,6 kv. m, o Talino gyventojo įperkamo būsto plotas 0,3 kv.m, sumažėjo. Vis dėlto vidutines pajamas gaunantis vilnietis, palyginus su Rygos ir Talino gyventojais, ir toliau gali įpirkti mažiausio ploto būstą. Vidutines pajamas gaunantys Latvijos ir Estijos sostinių gyventojai atitinkamai galėtų nusipirkti 47,1 ir 50,2 kv. m standartinius būstus senos statybos miegamuosiuose rajonuose, o Vilniuje šis plotas yra 39,6 kv. m.

SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė sako, kad būsto įperkamumo rodiklis Vilniuje gerėjo dėl sumažėjusių paskolų palūkanų ir pagaliau padidėjusio realaus darbo užmokesčio. Tačiau mažų palūkanų ji nelaiko lemiamu veiksniu priimant sprendimą įsigyti būstą.

„Nors, remiantis Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį šalies bankų išduotų naujų būsto paskolų vertė, palyginti su praėjusių metų pirmu ketvirčiu, buvo 31 proc. didesnė, vargu ar mažos palūkanos yra svarbiausias veiksnys, lemiantis žmonių apsisprendimą skolintis ir įsigyti būstą“ – sako J. Varanauskienė. Jos nuomone, tai labiau susiję su geresniais gyventojų pajamų lūkesčiais, apie kuriuos galima spręsti iš gerėjančio vartotojų pasitikėjimo rodiklio bei drąsesnių finansinio turto valdymo, pavyzdžiui, investavimo, sprendimų. Tačiau ji taip pat atkreipia dėmesį, kad atsimenant skausmingas nepamatuoto optimizmo, vyravusio iki 2008 m. vidurio, pamokas, prieš priimant sprendimą skolintis, vertėtų atidžiai įvertinti savo galimybes paskolą grąžinti.

SEB būsto įperkamumo rodiklis parodo, kokio dydžio būstą galėtų nusipirkti gyventojas, gaunantis vidutines pajamas ir imdamas paskolą dabar galiojančiomis sąlygomis bankuose. Rodiklis apskaičiuojamas atsižvelgiant į gyvenamojo būsto kainas, paskolų palūkanas, gyventojų pajamas ir vartojimo prekių bei paslaugų kainas.

 

 

 

 

 

 

 

 

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Mokėjimo terminalai stovi ir cerkvėse

Italijos cerkvėse stovi mokėjimo terminalai, kuriuose susimokėjus kreditine kortele, galima nusipirkti žvakutę. skaityti »

Gerk ir susimokėk už kelionę buteliu

Kelias dienas Londone už važiavimą metro buvo galima susimokėti... buteliu. skaityti »

Biometrijos technologijos daugiausiai naudojamos Azijoje

HSBC ataskaita „Trust in Technology“ parodė, kad Azija ir Artimieji Rytai lenkia Vakarų Europą biometrinės identifikacijos būdų naudojimu. skaityti »

Prekes bus galima įsigyti per virtualiosios realybės akinius

Mokėjimo procesų bendrovė „WorldPay“ sukūrė sistemą, kuria naudojantis per virtualiosios realybės įrenginį bus galima atlikti finansines operacijas. skaityti »

Rusijoje bankomatai klientus pažins iš veido

Stambiausi Rusijos bankai planuoja įdiegti į savo bankomatus sistemą, kuri pažins klientus iš veido. skaityti »

Lietuvoje populiarėja tarpusavio skolinimosi platformos

2017 m. pirmąjį ketvirtį toliau mažėjo gyventojams suteiktų naujų vartojimo kreditų skaičius, tačiau šiuos kreditus irgi teikiančios tarpusavio skolinimo platformos skolinimo apimtį sparčiai didino. skaityti »

Biometrinių atsiskaitymų patrigubės

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliųjų atsiskaitymų, kuriems atlikti naudojami biometriniai duomenys, šiemet išaugs iki 2 mlrd. dolerių. skaityti »

Šveicarijoje bus naudojama bendra bankomatų operacinė sistema

Šveicarijos bankai diegia standartizuotą operacinę sistemą, skirtą visiems šalies bankomatams. skaityti »

Išgėrei per daug – negalėsi pasinaudoti mokėjimo kortelėmis

Sukurta mobilioji programėlė „DrnkPay“, padėsianti kovoti su priklausomybe nuo alkoholio. skaityti »

Virtualiosios valiutos „Ethereum“ vertė staigiai išaugo

„Ethereum“ kaina per parą išaugo 25 proc. Dar metų pradžioje ši virtualioji valiuta kainavo vos 8 dolerius. „Ethereum“ išpopuliarino gamintojai ir verslo klientai. skaityti »