Paskelbti internetu besinaudojančių tėvų ir paauglių nuomonės tyrimo rezultatai

Publikuota: 2016 m. liepos 27 d. trečiadienis

2016 metais gegužės–birželio mėnesiais Švietimo informacinių technologijų centro užsakymu UAB „Spinter tyrimai“ atliko tėvų auginančių 5–18 m. vaikus ir paauglių nuo 14 iki 18 metų viešą reprezentatyvią apklausą.

Kiekybinio internetu besinaudojančių tėvų ir paauglių nuomonės tyrimo tikslas — įvertinti Saugesnio interneto centro paslaugų matomumą ir įtaką visuomenei. Gauta informacija padėjo nustatyti respondentų susidūrimo su informacijos saugumo pažeidimais atvejus ir patirtą žalą, įvertinti interneto keliamas grėsmes vaikams ir atlikti 2015 m. sausį – 2016 m. birželį vykdyto Saugesnio interneto projekto vertinimą.

Tyrimo grupę sudarė 1 614 respondentų: 803 paaugliai ir jaunimo atstovai (14–18 metų amžiaus) ir 811 suaugusiųjų.

Gautų rezultatų duomenimis, respondentams vis didesnį rūpestį kelia interneto keliamos grėsmės. 82 procentai suaugusiųjų tvirtino, kad internetas kelią pavojų ir grėsmę. Paaugliai yra susirūpinę mažiau – 59 procentai. Nepaisant to, lyginant su 2014 m. atlikto tyrimo duomenimis, tėvų vykdoma vaikų veiklos internete kontrolė sumažėjo nuo 77 iki 71 procento. Kalbant apie tokias grėsmes, kaip kibernetinės patyčios, žeidžiančio ar nelegalaus turinio informacija, ir lyginant šiuos skaičius su ankstesniais metais, dabar suaugę respondentai dažniau susiduria su problemomis: žeidžiančio ar nelegalaus turinio informacija – 83 %, sekstingas – 72 %, kibernetinės patyčios – 64 %, asmeninės informacijos paskelbimas – 67 %. Kita vertus, jaunuoliai tvirtina, kad jie rečiau susiduria su tomis pačiomis grėsmėmis: žeidžiančio ar nelegalaus turinio informacija – 33 %, sekstingas – 14 %, kibernetinės patyčios – 25 %, asmeninės informacijos paskelbimas – 9 %.

Daugelis tėvų ir globėjų pripažįsta, kad jiems vis dar trūksta žinių kaip mokyti vaikus saugiai naudotis internetu. Skirtingai nuo suaugusiųjų, 81 % vaikų tvirtina, kad jie žino kaip saugiai naudotis internetu. Kita vertus, nepaisant to, kad jaunimui tenka dažniau susidurti su saugumo pažeidimais, jie tvirtina, kad nepatiria daugiau žalos negu suaugusieji.

Viena didžiausių interneto keliamų problemų yra saugumo pažeidimai, kurių dažniausias yra kompiuterių virusai (suaugusieji – 72 %, paaugliai – 82 %) bei nepageidaujami elektroniniai laiškai (suaugusieji – 68 %, paaugliai – 63 %). Didesnė tikimybė, kad dėl įvairiausių saugumo pažeidimų vaikai nukenčia labiau negu suaugusieji.

Norint išvengti įvairiausių grėsmių, labai svarbu užtikrinti bendravimą tarp tėvų ir vaikų. Pasak paauglių respondentų, tėvai deda mažiau pastangų pokalbiui su savo vaikais apie interneto keliamus pavojus: 56 % – lyginant su 48 % 2014 m. – tėvų kalba su savo vaikais.

 

Šaltinis: itc.smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Rengiamas seminaras mokyklų IKT koordinatoriams

Švietimo informacinių technologijų centras š. m. spalio 27 dieną Vilniuje organizuoja seminarą mokyklų IKT koordinatoriams, asmenims besirūpinantiems IKT diegimu mokyklose. skaityti »

Saugesnio interneto diena: patarimai naudotojams

2017 m. vasario 7 d. Europoje minima Saugesnio interneto diena, kurios tikslas – paskatinti jaunus žmones saugiau ir atsakingiau naudotis internetu bendraujant, apsiperkant, siunčiantis filmus bei muziką. skaityti »

„Google Maps“ atvėrė Vilniaus oro uosto vidų

Apie Vilniaus oro uostą galima sužinoti dar daugiau – nuo šiol jo vidaus žemėlapį galima pamatyti per „Google“ siūlomą internetinių žemėlapių paslaugą. skaityti »

46 proc. Lietuvos gyventojų lankėsi valstybės institucijų ir įstaigų interneto svetainėse

Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos užsakymu 2016 m. IV ketv. atlikto tyrimo duomenimis, 46 proc. Lietuvos gyventojų per pastaruosius 12 mėn. lankėsi valstybės institucijų ir įstaigų interneto svetainėse. skaityti »

Kovai su patyčiomis – seminarai internetu

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuota kampanija „Už saugią Lietuvą“ kartu su partneriais - elektroniniu dienynu TAMO, toliau tęsia veiklas kovoje su patyčiomis ir emociniu smurtu. skaityti »

Vaikai nesuvokia, kokios grėsmės jų tyko internete

Trečdalis penkiolikmečių yra dalinęsi internete savo nuotraukomis, kuriose jie buvo apsinuoginę. Tai – tik vienas iš šokiruojančių faktų, kuriuos atskleidė daugiau nei metus trukęs Anglijos vaikų reikalų komisaro tyrimas. skaityti »

Pavydas interneto draugams kelia neigiamas emocijas

Socialinė žiniasklaida prasidėjo kaip priemonė palaikyti ryšį su draugais ir dalytis laimingais prisiminimais. skaityti »

Kuo „Facebook“ nustebins 2017-aisiais?

Populiariausias pasaulyje socialinis tinklas „Facebook“ 2016-aisiais savo vartotojus džiugino naujų funkcijų ir patobulinimų gausa. skaityti »

Suomiai labiausiai priklausomi nuo interneto

Švedų mobiliojo ryšio operatorius „Tefficient“ atliko tyrimą 32-ose pasaulio šalyse, siekdamas išsiaiškinti, kuri šalis yra labiausiai priklausoma nuo išmaniųjų elektroninių prietaisų. skaityti »

Prie interneto lietuviai dažniausiai jungiasi išmaniaisiais telefonais

Išmanusis telefonas tampa pagrindine Lietuvos gyventojų priemone naudotis internetu. skaityti »

Per internetą daugiausia apsiperka Izraelio gyventojai

2016 metais į Izraelį atėjo 8,1 tonos prekių, užsakytų užsienio el. parduotuvėse. skaityti »