XIV a. Aukso ordos monetų paslaptys – Pinigų muziejaus kataloge

Publikuota: 2013 m. gegužės 28 d. antradienis

Lietuvos banko Pinigų muziejaus kataloge „XIV a. Aukso ordos monetų kolekcija Lietuvos banko Pinigų muziejuje“ išsamiai pristatoma XIV a. Aukso ordos monetų kolekcija, kurią muziejus įsigijo prieš kelerius metus. Kolekciją sudaro Aukso ordą valdžiusių chanų 54 sidabro monetos.

„Aukso ordos monetos iš pirmo žvilgsnio mums gali pasirodyti tikrai egzotiškos – arabiški rašmenys, musulmoniški simboliai... Kita vertus, mongolų-totorių valstybės monetos mums nėra tokios tolimos, padeda prisiliesti ir prie Lietuvos istorijos, nes XIV a. antrojoje pusėje jos dideliais kiekiais naudotos pietinėse Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėse“, – sako Vincas Ruzas, Lietuvos banko Pinigų muziejaus numizmatas ir vienas iš katalogo autorių.

Anot muziejininko, Aukso ordos monetos buvo populiarios už jos teritorijos ribų, nes administracija griežtai kontroliavo, kad išleidžiamų monetų svoris ir praba atitiktų nustatytas normas. Kai kuriose Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) sritinėse valdose netgi buvo kaldinamos Aukso ordos sidabro monetų imitacijos. Severskio žemėse apie 1420 m. Aukso ordos monetos pradėtos žymėti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto ženklu – Gediminaičių stulpais. Be to, manoma, kad pynutės ornamentas LDK kunigaikščio Jogailos monetose buvo paimtas iš Aukso ordos monetų.

Pinigų muziejaus įsigyta privati Aukso ordos 54 monetų kolekcija, spėjama, galėtų būti lobio dalis – į muziejų patekusios dauguma monetų buvo itin žemėtos.

Pinigų muziejaus kataloge pateikiamos geros kokybės kiekvienos monetos averso ir reverso nuotraukos, nurodomi įrašai ir simboliai ant monetų. Monetų rinkinys klasifikuojamas pagal chronologinį teritorinį principą, t. y. monetos išdėstomos pagal chanų valdymo datas ir monetų kalyklas.  

„Didžiausia pridėtinė katalogo vertė yra ta, kad kiekviena moneta aprašoma itin išsamiai, vaizdas yra padidintas, todėl aiškiau, nei žiūrint gyvai, galima matyti visus užrašus ir simbolius“, – pabrėžia Vincas Ruzas.

Katalogas „XIV a. Aukso ordos monetų kolekcija Lietuvos banko Pinigų muziejuje“ išleistas trimis kalbomis (lietuvių, anglų ir rusų) 200 vnt. tiražu. Elektroninę katalogo versiją galima rasti čia.  Katalogą sudarė Lietuvos banko Pinigų muziejaus numizmatas Vincas Ruzas ir Rusijos mokslų akademijos Rytų instituto mokslininkas, tyrinėjantis Aukso ordos istoriją, Jevgenij Gončiarov.

Dalis XIV a. Aukso ordos monetų kolekcijos eksponuojama Lietuvos banko Pinigų muziejuje. Pinigų muziejaus lankymas nemokamas, muziejus antradieniais – penktadieniais dirba nuo 10 iki 19 val., šeštadieniais nuo 11 iki 18 val. Daugiau informacijos čia.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Nauja monetų serija įamžins Lietuvos rūmų ir dvarų paveldą

Lietuvos bankas išleido kolekcinę 20 eurų sidabro monetą, skirtą Radvilų rūmams Vilniuje. skaityti »

V.Sutkus pritaria atsiskaitymo virtualiąja valiuta reglamentavimui

Valstybinės mokesčių inspekcijos Kontrolės departamente įkurtas naujas e-komercijos padalinys, skirtas darbui su atsiskaitymais virtualiomis valiutomis, teikia vilties, kad ši nesąžiningam verslui vystytis itin palanki terpė nespės išsiplėsti. skaityti »

„Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininke paskirta J.Jazukevičienė

Nuo š.m. rugsėjo 18 dienos „Citadele“ banko Lietuvoje valdybos pirmininkės ir administracijos vadovės pareigas pradėjo eiti Jūratė Jazukevičienė. skaityti »

Skubiai išsiimti grynųjų pinigų bus galima ir be banko kortelės

Mokėjimo sprendimų bendrovė „Mastercard“ pristatė naują būdą išsiimti pinigus iš bankomatų, neturint banko kortelės ir net sąskaitos. skaityti »

Lietuva taps Europos „FinTech“ centru?

Žymus lietuvių verslininkas, fondo „Nextury Ventures“ pirmininkas Ilja Laurs teigia, kad šiuolaikinei elektroninei ekonomikai tradiciniai pinigai nebetinka ir juos gali išstumti kriptovaliutos. skaityti »

Kaip ir kam skolinasi lietuviai? O kam latviai?

Prireikus pinigų brangesniems pirkiniams ar kitoms išlaidoms padengti lietuviai neretai kreipiasi į vartojimo paskolas suteikiančias įstaigas. skaityti »

Pažvelkite, kas bekontaktės kortelės viduje

Lietuvos bankai žengia koja kojon su Europos bankininkystės inovacijomis. Kai kurie bankai norintiesiems pasikeisti savo kortelę ar įsigyti naują jau siūlo tik bekontaktes korteles. skaityti »

Moneta, skirta Vilniui, siunčia žinią apie klestinčią mūsų sostinę

Į apyvartą 2 eurų proginę monetą Vilniui išleidęs Lietuvos bankas siunčia žinią pasauliui apie modernų, verslui, prekybai ir gyvenimui palankų, tolerantišką miestą. skaityti »

#SWITCH! hakatono dalyviams – pasaulinio garso „blockchain“ plėtotojų pamokos

Hakatono dalyviai turės atrasti būdą, kaip „blockchain“ technologija leistų atlikti elektroninius mokėjimus vien tik žinant telefono numerį. skaityti »

Proginė 2 eurų moneta įamžins Vilnių

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą Vilniui. skaityti »