Kaip vaiką tinkamai supažindinti su mokėjimo kortele?

Publikuota: 2016 m. gegužės 13 d. penktadienis

Dažnas suaugęs žmogus savo piniginėje nešiojasi vieną ar kelias mokėjimo korteles, kuriomis atsiskaito ir už didelius, ir už smulkius pirkinius. O nuo kokio amžiaus mokėjimo kortele gali pradėti naudotis vaikai? Patarimais, kada reikėtų savo atžalą supažindinti su mokėjimo kortelėmis ir kaip tinkamai tai padaryti, dalijasi SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė.

Kokio amžiaus vaikui jau reikia mokėjimo kortelės? Kada vaikui geriausia pradėti naudotis kortele, yra ir tėvų, ir paties vaiko sprendimas. Tėvai gali paskatinti vaiką naudotis mokėjimo kortele tam, kad jis galėtų patogiau atsiskaityti už smulkius pirkinius. Taip pat būtinybę įsigyti kortelę dažnai lemia ir savarankiškos vaiko kelionės, ekskursijos, į kurias jis susiruošia be tėvų, su mokyklos klase ar lankomo būrelio komanda. Pamatę, kad tai patogus ir saugus būdas duoti kišenpinigių, nes vaikui nebereikia nešiotis grynųjų pinigų, tėvai gali paskatinti vaiką ir toliau naudotis mokėjimo kortele.

Ir pačiam vaikui patogu naudotis mokėjimo kortele, pavyzdžiui, jei nori pirkti internete ar naudotis specialiomis nuolaidomis mėgstamose kavinėse ir parduotuvėse, kurios taiko nuolaidas tam tikrų kortelių turėtojams.

Taigi tikslaus amžiaus, nuo kurio vaiko piniginėje galėtų atsirasti mokėjimo kortelė, nėra – viskas priklauso nuo situacijos ir poreikio. Vis dėlto kuo anksčiau vaikui bus suteikiama galimybė savarankiškai valdyti pinigus, tuo išmintingiau jis su jais elgsis ateityje.

Mokėjimo kortelė, susieta su vieno iš tėvų sąskaita, gali būti puikus startas mokymuisi. Vaikui naudojantis tokia kortele tėvai gali stebėti, kur jis leidžia pinigus, nustatyti paros atsiskaitymo limitą, kuris jiems atrodo tinkamas. Taip pat, jei yra poreikis, galima leisti vaikui šia kortele atsiskaityti ir internete. Bankas tokią mokėjimo kortelę, susietą su vieno iš tėvų sąskaita, gali išduoti vaikui nuo 7 iki 14 metų.

Sąskaita vaiko vardu gali būti atidaryta ir debeto kortelė išduota vaikui nuo 14 metų. Tam reikia abiejų tėvų sutikimo. Tada vaikas gali savarankiškai kontroliuoti savo atsiskaitymus mokėjimo kortele, pats nustatyti paros atsiskaitymo limitą, pasirinkti galimybę atsiskaityti internetu.

Prieš vaikui pradedant naudotis kortele, aptarkite jos privalumus ir galimą riziką:

-       atsiskaitant mokėjimo kortele, savo pinigų likutį nuolat reikėtų pasitikrinti interneto banke, pavyzdžiui, naudojant finansų planavimo programėlę – tai padeda patogiai stebėti, kam ir kiek pinigų išleidžiama;

-       kortelę reikia saugoti ir ją pametus iš karto kreiptis į banką, kad ji būtų blokuojama;

-       kortelės duomenų (numerio, PIN kodo) jokiu būdu negalima atskleisti pašaliniams asmenims. Taip pat negalima leisti kitiems asmenims atlygintinai ar neatlygintinai naudotis savo sąskaita;

-       jei vaikas kortele naudosis savarankiškai, sutarkite, kad kartais paprašysite kortelės sąskaitos išrašo, t. y. pasidomėsite kam ir kiek pinigų išleista;

-       nuolat kalbėkitės su vaiku, kam ir kaip jis paskirsto savo pinigus, aptarkite prioritetus – taip mokysite savarankiškumo ir protingo finansų planavimo.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Bus kuriama vieninga žiniasklaidos informacinė sistema

Siekiant padidinti visuomenės informavimo priemonių veiklos viešumą ir skaidrumą, Vyriausybė teikia Seimui Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. skaityti »

77 proc. lietuvių internetu nuolat naudojasi asmeniniais tikslais

„Kantar TNS“ tyrimai rodo, kad 16–34 metų vartotojas Lietuvoje turi beveik 4 įrenginius su prieiga prie tinklo. skaityti »

Interneto svetainių kūrimas padeda modernizuoti verslą

Šiandien internetinius tinklalapius turi ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Dabar tai yra bene tas pats, kaip turėti mobilųjį telefoną. skaityti »

Europos Sąjunga kurs nemokamą belaidžio interneto tinklą

Europos Parlamentas nubalsavo už programą „Wifi4eu“, pagal kurią visose Europos Sąjungos šalyse siūloma nemokamai steigti belaidžio interneto stoteles. skaityti »

Studentai sukūrė sistemą, leidžiančią telefonu įjungti šviesą biure ar užkaisti virdulį

Galimybė telefonu užkaisti virdulį egzistuoja ne tik filmuose – tai įrodė bendram projektui susibūrę talentingi Lietuvos studentai, vos per kelias savaites sukūrę sistemą, kuri leidžia internetu valdyti buities bei elektronikos prietaisus biure ar namuose. skaityti »

Atidaryta nauja interneto karštosios linijos svetainė

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, darantį įtaką nepilnamečiams. skaityti »

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarus internete?

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarius socialiniuose tinkluose? Į šiuos ir kitus klausimus atsako A. Bendorius, kuriantis tinklaraštį „Geležinė lapė“. skaityti »

E. prekybos dešimtmetis: 6 kartus padaugėjo internetu perkančių lietuvių

Per pastarąjį dešimtmetį visoje Europos Sąjungoje asmenų, perkančių internetu, padaugėjo beveik dvigubai. skaityti »

Lietuviai prekes dažniausiai užsisako į namus

Kiekvienoje šalyje nusistovi vis kitokie siuntų atsiėmimo įpročiai, pvz. Prancūzijoje daugiau nei pusė perkančiųjų internetu pirkinius nukreipia į siuntų atsėmimo tašką, o Baltijos šalyse išskirtinio populiarumo sulaukia siuntų terminalai. skaityti »

Interneto rūšys ir tiekėjai: kaip išsirinkti?

Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis internetą ir kaip nuspręsti, kokia interneto rūšis jums tinkamiausia. skaityti »