Sukurti pirmieji lipduko formos saulės elementai

Publikuota: 2012 m. gruodžio 26 d. trečiadienis

Šaltinis: technologijos.lt 

Kredito korteles, mobiliuosius telefonus ir net paprastus langus vienas gudrus išradimas gali padaryti pasižyminčius jiems iki šiol nebūdingomis savybėmis. Mokslininkai sukūrė plonus, lanksčius saulės elementus, kuriuos galima kaip lipdukus klijuoti ant popieriaus, plastiko, stiklo ir dar daugelio kitokių medžiagų.

Mechanikos inžinierė Xiaolin Zheng iš Stenfordo universiteto, vadovaujanti naujųjų saulės elementų kūrimo grupei, pasakoja, kad šiuos elementus galima dvipusėmis lipniomis juostelėmis klijuoti ant šalmų, mobiliųjų telefonų, išgaubtų stiklų, nešiojamųjų prietaisų, lenktų stogų, drabužių – praktiškai visur, kur tik įmanoma.

Kaip skelbia žurnalas „Scientific Reports“, šie saulės elementai – tai dar vienas žingsnis link to, kad mums įprasti buities daiktai taptų elektronikos ar energiją kaupiančios įrangos dalimi. Pavyzdžiui, priklijavę tokių elementų savo namuose ant langų stiklo galėtume surinkti saulės energijos daugiau nei jos geba prikaupti stogo danga. O, tarkim, sujungę lanksčius saulės elementus su elektroniniais prietaisais galėtume gauti elektrifikuotus „išmaniuosius“ drabužius, galinčius valdyti prie jų prijungtą išmanųjį telefoną.

Zheng ir jos kolegų išradimas galėtų paspartinti ir išmaniųjų drabužių atsiradimą mūsų gyvenime. Jų sukurti ir naudojami metodai galėtų padėti inžinieriams kurti lanksčiuosius elektrinius grandynus, tranzistorius, skystųjų kristalų ekranus ir kitokius elektronikos komponentus.

Šiuo metu naudojami saulės elementai gali būti tvirtinami tiktai ant stiklo ar silicio pagrindo. Todėl jie yra standūs. Tačiau keliose laboratorijoje dirbantys tyrėjai tikisi pakeisti šią padėtį.

Zheng vadovaujamų tyrėjų išradimas, kurį jie vadina „nuplėšk ir lipdyk“ procesu (angl. peel–and–stick process) leidžia išvengti vieno esminio apribojimo gaminant lanksčiuosius saulės elementus: jų tvirtinimo ant kieto, arba nelankstaus, paviršiaus. Nors „nuplėšk ir lipdyk“ procese saulės elementai gaminami, kaip ir anksčiau, plonos plėvelės pavidalu ją tvirtinant ant silicio padėklo, tačiau šiuo atveju silicio padėklas yra padengtas nikelio danga, dėl kurios „nuplėšk ir lipdyk“ procesas pasidaro įmanomas.

Plonasluoksnį saulės elementą pagaminus, jis merkiamas į kambario temperatūros vandenį. Vandens molekulės prasiskverbia į nikelio ir silicio tarpsluoksnį. Dėl to saulės elementas pasidaro lengvai atskiriamas nuo silicio pagrindo – belieka tik imti jį ir nuplėšti. Ta padarius, dvipuse lipniąją juostele galima jį lipdyti ant bet kokio paviršiaus.

Beje, silicio padėklą po to dažniausiai galima vėl panaudoti kitiems saulės elementams gaminti, o jie patys, nors ir būdami nulupti, nė trupučio nepraranda jiems būdingo 7,5 proc. efektyvumo.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »