NASA teisme bando atgauti Mėnulyje naudotą kamerą

Publikuota: 2011 m. liepos 4 d. pirmadienis

JAV vyriausybė padavė į teismą buvusį NASA astronautą, mėginusį aukcione parduoti kamerą, 1971 metų „Apollo 14“ misijoje naudotą Mėnuliui tirti.

Majamio federaliniam teismui pateiktame ieškinyje Edgaras Mitchellas kaltinamas neteisėtu kameros laikymu ir mėginimu parduoti ją siekiant pelno. Pasak NASA atstovų, apie tokius neteisėtus veiksmus organizacija sužinojo kovo mėnesį, kai britų „Bonhams“ aukcionų namai paviešino žinutę, jog planuojamas tokios kameros pardavimas.

Aukcionų namų žinutėje kamera buvo aprašyta kaip „Kino kamera iš Mėnulio paviršiaus“ ir reklamuojama kaip viena iš dviejų „Apollo“ Mėnulio modulio „Antares“ kamerų. Apraše teigta, kad ši prekė – iš piloto E. Mitchello kolekcijos. Prieš pardavimą ji įvertina 60–80 tūkst. JAV dolerių.

1971 metų „Apollo 14“ misijos metu E. Mitchellas buvo Mėnulio modulio pilotas. Jis tapo šeštuoju žmogumi, pabuvojusiu Mėnulio paviršiuje.

„Visa įranga, naudojama NASA operacijose, lieka NASA nuosavybe, nebent ji aiškiai atiduodama ar perleidžiama kitai šaliai“, – teigiama vyriausybės ieškinyje ir priduriama, kad NASA neturi jokių oficialių dokumentų, nurodančių, kad kamera atiduodama E. Mitchellui.

Vyriausybė tvirtina pakartotinai kreipusis į E. Mitchellą ir jo advokatą, prašydama kamerą grąžinti, tačiau atsako nesulaukė. E. Mitchello advokatas Donaldas Jacobsonas teigia, kad NASA vadovybė prieš 40 metų žinojo ir pritarė tam, kad kamera liktų E. Mitchellui.

„Objektai iš kelionių į Mėnulį buvo kaupiami, o vėliau dovanojami astronautams už pagalbą NASA misijose“, – aiškino D. Jacobsonas.

„Bonhams“ pranešė, kad kamerą planuota parduoti aukcione gegužę, tačiau tuomet NASA informavo apie kilusį ginčą. Aukcionų namai pašalino kamerą iš prekybos, „laukdama tolimesnių derybų tarp NASA ir konsignanto“.

Vyriausybė prašo teismo uždrausti E. Mitchellui parduoti kamerą, įpareigoti ją grąžinti ir konstatuoti, kad Jungtinėms Valstijoms priklauso „išskirtinės nuosavybės teisės“ į prietaisą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »