Dantų šepetėlis tikrins DNR ir įspės apie ligas

Publikuota: 2015 m. balandžio 28 d. antradienis

Panašu, kad netolimoje ateityje apie savo sveikatos būklę turėsime galimybę sužinoti net ir valydamiesi dantis, o svarbiu diagnostiniu instrumentu taps paprasčiausias dantų šepetėlis.

Tiesa, jis bus ne toks jau ir paprastas – su įdiegtais nanoporų jutikliais. Jie gali dekoduoti DNR į skaitmeninį pavidalą, o tokiuose duomenyse jau būtų galima ieškoti genetinių požymių apie vieną ar kitą ligą.

Jutikliai tampa vis mažesni, todėl juos galima įdiegti į daugelį gaminių, kurie tiesiogiai kontaktuoja su žmogaus DNR, rašo „Times“. 

Bendrovės „Oxford Nanopore“ technologijų direktorius Clive Brownas konferencijoje „Wired Health medical technology“ sakė, kad tokie nanojutikliai gali tapti labai paplitusia diagnostine technologija, sugebančia identifikuoti sveikatos būklę.

Nanoporų jutikliai buvo naudojami ebolo viruso testams Vakarų Afrikoje. Didelės perspektyvos jiems numatomos ir žemės ūkyje – nanojutikliai galėtų pasitarnauti stebint galvijų sveikatą, maistinių kultūrų auginimą. 

DNR patenka į nanoskopinę jutiklio angą. Jos apimtis yra 80 tūkst. kartų mažesnis už žmogaus plauko apimtį ir siekia tik 1,5 nanometro. Jutikliu teka elektros srovė, matuojanti atomų srautą ir generuojanti elektrinį signalą, kuris užkoduojamas skaitmeniniu būdu.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo penki.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras

     

 


Captcha
 

susiję straipsniai

Dantis bus galima valytis be rankų

Elektroninis dantų šepetėlis „Amabrush“ veikia be rankų, jį tereikia įsikišti į burną. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »