NASA teisme bando atgauti Mėnulyje naudotą kamerą

Publikuota: 2011 m. liepos 4 d. pirmadienis

JAV vyriausybė padavė į teismą buvusį NASA astronautą, mėginusį aukcione parduoti kamerą, 1971 metų „Apollo 14“ misijoje naudotą Mėnuliui tirti.

Majamio federaliniam teismui pateiktame ieškinyje Edgaras Mitchellas kaltinamas neteisėtu kameros laikymu ir mėginimu parduoti ją siekiant pelno. Pasak NASA atstovų, apie tokius neteisėtus veiksmus organizacija sužinojo kovo mėnesį, kai britų „Bonhams“ aukcionų namai paviešino žinutę, jog planuojamas tokios kameros pardavimas.

Aukcionų namų žinutėje kamera buvo aprašyta kaip „Kino kamera iš Mėnulio paviršiaus“ ir reklamuojama kaip viena iš dviejų „Apollo“ Mėnulio modulio „Antares“ kamerų. Apraše teigta, kad ši prekė – iš piloto E. Mitchello kolekcijos. Prieš pardavimą ji įvertina 60–80 tūkst. JAV dolerių.

1971 metų „Apollo 14“ misijos metu E. Mitchellas buvo Mėnulio modulio pilotas. Jis tapo šeštuoju žmogumi, pabuvojusiu Mėnulio paviršiuje.

„Visa įranga, naudojama NASA operacijose, lieka NASA nuosavybe, nebent ji aiškiai atiduodama ar perleidžiama kitai šaliai“, – teigiama vyriausybės ieškinyje ir priduriama, kad NASA neturi jokių oficialių dokumentų, nurodančių, kad kamera atiduodama E. Mitchellui.

Vyriausybė tvirtina pakartotinai kreipusis į E. Mitchellą ir jo advokatą, prašydama kamerą grąžinti, tačiau atsako nesulaukė. E. Mitchello advokatas Donaldas Jacobsonas teigia, kad NASA vadovybė prieš 40 metų žinojo ir pritarė tam, kad kamera liktų E. Mitchellui.

„Objektai iš kelionių į Mėnulį buvo kaupiami, o vėliau dovanojami astronautams už pagalbą NASA misijose“, – aiškino D. Jacobsonas.

„Bonhams“ pranešė, kad kamerą planuota parduoti aukcione gegužę, tačiau tuomet NASA informavo apie kilusį ginčą. Aukcionų namai pašalino kamerą iš prekybos, „laukdama tolimesnių derybų tarp NASA ir konsignanto“.

Vyriausybė prašo teismo uždrausti E. Mitchellui parduoti kamerą, įpareigoti ją grąžinti ir konstatuoti, kad Jungtinėms Valstijoms priklauso „išskirtinės nuosavybės teisės“ į prietaisą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »