Kas ketvirtas Lietuvos verslininkas pirmiausia laukia pokyčių švietimo sistemoje

Publikuota: 2017 m. rugpjūčio 17 d. ketvirtadienis

Nuo realių darbo rinkos poreikių atitrūkusi Lietuvos švietimo sistema tampa kliūtimi kuriant geresnį gyvenimą Lietuvoje. Tuo įsitikinęs kas ketvirtas šalies verslininkas, įžvelgiantis švietimo sistemos reformų būtinybę.

Nors tradiciškai daugelis verslininkų labiausiai tikisi permainų mokesčių srityje, tačiau net 23,2 proc. įmonių vadovų mano, kad reformos pirmiausia reikalingos būtent švietimo sistemai. Tai atskleidė „Spinter tyrimų“ gegužės mėnesį atlikta daugiau nei 500 smulkių ir vidutinių įmonių vadovų nuomonių apklausa, kurią inicijavo „Citadele“ bankas. Tyrimas taip pat parodė, kad tinkamos kvalifikacijos darbuotojų dabar labiausiai trūksta gamybininkams ir intelektualias paslaugas teikiančioms įmonėms.

„Natūrali darbuotojų rotacija verslui streso nekelia. Tačiau Lietuvos darbo rinka pastaraisiais metais nukraujavo dėl sparčios emigracijos, o temperatūrą dar labiau kaitina ne tik visame pasaulyje, bet ir mūsų šalyje spartėjanti, iki šiol nematytas apimtis įgaunanti darbuotojų kaita, prie kurios taip pat reikia prisitaikyti. Tad verslininkų lūkestis, kad už specialistų paruošimą atsakingi švietimo sektoriaus atstovai įsiklausys į rinkos poreikius, o pati sistema nustos veikti kaip savitikslis mechanizmas, tikrai pagrįstas“, – sako „Citadele“ banko Smulkiojo ir vidutinio verslo klientų departamento direktorė Giedrė Kubiliūnienė.

Tyrimo metu buvo klausiama, kuriose srityse, siekiant geresnio gyvenimo Lietuvoje, labiausiai reikia reformų. Švietimo sistema atsidūrė antroje vietoje po mokesčių, kuriuos reformuoti siūlytų beveik kas antras respondentas, arba 44,4 proc. šalies smulkių ir vidutinių įmonių vadovų.

„Faktas, kad švietimo sistema pagal permainų poreikį atsidūrė taip aukštai, rodo, jog verslas išnaudojo galimybes ieškoti reikalingų darbuotojų ir tikisi valstybės įsitraukimo. Rugpjūčio pradžioje Lietuvoje bedarbiais buvo 21,6 tūkst. jaunų žmonių – tai net šiek tiek daugiau nei visa Ukmergė. Kai nuolat jaučiamas darbuotojų trūkumas, yra didelė prabanga turėti tiek daug į darbo rinką pilnavertiškai negalinčių įsilieti jaunų žmonių. Tačiau negalima nematyti, kad juos įdarbinti trukdo per didelis atotrūkis tarp kompetencijų, kurias turi jaunas, studijas ką tik pabaigęs žmogus, ir tų kompetencijų praktinių pritaikymo galimybių, kurios būtinos darbdaviui“, – sako „Citadele“ banko atstovė.

Po trečdalį gamybos (32,4 proc.) ir intelektualines paslaugas teikiančių įmonių (34,4 proc.) vadovų teigia, kad siekiant geresnio gyvenimo Lietuvoje pirmiausia būtina reformuoti būtent švietimo sistemą. Tuo tarpu prekybos sektoriuje tokį poreikį išsakė vos 15 proc. verslininkų.

„Spręsti darbo rinkos poreikius ir nedarbo problemas, ypač regionuose, padėtų glaudesnė švietimo sistemos ir verslo atstovų partnerystė. Darbuotojų trūkumo problema nėra vien verslo galvos skausmas, nes tai galiausiai atsiliepia miestų, regionų plėtrai ir patrauklumui, sėkmingos įmonės sumoka daugiau mokesčių į biudžetą ir padidina jo galimybes finansuoti daugiau viešųjų paslaugų“, – teigia G. Kubiliūnienė.

Tyrime dalyvavusių įmonių vadovai patvirtino tendenciją, kad nuo tikslingai paruoštų specialistų trūkumo kenčia ne tik atokesni regionai, bet ir didieji miestai. Švietimo sistemos pokyčių tikisi net 28,4 proc. Kauno, 27,3 proc. Vilniaus regiono smulkių ir vidutinių įmonių vadovų.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kas laimės: lietuviškos technologijų baimės ar mašinos, atstojančios Dievą?

Kaip keičiantis technologijoms keičiasi pasaulis aplinkui? Apie tai kalbamės su informacinių technologijų ekspertu Arnoldu Lukošiumi. skaityti »

Kaip pradėti kurti „tech“ karjerą?

Darbo rinkos prognozės, vertinant 10–15 metų į priekį, didžiuliu greičiu ir toliau įtvirtina vieną svarbią kryptį – technologijas. skaityti »

Išmanieji telefonai: vyresniesiems – susisiekti, jaunimui – išsiskirti iš minios

Vienas labiausiai pastebimų „tūkstantmečio“ vaikų išskirtinumų – aktyvus naudojimasis išmaniosiomis technologijomis. O šias technologijas kuriančioms kompanijoms tai – ir iššūkis, ir galimybė. skaityti »

Vaikų laisvalaikis internete – leisti ar drausti?

Internetinės svetainės, socialiniai tinklai ir kompiuteriniai žaidimai neretai kelią susirūpinimą ne vienam savo atžalą saugančiam tėvui. skaityti »

Sukurtas atminties lustas padės greičiau apdoroti informaciją

Kalifornijos technologijos instituto tyrėjai sukūrė lustą, padėsiantį greičiau apdoroti informaciją mažesniuose įrenginiuose. skaityti »

„Samsung“ pristatė itin greitą ir patikimą nešiojamą diską „SSD T5“

Įrenginys turi naujausią 64 sluoksnių „V-NAND“ technologiją, todėl pasižymi vienu didžiausių rinkoje įrašymo greičiu, duomenų užšifravimu bei yra kompaktiško, bet patvaraus dizaino. skaityti »

Pirmasis telefonas vaikui: į ką atkreipti dėmesį perkant?

Rugsėjis tėveliams ir jų atžaloms, pradedančioms eiti į mokyklą, atneša nemažai iššūkių. Kai kuriems jų tenka pasirūpinti ne tik būtinais mokykliniais reikmenimis, tačiau ir tokiais pirkiniais kaip išmanusis telefonas. skaityti »

„IFA 2017“ parodoje – „Samsung“ produktai, keičiantys žmogaus kasdienybę

Šiuo metu Berlyne vykstančioje technologijų parodoje „IFA 2017“ „Samsung“ pristatė produktus, kurie, anot kompanijos atstovų, netolimoje ateityje pakeis mūsų kasdienybę. skaityti »

„Fitbit“ pristatė išmanųjų laikrodį „Ionic“

Fizinio aktyvumo apyrankių ir laikrodžių gamintoja „Fitbit“ šią savaitę pristatė ilgai lauktą produktą – išmanųjį laikrodį sportuojantiems „Fitbit Ionic“. skaityti »

Kaip išsirinkti planšetinį kompiuterį mokiniui?

Labai didelis planšetinių kompiuterių mobilumas suderintas su aukšto lygio funkcionalumu ir mažesnėmis nei nešiojamų kompiuterių kainomis lemia, kad ruošiantis mokyklai tikrai verta pagalvoti būtent apie šio įrenginio įsigijimą. skaityti »