Astronomai atrado savo planetą ryjančią žvaigždę

Publikuota: 2012 m. lapkričio 7 d. trečiadienis

Astronomai atrado žvaigždę, kuri ką tik prarijo vieną iš savo planetų. 9,2 metro skersmens teleskopu „Hobby-Eberly“ (Makdonaldo observatorija, Teksasas, JAV) aptiktos raudonosios milžinės BD +48 740 atmosferoje apstu šioje mirštančioje žvaigždėje sudegusios uolingos planetos liekanų. Ar ne toks likimas tolimoje ateityje laukia ir Žemės?

„Būtent, – tvirtina Peno valstijos universiteto (Penn State Univercity) tyrėjas Aleksas Volščanas (Alex Wolszczan). – Tokia pat lemtis gali ištikti visas vidines Saulės sistemos planetas, taip pat ir Žemę. Tiesa, tai nutiks negreitai – po kelių milijardų metų, kai Saulė taps raudonąja milžine.“

Žvaigždžių evoliuciją tyrinėjantys mokslininkai apie vidinių planetų grėsmę sudegti besipučiančiose gimtosiose žvaigždėse kalba jau seniai. Kai Saulės branduolyje išseks vandenilio atsargos, žvaigždė ir toliau jį degins, tačiau jau ir už branduolio ribų – išoriniuose šviesulio paviršiuose. Taip žvaigždė virs mažiausiai 200 kartų už dabartinę Saulę didesnio skersmens raudonąja milžine. Saulės liepsnose pražus Merkurijus, Venera, Žemė ir galbūt Marsas.

Tiesa, viskas gali baigtis nebūtinai taip. Kai kurie mokslininkai yra linkę manyti, kad Saulei pučiantis, pūsis ir Žemės orbita – planeta tols nuo Saulės ir išvengs sudegimo. Bet jei mirštanti Saulė plėsis labai sparčiai, Žemei vilčių išsigelbėti nėra: planeta tokiu atveju patektų į Saulės atmosferą ir sudegtų.

Būtent tokį scenarijų ir iliustruoja raudonosios milžinės BD +48 740 stebėjimai. Išsami spektrokospinė šios žvaigždės analizė atskleidė, jog joje yra neįprastai daug ličio. Kadangi litis žvaigždėse lengvai sunaikinamas, rasti tokį jo kiekį senoje raudonoje žvaigždėje yra netikėta. Labiausiai tikėtinas ličio šaltinis – praryta planeta.

Tyrėjų komanda aptiko ir kitą žvaigždėje žuvusios planetos požymį – BD +48 740 turi dujinės milžinės tipo planetą, už Jupiterį didesnę 1,6 karto ir nutolusią per saugų atstumą, todėl tebeegzistuojančią. Įdomu tai, kad dujinė milžinė skrieja ypatingai ištęsta elipsine orbita – iš esmės tai yra labiausiai ištempta elipsinė orbita iš visų astronomams žinomų egzoplanetų. Tikėtina, jog tokius radikalius orbitos pokyčius galėjo nulemti kažkokia katastrofa – pvz., gimtoji žvaigždė, pietums sušlamštusi vidines planetas.

Tyrimo autorių teigimu, kažkada kažkas panašaus gali nutikti ir Saulės sistemoje.

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »