Astronomai atrado savo planetą ryjančią žvaigždę

Publikuota: 2012 m. lapkričio 7 d. trečiadienis

Astronomai atrado žvaigždę, kuri ką tik prarijo vieną iš savo planetų. 9,2 metro skersmens teleskopu „Hobby-Eberly“ (Makdonaldo observatorija, Teksasas, JAV) aptiktos raudonosios milžinės BD +48 740 atmosferoje apstu šioje mirštančioje žvaigždėje sudegusios uolingos planetos liekanų. Ar ne toks likimas tolimoje ateityje laukia ir Žemės?

„Būtent, – tvirtina Peno valstijos universiteto (Penn State Univercity) tyrėjas Aleksas Volščanas (Alex Wolszczan). – Tokia pat lemtis gali ištikti visas vidines Saulės sistemos planetas, taip pat ir Žemę. Tiesa, tai nutiks negreitai – po kelių milijardų metų, kai Saulė taps raudonąja milžine.“

Žvaigždžių evoliuciją tyrinėjantys mokslininkai apie vidinių planetų grėsmę sudegti besipučiančiose gimtosiose žvaigždėse kalba jau seniai. Kai Saulės branduolyje išseks vandenilio atsargos, žvaigždė ir toliau jį degins, tačiau jau ir už branduolio ribų – išoriniuose šviesulio paviršiuose. Taip žvaigždė virs mažiausiai 200 kartų už dabartinę Saulę didesnio skersmens raudonąja milžine. Saulės liepsnose pražus Merkurijus, Venera, Žemė ir galbūt Marsas.

Tiesa, viskas gali baigtis nebūtinai taip. Kai kurie mokslininkai yra linkę manyti, kad Saulei pučiantis, pūsis ir Žemės orbita – planeta tols nuo Saulės ir išvengs sudegimo. Bet jei mirštanti Saulė plėsis labai sparčiai, Žemei vilčių išsigelbėti nėra: planeta tokiu atveju patektų į Saulės atmosferą ir sudegtų.

Būtent tokį scenarijų ir iliustruoja raudonosios milžinės BD +48 740 stebėjimai. Išsami spektrokospinė šios žvaigždės analizė atskleidė, jog joje yra neįprastai daug ličio. Kadangi litis žvaigždėse lengvai sunaikinamas, rasti tokį jo kiekį senoje raudonoje žvaigždėje yra netikėta. Labiausiai tikėtinas ličio šaltinis – praryta planeta.

Tyrėjų komanda aptiko ir kitą žvaigždėje žuvusios planetos požymį – BD +48 740 turi dujinės milžinės tipo planetą, už Jupiterį didesnę 1,6 karto ir nutolusią per saugų atstumą, todėl tebeegzistuojančią. Įdomu tai, kad dujinė milžinė skrieja ypatingai ištęsta elipsine orbita – iš esmės tai yra labiausiai ištempta elipsinė orbita iš visų astronomams žinomų egzoplanetų. Tikėtina, jog tokius radikalius orbitos pokyčius galėjo nulemti kažkokia katastrofa – pvz., gimtoji žvaigždė, pietums sušlamštusi vidines planetas.

Tyrimo autorių teigimu, kažkada kažkas panašaus gali nutikti ir Saulės sistemoje.

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »