Lietuvos teismams kuriama pažangesnė informacinė sistema

Publikuota: 2014 m. liepos 2 d. trečiadienis

Mūsų šalies  teismai informaciją kaupia Lietuvos teismų informacinėje sistemoje LITEKO. Beveik 10 metų veikiančioje LITEKO kasdien apdorojama tūkstančiai šalių pateiktų ir teismų sukurtų dokumentų, registruojamos bylos, fiksuojamas teisėjų darbo krūvis, o nuo pernai vasaros naudojantis šia sistema teikiamos ir teismų elektroninės paslaugos.

Artimiausiu metu Lietuvos teismų informacinę sistemą numatoma papildyti naujomis duomenų mainų sąsajomis su kitų institucijų sistemomis ir registrais – numatoma, kad operatyvūs duomenų mainai padės žmonėms taupyti laiką ir išlaidas, o teisėjams – greičiau nagrinėti bylas.

Tik pradėjusi veikti LITEKO buvo skirta paprastai teismo bylų apskaitai – užregistruoti teismuose gautas bylas ir jų rezultatus. Vėliau, sistemai pradėjus kaupti vis daugiau informacijos, joje buvo pradėti rinkti, kaupti ir sisteminti teismo procesiniai dokumentai, teismų sprendimai, teismų veiklos ataskaitos, imta detaliai fiksuoti bylos nagrinėjimo eigą.

Pasak Nacionalinės teismų administracijos (NTA) Informacinių technologijų skyriaus vedėjo pavaduotojos Vaidos Keinaitės, 2004 m. sukurta LITEKO sistema teisėjų ir teismo personalo darbą palengvino keliais aspektais: visų pirma, nebereikia vartyti popierinės bylos medžiagos, raštinės darbuotojai gali stebėti, kur yra byla – pas teisėją ar padėjėją, atiduota į raštinę išsiųsti kopijų ar perduota į archyvą. Taip pat LITEKO surinkti duomenys leidžia stebėti ir analizuoti teismų veiklą: teisėjų darbo krūvį, teismuose nagrinėtų ir nagrinėjamų bylų skaičių, teismų sprendimų stabilumą.

LITEKO ne tik pagerino darbo teisme administravimą, bet ir padidino teismų sistemos viešumą. „Kasmet sistemai tobulėjant, įvairūs duomenys buvo pradėti apdoroti taip, kad jie būtų tinkami skelbti viešai – taip visuomenę pradėjo pasiekti teismų pranešimai, teismo posėdžių tvarkaraščiai, nuasmeninti teismų sprendimai“, – apie LITEKO plėtrą pasakojo V. Keinaitė.

Tobulinant LITEKO, buvo sukurtas Bylų skirstymo modulis. Šiandien jis užtikrina, kad bylos būtų paskiriamos automatizuotu būdu parinktam teisėjui, sistemai įvertinus ataskaitiniu laikotarpiu gautų bylų kiekį, teisėjų specializacijas, teisėjų užimtumą kitose veiklose ir kitus duomenis.

Anot pašnekovės, Lietuvos teismų informacinė sistema yra stipriai pažengusi. Praėjusių metų vasarą startavęs teismų viešųjų elektroninių paslaugų portalas e.teismas.lt teismų paslaugas perkėlė į elektroninę erdvę. Tai sudarė galimybę visiems proceso dalyviams (tiek piliečiams, tiek valstybės institucijoms ir kitiems juridiniams asmenims) elektroniniu būdu formuoti ir teismui pateikti procesinius dokumentus, peržiūrėti teismo siųstus dokumentus, elektroniniu būdu sumokėti žyminį mokestį, gauti informacinius pranešimus sistemoje ir žinutes elektroninio ryšio priemonėmis apie teismo proceso įvykius, peržiūrėti bylos medžiagą, perklausyti teismo posėdžio garso įrašą nuotoliniu būdu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Nuo sausio 1 d. bankroto administratorius įmonėms atrenka kompiuterinė programa

Nuo 2015 m. sausio 1 dienos bankrutuojančių ir bankrutavusių įmonių administratoriai atrenkami naudojantis kompiuterine programa. Programa užtikrins skaidrumą ir nešališkumą skiriant administratorių įmonei ir palengvins teismų darbą. skaityti »

Bus kuriama vieninga žiniasklaidos informacinė sistema

Siekiant padidinti visuomenės informavimo priemonių veiklos viešumą ir skaidrumą, Vyriausybė teikia Seimui Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. skaityti »

77 proc. lietuvių internetu nuolat naudojasi asmeniniais tikslais

„Kantar TNS“ tyrimai rodo, kad 16–34 metų vartotojas Lietuvoje turi beveik 4 įrenginius su prieiga prie tinklo. skaityti »

Interneto svetainių kūrimas padeda modernizuoti verslą

Šiandien internetinius tinklalapius turi ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Dabar tai yra bene tas pats, kaip turėti mobilųjį telefoną. skaityti »

Europos Sąjunga kurs nemokamą belaidžio interneto tinklą

Europos Parlamentas nubalsavo už programą „Wifi4eu“, pagal kurią visose Europos Sąjungos šalyse siūloma nemokamai steigti belaidžio interneto stoteles. skaityti »

Studentai sukūrė sistemą, leidžiančią telefonu įjungti šviesą biure ar užkaisti virdulį

Galimybė telefonu užkaisti virdulį egzistuoja ne tik filmuose – tai įrodė bendram projektui susibūrę talentingi Lietuvos studentai, vos per kelias savaites sukūrę sistemą, kuri leidžia internetu valdyti buities bei elektronikos prietaisus biure ar namuose. skaityti »

Atidaryta nauja interneto karštosios linijos svetainė

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, darantį įtaką nepilnamečiams. skaityti »

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarus internete?

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarius socialiniuose tinkluose? Į šiuos ir kitus klausimus atsako A. Bendorius, kuriantis tinklaraštį „Geležinė lapė“. skaityti »

E. prekybos dešimtmetis: 6 kartus padaugėjo internetu perkančių lietuvių

Per pastarąjį dešimtmetį visoje Europos Sąjungoje asmenų, perkančių internetu, padaugėjo beveik dvigubai. skaityti »

Lietuviai prekes dažniausiai užsisako į namus

Kiekvienoje šalyje nusistovi vis kitokie siuntų atsiėmimo įpročiai, pvz. Prancūzijoje daugiau nei pusė perkančiųjų internetu pirkinius nukreipia į siuntų atsėmimo tašką, o Baltijos šalyse išskirtinio populiarumo sulaukia siuntų terminalai. skaityti »

Interneto rūšys ir tiekėjai: kaip išsirinkti?

Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis internetą ir kaip nuspręsti, kokia interneto rūšis jums tinkamiausia. skaityti »