Ar fizinių parduotuvių laukia mirtis?

Publikuota: 2017 m. kovo 16 d. ketvirtadienis

Kodėl fizinės parduotuvės kraustosi į internetą ir kodėl internetinės parduotuvės steigia fizines, ar tos pačios dienos pristatymas taps norma ir ar tikrai internetinius pirkinius mums pristatinės dronai – apie tai kalbėta neseniai Vilniuje vykusioje konferencijoje „E-komercija ‘17“.

Elektroninės prekybos specialistai teigia, kad pirkėjams internete pirmiausiai rūpi kaina, patogumas ir pasirinkimo galimybės, o taip pat su prekių pristatymu susiję apsektai: pristatymo būdų įvairovė, galimybė atsiimti pirkinį patogioje vietoje ir grąžinimų politika. Tai reiškia, kad nemenka laukiamų pokyčiu dalis bus susijusi būtent su prekių pristatymu ir grąžinimu.

 Kodėl internetinėms parduotuvėms parūpo įprastinės prekyvietės?

 „Pirmoji tendencija, į kurią norėčiau atkreipti dėmesį, yra ta, kad mažėja žmonių, kurie perka tik internetu arba tik fizinėse parduotuvėse. Vis labiau įsigali praktika, kai pirkinys pirmiausiai apžiūrimas fizinėje parduotuvėje, o vėliau įsigyjamas internetu. Arba atvirkščiai. Pagal prognozes, taip perkančių žmonių tik daugės ir jau 2020 m. taip bus atliekama daugiau nei pusė visų pirkimų“, – sakė „DPD Lietuva“ produktų vystymo vadovas Tomas Baranauskas.

Sekdamos šia tendencija, net tik fizinės parduotuvės keliasi į virtualų pasaulį, bet vyksta ir atvirkštinis procesas – elektroninės parduotuvės atidaro fizines prekyvietes. Kaip pavyzdį jis pateikė daug kam netikėtą lietuviškos elektroninės parduotuvės pigu.lt sprendimą įsteigti fizinę parduotuvę. Nors šis žingsnis daug ką nustebimo, tačiau jis atrodo gerai pamatuotas ir atitinkantis tendencijas. 

„Amazon“ prekių apyvarta kelis kartus didesnė nei Lietuvos BVP

„Lietuviai Europoje išsiskiria tuo, kad daugiau nei ketvirtis (26 proc.) pirkinius randa per „Google“. Tuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose 35 proc. žmonių pirkinio ieško „Amazon“. Šioje ir kitose internetinėse prekyvietėse žmonės perka vis dažniau – metinė „Amazon“ parduodamų prekių apyvarta 3,3 karto viršija metinį Lietuvos BVP“, – sakė T. Baranauskas.

Jo teigimu, 60 proc. prancūzų, 79 proc. vokiečių bei 53 proc. britų perka internetinėse prekyvietėse. Tą daro ir lietuviai, tačiau užsienio prekyvietėse, mat Lietuvoje tokių dar nėra. Bet ši tendencija ateis ir pas mus. Elektroninėms parduotuvėms tai reiškia vieną paprastą dalyką – jeigu nori išlikti, turi prekiauti ne tik savo svetainėje, bet ir didžiausiose prekyvietėse. Kaip pavyzdį DPD specialistas pateikė Jungtinę Karalystę, kur 95% pardavėjų prekiauja ne tik savo svetainėse, bet ir prekyvietėse – visų pirma „Amazon“ ir „eBay“.

Trečioji tendencija – pirkėjas norės vis daugiau kontrolės ir pasirinkimo laisvės. Tą matėme, kai internetinės parduotuvės pasiūlė pirkėjams rinktis mokėjimo ir siuntimo būdus, galimybę sekti siuntos kelią ir keisti jos pristatymo ar atsiėmimo vietą bei laiką, o taip pat leido paprastai grąžinti ir keisti pirkinį. Akivaizdu, kad pirkėjams tai patinka, todėl elektroninės parduotuvės bei prekių vežėjai turės pagalvoti kaip dar labiau įtraukti pirkėją į visą procesą ir suteikti jam dar didesnę pasirinkimo laisvę.

Parduotuvė be pirkimo

Specialistas taip pat išskyrė procesus, kurie pretenduoja tapti aiškiomis tendencijomis. Vienas jų – apžiūros parduotuvių (angliškai – showroom) atsiradimas. Jose pirkėjas turi progą apžiūrėti prekes, tačiau vietoje jų nusipirkti negali. Pirkinius tenka užsisakyti internetu. 

„Dėl tokių parduotuvių ateities daug ginčijamasi, tačiau štai Klaipėdoje turime taip veikiančią „Ikea“ – apžiūrėję ekspoziciją bei prekių katalogus pirkėjai išsirenka pirkinius, kurie po kiek laiko pristatomi iš Vilniaus“ – pasakojo „DPD Lietuva“ atstovas.

Tos pačios dienos pristatymas – ar tai įmanoma Lietuvoje?

Dar viena bręstanti tendencija – tos pačios dienos pristatymai. „Lietuvoje net 91 proc. pirkėjų teigia, kad tos pačios dienos pristatymas paskatintų juos pirkti internete. Paradoksas tame, kad nors visi nori tos pačios dienos pristatymo, tačiau kai reikia už jį sumokėti, iškart persigalvojama ir nutariama, kad verčiau jau mokėsiu keliais eurais mažiau ir kiek ilgėliau palauksiu pirkinio. 

Dar viena su tos pačios dienos pristatymu susijusi problema – internete dažniausiai perkama perpiet arba vakare, tad parduotuvei nebelieka laiko suruošti ir išsiųsti užsakymą“, – sakė T. Baranauskas. 

Jo manymu, čia esminį vaidmenį vaidins tokie gigantai kaip „Amazon“ – jeigu jie imsis intensyviai plėtoti tos pačios dienos pristatymus, jų pavyzdžiu neišvengiamai paseks ir kiti. Šiuo metu tokius pristatymus sau gali leisti mažesnės elektroninės parduotuvės, kurios pačios pristato palyginti negausius užsakymus. Visapusis tos pačios dienos pristatymo organizavimas iš elektroninio verslo pareikalaus esminio procesų pertvarkymo.  

Ar fizinių parduotuvių laukia mirtis?

T. Baranauskas taip pat išskyrė tris sektorius, kurių augimo – bent kol kas – neverta laukti. „Daug kalbėta, kad dronai netrukus masiškai pristatinės mums pirkinius, tačiau teisinio reguliavimo nebuvimas, saugumo specialistų nepritarimas – tik dalis kliūčių, dėl kurių šio reiškinio dar tikrai teks palaukti. Visai kita kalba, jeigu šnekame apie prekių pristatymą į sunkiai pasiekiamas vietoves. Čia dronai gali tapti nepakeičiami.

Nemažai kalbėta ir apie daiktų internetą, tačiau jo komercializavimo galimybės lieka neaiškios, todėl žadėtosios revoliucijos – jeigu jis išvis bus – dar teks luktelti. Tiesa, tvaraus daiktų interneto principu veikiančio verslo modelio ieškoma labai aktyviai“, – sakė specialistas, pridurdamas, kad ateityje nevertėtų laukti ir žadėtosios fizinių parduotuvių mirties.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

Kas laimės: lietuviškos technologijų baimės ar mašinos, atstojančios Dievą?

Kaip keičiantis technologijoms keičiasi pasaulis aplinkui? Apie tai kalbamės su informacinių technologijų ekspertu Arnoldu Lukošiumi. skaityti »

Kaip pradėti kurti „tech“ karjerą?

Darbo rinkos prognozės, vertinant 10–15 metų į priekį, didžiuliu greičiu ir toliau įtvirtina vieną svarbią kryptį – technologijas. skaityti »

Išmanieji telefonai: vyresniesiems – susisiekti, jaunimui – išsiskirti iš minios

Vienas labiausiai pastebimų „tūkstantmečio“ vaikų išskirtinumų – aktyvus naudojimasis išmaniosiomis technologijomis. O šias technologijas kuriančioms kompanijoms tai – ir iššūkis, ir galimybė. skaityti »

Vaikų laisvalaikis internete – leisti ar drausti?

Internetinės svetainės, socialiniai tinklai ir kompiuteriniai žaidimai neretai kelią susirūpinimą ne vienam savo atžalą saugančiam tėvui. skaityti »

Sukurtas atminties lustas padės greičiau apdoroti informaciją

Kalifornijos technologijos instituto tyrėjai sukūrė lustą, padėsiantį greičiau apdoroti informaciją mažesniuose įrenginiuose. skaityti »

„Samsung“ pristatė itin greitą ir patikimą nešiojamą diską „SSD T5“

Įrenginys turi naujausią 64 sluoksnių „V-NAND“ technologiją, todėl pasižymi vienu didžiausių rinkoje įrašymo greičiu, duomenų užšifravimu bei yra kompaktiško, bet patvaraus dizaino. skaityti »

Pirmasis telefonas vaikui: į ką atkreipti dėmesį perkant?

Rugsėjis tėveliams ir jų atžaloms, pradedančioms eiti į mokyklą, atneša nemažai iššūkių. Kai kuriems jų tenka pasirūpinti ne tik būtinais mokykliniais reikmenimis, tačiau ir tokiais pirkiniais kaip išmanusis telefonas. skaityti »

„IFA 2017“ parodoje – „Samsung“ produktai, keičiantys žmogaus kasdienybę

Šiuo metu Berlyne vykstančioje technologijų parodoje „IFA 2017“ „Samsung“ pristatė produktus, kurie, anot kompanijos atstovų, netolimoje ateityje pakeis mūsų kasdienybę. skaityti »

„Fitbit“ pristatė išmanųjų laikrodį „Ionic“

Fizinio aktyvumo apyrankių ir laikrodžių gamintoja „Fitbit“ šią savaitę pristatė ilgai lauktą produktą – išmanųjį laikrodį sportuojantiems „Fitbit Ionic“. skaityti »

Kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį mokiniui?

Labai didelis planšetinių kompiuterių mobilumas suderintas su aukšto lygio funkcionalumu ir mažesnėmis nei nešiojamų kompiuterių kainomis lemia, kad ruošiantis mokyklai tikrai verta pagalvoti būtent apie šio įrenginio įsigijimą. skaityti »