Lietuvos mokslininkai sukūrė įrenginį, mažinantį transporto priemonių taršą

Publikuota: 2015 m. balandžio 3 d. penktadienis

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai sukūrė pažangią technologiją, kuri optimizuoja automobilio išmetimo sistemą. Pritaikius pažangias aerozolines, chemines, lazerines ir nanoinžinerijos technologijas, patentuota nauja technologija ir įrenginio testuojamame automobilyje prototipas. Jis sumažina aerozolio dalelių kiekius ir efektyviai sugeria daugelį organinių teršalų bei sunkiųjų metalų, esančių automobilių išmetamosiose dujose.

Naujas filtravimo įrenginys buvo testuotas su benzininiais ir dyzeliniais automobiliais. Gauti rezultatai patvirtintino, kad oro valymo metu fenolių, dioksinų, benzeno, tolueno ir kitų kenksmingų medžiagų surinkimo efektyvumas siekia 50–90 proc., sunkiųjų metalų – 70 proc., o kietosios dalelės pašalinamos net 95 proc. efektyvumu. Tuo tarpu, šiuolaikinės automobilių teršalų patekimo į aplinką mažinimo technologijos automobilio išmetimo sistemoje sulaiko tik anglies monoksido, azoto oksido bei angliavandenių papildomos oksidacijos ir aerozolio daleles. Taip sumažinama jų koncentracija, tačiau sunkieji kenksmingi aromatiniai angliavandeniliai ir sunkieji metalai patenka į atmosferą. Naujas filtravimo įrenginys šią problemą išsprendžia žymiai sumažindamas automobilių išmetamųjų teršalų patekimą į aplinką.

FTMC mokslininkų sukurtame filtravimo įrenginyje išmetamosios dujos yra specialiai atšaldomos, padalinamos į srautus ir valomos. Išvalytas oras gali būti gražinamas atgal į automobilio degimo variklį, nes cheminių reakcijų metu iš chitozano išsiskiria deguonis, kuris reikalingas kuro degimui. Dėl šių savybių ir dėl mažos įrenginio savikainos sukonstruotas filtravimo įrenginys jau dabar gali būti diegiamas į automobilio išmetimo sistemas duslintuvo dalyje po katalizatoriumi, o ateityje panašūs įrenginiai galės ir visai pakeisti šiuo metu naudojamus katalizatorius. Svarbu ir tai, kad įrenginyje naudojama medžiaga gali regeneruotis (2–3 kartus), tad iš jos pagamintas filtravimo įrenginys automobiliams pasižymi ekonomiškumu. Ši medžiaga atnaujinama keičiant automobilio tepalus. Pasaulyje šiuo metu nėra tokio tipo automobilio išmetamųjų dujų filtravimo įrenginio. FTMC mokslininkų sukurtas įrenginys jau patentuotas.

Sukurtas įrenginys gali būti pritaikomas ir valant patalpų orą. Mat įrenginyje naudojamas biosorbentas pasižymi antiseptinėmis savybėmis bei cheminiu sorbciniu selektyvumu. Iš patalpų pašalinami kancerogeniniai angliavandeniai, kenksmingos nanodalelės, sunkieji metalai, bakterijos ir grybeliai. Tai ypač aktualu gerinant oro kokybę patalpose, kuriose žmonės praleidžia daugiau nei 80 proc. laiko.

Fizinių ir technologijos mokslų centras – didžiausia mokslinių tyrimų įstaiga Lietuvoje. Čia vykdomi moksliniai tyrimai, skirti aukštųjų technologijų plėtrai ir žinių ekonomikos kūrimui Lietuvoje ir pasaulyje, kuriami nauji prototipai ir paslaugos bei modernios pramonės programos. FTMC dirba 38 habilituoti mokslų daktarai, 268 mokslų daktarai, daugiau nei 500 mokslo tyrėjų, studijuoja 64 doktorantai. Per savo veiklos metus FTMC įvykdė daugiau nei 300 verslo užsakymų ir padėjo daugiau nei 100 įmonių įgyvendinti jų verslo tikslus.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Susitikime su EBPO – dėmesys nuosekliai narystės siekiančios Lietuvos pažangai

Lietuvos stojimo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją (EBPO) progresas, vertinimai EBPO komitetuose, kuriuose pagal kompetenciją dalyvauja Finansų ministerijos atstovai, bei tolimesni stojimo į EBPO veiksmai. skaityti »

Lietuva sensta, kokia išeitis?

2016-ais metais Lietuva užėmė 16 vietą pagal visų gyventojų amžiaus vidurkį, kuris siekė 43 metus. skaityti »

Baltijos šalių bankų vadovai diskutuoja apie finansines technologijas

Liepos 17 – 18 dienomis Kaune susitinka Lietuvos, Latvijos ir Estijos nacionalinių centrinių bankų valdytojai Vitas Vasiliauskas, Ilmaras Rimševičius (Ilmārs Rimšēvičs) ir Ardas Hansonas (Ardo Hansson). skaityti »

Lietuviai savo verslumą ir verslininkus vertina geriau nei latviai ir estai

Lietuviai mano, kad verslo pradžiai svarbiausia turėti pakankamai santaupų ir puikią idėją, o latviai, kad svarbiausia yra žinios. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių finansiškai neraštingi ir nemoka taupyti

Tyrimai parodė, kad dažnas lietuvis negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. skaityti »

Daugiau nei 600 šauktinių ragina kartu giedoti Tautišką giesmę minint Valstybės dieną

Liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ skambės nuo 100 Lietuvos piliakalnių. skaityti »

V. Vasiliauskas: finansinės inovacijos turi didžiulį potencialą – tereikia jas protingai „įdarbinti“

Naujų galimybių verslui ir vartotojams atveriančios finansinės inovacijos gali tapti tuo smagiu arkliuku, kuris trūktelės tiek šalies, tiek pasaulio ekonomiką, pabrėžia Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, skaitantis pranešimą globalizacijos iššūkiams skirtoje konferencijoje Hamburge. skaityti »

Lietuvos verslininkai baiminasi ES skilimo

Realybe virtęs Didžiosios Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos scenarijus ir galimas bendrijos skilimas tapo didžiausia išorės grėsme Lietuvos verslo plėtrai. skaityti »

Kartų skirtumai: jaunimas nori verslą kurti individualiai, vyresni – su šeima

DNB banko užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ atliktas Lietuvos gyventojų verslumo tyrimas rodo, kad jaunimas kur kas palankiau vertina galimybes kurti verslą, taip pat renkasi modernesnes sritis. skaityti »

Išmanusis žymėjimas pasiteisino – Vilniuje sutvarkyta 4 kartus daugiau duobių

Išmanioji programėlė „Waze“ padėjo Vilniuje užregistruoti per 2000 duobių. skaityti »