Mažiausias pasaulyje filmas įtrauktas į Gineso rekordų knygą

Publikuota: 2013 m. gegužės 2 d. ketvirtadienis

„Berniukas ir jo atomas“ („A Boy and His Atom“), ko gero, yra metų filmas, kurį pamatyti tiesiog reikia. „IBM Research“ mokslininkai juo pasiekė Gineso pasaulio rekordą – tai yra mažiausias kada nors pasaulyje sukurtas filmas. Jis nufilmuotas vario fone fiksuojant atomų judesius – po vieną judesį vienam kadrui. Rezultatas – miela istorija apie berniuką, vardu Atomas, kuris susibičiuliavo su vienišu atomu ir ėjo su juo žaisti gaudynių, šokinėti nuo tramplino ir pan.

Kad sukurtų šį 242 kadrų filmą, vyriausiasis projekto tyrėjas Andreasas Hainrichas (Andreas Heinrich) su kolegomis naudojo 2 tonas sveriantį tunelinį skenavimo mikroskopą (angl. – scanning tunneling microscope), kuris vėsinamas iki –268°C, o atomus išdidina daugiau nei 100 mln. kartų.

Tunelinis skenavimo mikroskopas nėra optinis mikroskopas. Robotizuota ranka vario paviršiumi vedžioja nepaprastai mažą (vos atomo skersmens!) adatėlę nelyginant, A. Hainricho žodžiais tariant, „seną gerą TV vamzdį“. Adata užprogramuota likti tam tikru atstumu nuo vario paviršiaus. Kai adata susiduria su atomu, šis stumteli adatą ir „regėjimo lauke“ paliekamas įspaudas. Kad atomas judėtų, tyrėjai adatą ant vario paviršiaus nuleidžia taip, kad ją atomai stumdytų į naujas padėtis.

Kiekvienas iš filmuke matomų sviedinuką primenančių taškų iš tiesų yra sukurtas iš dviejų atomų, kurie sudaro vieną anglies monoksido molekulę. Aplink molekules atsirandantys ribuliai susidaro dėl laisvo elektronų srauto – elektronai yra įkalinti ypatingai lygiame vario paviršiuje.

„Jei sujudindamas atomus sudrumstumei dviejų matmenų dujų paviršių, pamatytumei ribulius – kaip į ežerą įmetus akmenį, – aiškina A. Hainrichas. – Tie elektronai yra laisvieji – kaip atomai dujose. Tik tiek, kad jie įkalinti paviršiuje.“

Filmuką „Berniukas ir jo atomas“ keturių mokslininkų komanda sukūrė per 10 darbo dienų, kasdien darbuodamiesi po 18 valandų. Galiausiai filmavimų metu per tunelinį skenavimo mikroskopą buvo pajudinta apie 10 tūkst. atomų. Pagrindinis herojus – berniukas, vardu Atomas – sukurtas iš maždaug 120–130 atomų.

Pernai ta pati IBM tyrėjų grupė tuneliniu skenavimo mikroskopu sukūrė mažiausią pasaulyje atminties laikmeną, kuri informaciją saugo vos dvylikoje atomų.

Žiūrėti vaizdą >>>

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Pasiektas didžiausios programavimo pamokos Gineso pasaulio rekordas

Renginio #SWITCH! metu pasiektas didžiausios programavimo pamokos Gineso pasaulio rekordas. Rekordo siekė 712 mokinių iš visos Lietuvos, kurių amžius – 7-13 metų. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »