Spalvoti sapnai

Publikuota: 2011 m. liepos 20 d. trečiadienis

Japonų mokslininkų tyrimų rezultatai patvirtina anksčiau iškeltą prielaidą, kad dažniau sapnuoti spalvotai yra linkę jaunesni žmonės. Mokslininkai žmonių galimybę sapnuoti spalvotai tiria jau nuo XX a. pradžios. 1915–1950 m. surinkti duomenys liudija, kad dauguma sapnų būdavo nespalvoti. Tačiau 7-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį surengtos apklausos liudija, kad sapnuose respondentai matydavo vienokias ar kitokias spalvas. Panašios spalvingumo tendencijos vyrauja ir nūdienos sapnų pasaulyje.

Amerikos psichologų asociacijos paskelbtame pranešime rašoma, jog viena to priežasčių gali būti didesnis spalvotų televizorių paplitimas.

Japonų mokslininkų grupė apklausė 1,3 tūkst. žmonių. Respondentų apie sapnus buvo teiraujamasi dusyk, o tarp pirmosios ir antrosios apklausos – 16 metų pauzė.

Tik kas penktas 60 metų ir vyresnio amžiaus apklausos dalyvis teigė sapnuojąs spalvotai. Tarp respondentų, dar nesulaukusių 30-ies, spalvotus sapnus sapnavę teigė 80 proc.

Mokslininkų teigimu, spalvotų sapnų skaičius laikotarpiu nuo 1993 iki 2009 metų gerokai išaugo. Japonai, kurie pirmosios apklausos metu 1993 m. buvo jaunesni negu 20 metų, tikėtina, spalvotą televiziją buvo žiūrėję visą savo gyvenimą ar bent jau didžiąją jo dalį.

Nors ankstesni tyrimai yra parodę, kad senstant spalvotai sapnuojama vis rečiau, vis tik spalvotos televizijos žiūrėjimas gali koreguoti šias tendencijas ir padidinti spalvotų sapnų dažnį vyresniame amžiuje.

Tiesa, sprendžiant iš tyrimo duomenų, įtakos sapnų spalvingumui televizija turi dažniausiai tik tuo atveju, jei spalvotas televizorius buvo žiūrimas nuo mažų dienų. Svarbiausias laikotarpis šiuo aspektu – nuo 3-iųjų iki 10-ųjų gyvenimo metų, kuomet formuojasi sapnavimą nulemiantys psichikos procesai.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »