Lietuvos laimėjimus fizikos moksle garsinančioje aukso monetoje sužibo lazerio žvaigždė

Publikuota: 2016 m. kovo 29 d. antradienis

Lietuvos banko išleista 5 eurų kolekcinė aukso moneta, skirta fizikai, pristatyta neseniai duris atvėrusiame Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre Vilniuje. Jame šiuo metu lankytojus kviečia ir pasaulyje garsi CERN paroda.

„Simboliška, kad ši moneta – pirmoji lietuviškų kolekcinių monetų istorijoje nukaldinta panaudojant lazerį kaldinimo įrankiams paruošti. Naujoje monetoje būtent ir įamžinta Lietuvoje itin sėkmingai plėtojama, viena iš plačiausią tarptautinį pripažinimą pelniusių fizikos šakų – lazerių fizika, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. – Neabejoju, kad ši lazerio įžiebta žvaigždė, kurią matome monetos reverse, taip pat simbolizuoja šviesią ir perspektyvią fizikos mokslų ateitį Lietuvoje.“

„Norėčiau pasidžiaugti, kad ši moneta, skirta fizikai, atsirado tais pačiais metais, kai Lietuvoje minime pirmojo lazerio 50-metį. Didžiulė dalis pasaulinės rinkos lazerių gaminami būtent mūsų valstybėje. Simboliška, kad šią dieną prieš 47 metus įvyko pirmoji Fiziko diena. Labai džiaugiuosi, kad auksinėje monetoje įprasmintas Lietuvos mokslas. Tačiau norėtųsi, kad jis būtų labiau įprasmintas ir valstybės monetarinėje politikoje kaip tikras aukso gabalas, kuris yra be galo svarbus mūsų šaliai“, – sako Vilniaus universiteto rektorius prof. Artūras Žukauskas.

Lazerių fizikos ir technologijų potencialas Lietuvoje pradėjo skleistis prieš daugiau kaip penkis dešimtmečius, t. y. netrukus po to, kai 1960-aisiais JAV fizikas Teodoras Haroldas Meimanas sukūrė pirmąjį lazerį, rašo lazerių mokslo Lietuvoje kūrėjas prof. habil. dr. Algis Petras Piskarskas lankstinuke, išleistame kartu su moneta. Šiuo metu mūsų šalyje veikia 25 bendrovės, plėtojančios lazerių pramonę. Lietuvos lazerių pramonė užima 10 proc. pasaulinės mokslinių lazerių rinkos.

Fizikai skirta moneta – trečioji iš serijos „Lietuvos mokslas“. Pirmoji išleista 2012 m. ir skirta Lietuvos širdies chirurgijos laimėjimams garsinti. Antroji moneta, išleista 2014 m., buvo skirta baltistikai. Leisdami šią seriją, įamžintinas mokslo sritis Lietuvos bankas aptaria su Lietuvos mokslų akademija.

Naujosios monetos grafinio projekto autorė – Jolanta Mikulskytė, jai tai pirmoji kolekcinė moneta. Gipsinį modelį atliko Giedrius Paulauskis.

Monetas 5 000 vnt. tiražu nukaldino Lietuvos monetų kalykla. Monetų nuo jų išleidimo dienos galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25). Monetas taip pat platina oficialūs numizmatinių vertybių platintojai.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »