Mūsų Saulė – idealiausiai apvali sfera visatoje?

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 21 d. antradienis

Po 50 metų trukusių precizinio tikslumo tyrimų astronomai priėjo keistą, tačiau nuostabią išvadą apie mūsų Saulę – ji yra apvalesnė už bet kurį kitą gamtos pasaulyje esantį kūną, rašo britų „The Guardian“. Saulė yra ne šiaip apvaliausia kokių nors objektų kategorijoje – ji yra apvaliausia sfera iš visų, egzistuojančių visatoje. Jei mūsų žvaigždė būtų paplūdimio tinklinio kamuolys, iki tobulo apvalumo jai trūktų tik smiltelės.

Daugelis planetų (pvz., Jupiteris, Saturnas) ties pusiauju yra truputį išsipūtę, labiau ovalinės formos. Jupiterio sūkiai šį dujinį milžiną ties jo pusiauju „sustorina“ 7 proc. Natūraliai norėtųsi daryti išvadą, kad kažkas panašaus yra ir su Saule, tačiau tai nebūtų teisinga. Nors ties ekvatoriumi Saulė vis dėlto išsipūtusi, tas išsipūtimas (atsižvelgiant į žvaigždės skersmenį – 1,4 mln. km) yra juokingai menkas – tik apie 10 km. Vienintelis žmonijai žinomas apvalesnis objektas yra žmogaus sukurta dirbtinė silicio sfera.

Iki šiol Žemės atmosfera trikdė Saulės stebėjimus (trukdė juos atlikti itin tiksliai). Tačiau su itin tiksliai valdytu NASA „Solar Dynamics Observatory“ zondu Saulės apskritumą mokslininkams, vadovaujamiems Džefrio Kuno (Jeffrey Kuhn) iš Havajų universiteto (JAV), pagaliau pavyko įvertinti.

„Mes buvome šokiruoti, – tvirtina Dž. Kunas, kurio tyrimo atskaita publikuota žurnale „Science“. – Rezultatas buvo išties netikėtas.“

Stebėjimo rezultatai nepaprastai svarbūs tiriant Saulės vidų, kuris, lyginant su paviršiumi, sukasi ne tokiu greičiu. Tyrimo rezultatai rodo, kad Saulės išorė sukasi gerokai lėčiau nei buvo tikėtasi. Dž. Kunas yra linkęs manyti, jog tai tikriausiai apsprendžia po paviršiumi vykstanti turbulencija. Tyrėjai taip pat pabandė ieškoti sąsajų tarp Saulės skersmens ir 11 metų trunkančio šviesulio aktyvumo ciklo. Paaiškėjo, jog statistiškai reikšmingų sąsajų tarp šių kintamųjų nėra.

Dž. Kunas atkreipia dėmesį, jog tai gali būti dar ne paskutinė Saulės staigmena. „Saulė dažniausiai glumina tuos, kurie mėgina nuspėti jos elgesį, - pabrėžia mokslininkas. – Ji kvailina mus kiekvienąsyk, kai tik į ją mėginame pažiūrėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »