Paminėjus YIVO 90-metį, Nacionalinė biblioteka tęsia žydų kultūros paveldo tyrimus ir sklaidą

Publikuota: 2015 m. rugsėjo 23 d. trečiadienis

YIVO žydų mokslo tyrimų institutas buvo įsteigtas Vilniuje 1925 m. Jo įkūrėjai – iškilūs to meto Lietuvos ir Europos intelektualai – Maksas Vainraichas, Zalmenas Reizenas, Zeligas Kalmanovičius, Cemachas Šabadas, garbės steigėjai buvo Albertas Einšteinas ir Sigmundas Freudas. YIVO steigėjai nenuilsdami rinko dokumentus ir archyvinius įrašus apie žydų bendruomenių veiklą visoje Rytų Europoje: kaupė žydų folklorą, memuarus, knygas ir periodinę spaudą, žydų bendruomenės dokumentus, meno objektus. 1942 m. YIVO savo veiklą iš Vilniaus perkėlė į Niujorką. Po II Pasaulinio karo dalis Europoje išsaugotos medžiagos buvo perkelta į naują būstinę Niujorke, ten esančią kolekciją šiuo metu sudaro daugiau nei 385 000 knygų ir periodinių leidinių bei 24 milijonai dokumentų, fotografijų ir garso bei vaizdo įrašų.

Dalis reikšmingos medžiagos saugoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Ši biblioteka yra 2015 m. pradėto įgyvendinti „YIVO Vilnius“ projekto partnerė. Dalyvaudama įgyvendindant projektą ir prisidėdama prie žydų spaudos palikimo tyrinėjimų bei judaikos paveldo sklaidos Lietuvoje ir pasaulyje, Nacionalinės biblioteka prisidėjo prie YIVO 90-mečio sukakties paminėjimo.

Rugsėjo 20 dieną Lietuvos Respublikos Seime vyko konferencija „YIVO: nuo Jidiš akademijos Vilniuje iki pasaulinės institucijos“. Viena šio renginio partnerių – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Konferencijos metu YIVO vykdantysis direktorius Jonathanas Brentas, garsūs Lietuvos, JAV ir Izraelio mokslininkai pristatė pranešimus apie YIVO istoriją ir ateities perspektyvas, supažindino su instituto įkūrimo ir veiklos politiniu, socialiniu bei kultūriniu kontekstu ir projektu, kurio tikslas – sukurti išsamią skaitmeninę su Rytų Europos žydų civilizacija susijusią kolekciją. Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas sveikinimo kalboje Žydų mokslinių tyrimų instituto 90-ųjų metinių proga pabrėžė YIVO ir litvakų indėlį į Lietuvos mokslą, kultūrą bei visuomenės gyvenimą ir padėkojo šio instituto amžininkei Esfir Bramson-Alpernienei už reikšmingą, kilnų ir kruopštų judaikos tvarkymą ir propagavimą, pradėtą daugiau nei prieš du dešimtmečius, bei glaudžius ryšius su Niujorke veikiančiu YIVO institutu.

Konferencijoje pranešimus skaitė ir Nacionalinės bibliotekos judaikos tyrėjos dr. Lara Lempertienė ir Kristina Dūdaitė. L. Lempertienė pranešime „Praeities mozaikos surinkimas: Lietuvos žydų bendruomenės gyvenimo pėdsakai išlikusiuose dokumentuose“ supažindino su projekto „YIVO Vilnius“, vykdomo YIVO instituto Niujorke ir jo partnerių Lietuvoje – Nacionalinės bibliotekos bei Lietuvos centrinio valstybės archyvo, – vizija, tikslais, pristatė konkrečių knygų, saugomų Nacionalinėje bibliotekoje, pavyzdžius. K. Dūdaitė konferencijos dalyvius pranešimu „Pasižvalgymas po YIVO knygų kolekcijos likučius: pažinimo klausimas“ pakvietė supažindinti su Nacionalinės bibliotekos turimais judaikos fondais, akcentuodama, kad vienas iš projekto tikslų – paskatinti tyrinėti judaikos rinkinių istoriją, sudarant galimybę praplėsti žinias ir supratimą apie šią unikalią kolekciją.

Rugsėjo 22 dieną YIVO žydų mokslo tyrimų instituto atstovės – darbuotojos Roberta Newman, Lyudmila Sholokhova ir projekto „YIVO Vilnius“ vadovė Sarah Ponichtera – lankėsi Nacionalinėje bibliotekoje ir susitiko su šios bibliotekos ir „YIVO Vilnius“ vadovais. Buvo aptarti svarbūs projekto vykdymo klausimai, įvertinti pasiekti rezultatai. Nacionalinės bibliotekos II rūmuose atidaryta paroda „Nacionalinėje bibliotekoje saugomi YIVO dokumentai – vilnietiško laikotarpio palikimas“, kurioje pristatyta nedidelė su YIVO institutu susijusių leidinių ir dokumentų, saugomų bibliotekoje, dalis.

 

Šaltinis: lnb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Informacija klientams (6)

Nuo š. m. sausio 29 dienos yra sutrikusi el. pašto @post.skynet.lt veikla. Šiuo metu problema yra šalinama. skaityti »

Vilnius ir šiemet sulauks daugiau nei milijono turistų

2017 m. pirmąjį ir antrąjį ketvirtį Vilnius sulaukė atitinkamai 7 ir 5 proc. daugiau turistų nei praėjusiais metais. skaityti »

Vilniuje susitinka Lietuvos ir Suomijos centrinių bankų vadovai

Lapkričio 2–3 dienomis Vilniuje vieši Suomijos bankų valdybų nariai. skaityti »

Japonijoje aptartos pasaulio ekonomikos aktualijos ir geroji „FinTech“ praktika

Tokijuje ​Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas su Japonijos centrinio banko vadovu Haruhiko Kuroda aptarė FinTech sektoriaus raidą, rizikas pasaulio ekonomikos augimui, Japonijos ir euro zonos ekonomikos aktualijas. skaityti »

5 pagrindinės kliūtys, pradedant verslą Lietuvoje

Baimė bankrutuoti, nepasitikėjimas savo galimybėmis, nedraugiškas valstybės požiūris – anot dr. Austės Kiškienės, tai pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria pradedantieji verslą Lietuvoje. skaityti »

Inovacijos tapo iškalbinga Lietuvos vizitine kortele JAE

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialaus vizito JAE metu su Dubajaus Emyru ir šalies Premjeru Mohammedu bin Rashidu Al Maktoumu aptarė bendradarbiavimą aukštųjų technologijų, inovacijų, komunikacijų, atsinaujinančiosios energetikos, gyvybės mokslų srityse. skaityti »

Lietuvoje vyrams verslo pradžiai reikia daugiau pinigų nei moterims

Norėdamas pradėti verslą, dažnas lietuvis startui pageidautų gauti vidutiniškai 33 tūkst. eurų dydžio lengvatinę paskolą. skaityti »

Ar tikrai mane palies ketvirtoji pramonės revoliucija?

Ketvirtoji pramonės revoliucija, dar vadinama daiktų internetu – jau ne ateitis, tai šių dienų realybė. skaityti »

V. Vasiliauskas: palanki reguliacinė aplinka gali padėti Lietuvai įsitvirtinti pasauliniame FinTech žemėlapyje

Finansinių technologijų (FinTech) sektorius gali suteikti ES kapitalo rinkų sąjungos projektui papildomą postūmį, o šalims naujų plėtros galimybių, įsitikinęs Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »