Paminėjus YIVO 90-metį, Nacionalinė biblioteka tęsia žydų kultūros paveldo tyrimus ir sklaidą

Publikuota: 2015 m. rugsėjo 23 d. trečiadienis

YIVO žydų mokslo tyrimų institutas buvo įsteigtas Vilniuje 1925 m. Jo įkūrėjai – iškilūs to meto Lietuvos ir Europos intelektualai – Maksas Vainraichas, Zalmenas Reizenas, Zeligas Kalmanovičius, Cemachas Šabadas, garbės steigėjai buvo Albertas Einšteinas ir Sigmundas Freudas. YIVO steigėjai nenuilsdami rinko dokumentus ir archyvinius įrašus apie žydų bendruomenių veiklą visoje Rytų Europoje: kaupė žydų folklorą, memuarus, knygas ir periodinę spaudą, žydų bendruomenės dokumentus, meno objektus. 1942 m. YIVO savo veiklą iš Vilniaus perkėlė į Niujorką. Po II Pasaulinio karo dalis Europoje išsaugotos medžiagos buvo perkelta į naują būstinę Niujorke, ten esančią kolekciją šiuo metu sudaro daugiau nei 385 000 knygų ir periodinių leidinių bei 24 milijonai dokumentų, fotografijų ir garso bei vaizdo įrašų.

Dalis reikšmingos medžiagos saugoma Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Ši biblioteka yra 2015 m. pradėto įgyvendinti „YIVO Vilnius“ projekto partnerė. Dalyvaudama įgyvendindant projektą ir prisidėdama prie žydų spaudos palikimo tyrinėjimų bei judaikos paveldo sklaidos Lietuvoje ir pasaulyje, Nacionalinės biblioteka prisidėjo prie YIVO 90-mečio sukakties paminėjimo.

Rugsėjo 20 dieną Lietuvos Respublikos Seime vyko konferencija „YIVO: nuo Jidiš akademijos Vilniuje iki pasaulinės institucijos“. Viena šio renginio partnerių – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Konferencijos metu YIVO vykdantysis direktorius Jonathanas Brentas, garsūs Lietuvos, JAV ir Izraelio mokslininkai pristatė pranešimus apie YIVO istoriją ir ateities perspektyvas, supažindino su instituto įkūrimo ir veiklos politiniu, socialiniu bei kultūriniu kontekstu ir projektu, kurio tikslas – sukurti išsamią skaitmeninę su Rytų Europos žydų civilizacija susijusią kolekciją. Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas sveikinimo kalboje Žydų mokslinių tyrimų instituto 90-ųjų metinių proga pabrėžė YIVO ir litvakų indėlį į Lietuvos mokslą, kultūrą bei visuomenės gyvenimą ir padėkojo šio instituto amžininkei Esfir Bramson-Alpernienei už reikšmingą, kilnų ir kruopštų judaikos tvarkymą ir propagavimą, pradėtą daugiau nei prieš du dešimtmečius, bei glaudžius ryšius su Niujorke veikiančiu YIVO institutu.

Konferencijoje pranešimus skaitė ir Nacionalinės bibliotekos judaikos tyrėjos dr. Lara Lempertienė ir Kristina Dūdaitė. L. Lempertienė pranešime „Praeities mozaikos surinkimas: Lietuvos žydų bendruomenės gyvenimo pėdsakai išlikusiuose dokumentuose“ supažindino su projekto „YIVO Vilnius“, vykdomo YIVO instituto Niujorke ir jo partnerių Lietuvoje – Nacionalinės bibliotekos bei Lietuvos centrinio valstybės archyvo, – vizija, tikslais, pristatė konkrečių knygų, saugomų Nacionalinėje bibliotekoje, pavyzdžius. K. Dūdaitė konferencijos dalyvius pranešimu „Pasižvalgymas po YIVO knygų kolekcijos likučius: pažinimo klausimas“ pakvietė supažindinti su Nacionalinės bibliotekos turimais judaikos fondais, akcentuodama, kad vienas iš projekto tikslų – paskatinti tyrinėti judaikos rinkinių istoriją, sudarant galimybę praplėsti žinias ir supratimą apie šią unikalią kolekciją.

Rugsėjo 22 dieną YIVO žydų mokslo tyrimų instituto atstovės – darbuotojos Roberta Newman, Lyudmila Sholokhova ir projekto „YIVO Vilnius“ vadovė Sarah Ponichtera – lankėsi Nacionalinėje bibliotekoje ir susitiko su šios bibliotekos ir „YIVO Vilnius“ vadovais. Buvo aptarti svarbūs projekto vykdymo klausimai, įvertinti pasiekti rezultatai. Nacionalinės bibliotekos II rūmuose atidaryta paroda „Nacionalinėje bibliotekoje saugomi YIVO dokumentai – vilnietiško laikotarpio palikimas“, kurioje pristatyta nedidelė su YIVO institutu susijusių leidinių ir dokumentų, saugomų bibliotekoje, dalis.

 

Šaltinis: lnb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »