Pavyzdys Lietuvai – naujausiomis technologijomis pažabota biurokratijos sistema

Publikuota: 2013 m. balandžio 3 d. trečiadienis

Drąsios reformos šalies viduje, pagrįstos laisvos rinkos principais, investicijos į inovatyvias technologijas perpus sumažinus biurokratijos aparatą, valstybės įtakos ekonomikai ir verslo reguliavimui mažinimas – tokią Gruzijos strategiją atskleidžia Gruzijos teisingumo ministro pavaduotojas ir Civilinių registrų agentūros vadovas Giorgis Vašadzė. Paslaptimis, kaip pasinaudojus technologijų progreso varikliais vos per kelerius metus tapti viena greičiausiai augančių pasaulio šalių, kur lengviausia pradėti verslą, G. Vašadzė dalinsis balandžio 18–19 dienomis „LOGIN 2013“ konferencijoje.

„Įdiegę naujausias technologijas, pradėjome ambicingas šalies vidaus reformas, akivaizdžiai palengvinusias piliečių ir verslininkų gyvenimą. Idėja paprasta – sukūrėme Viešųjų paslaugų rūmus, sujungdami visas paslaugas, kurias atskirai teikė skirtingos ministerijos, departamentai, viešojo registro agentūros. Vienas labiausiai pasiteisinusių reformos darbų – sumažintas biurokratijos aparatas, – sako G. Vašadzė. – Smarkiai sumažinus (perpus!) viešojo sektoriaus darbuotojų, sukūrus vieno langelio principą, dokumentai nebeužstringa stalčiuose. Tokiu būdu įvairių leidimų ir licencijų, reguliuojančių ekonominę veiklą, sumažėjo net šešis kartus.“

Naujoji sistema naudinga tiek piliečiams, tiek verslo sektoriaus atstovams. Gyventojams nebetenka dešimtis valandų laukti reikalingų dokumentų: pasinaudojus „vieno langelio“ principu, galima gauti gimimo liudijimą, pasą, įregistruoti įmonę, atsiimti universiteto diplomą ir pan. Sistema supaprastino ir privačiam sektoriui verslo vykdymo paslaugas: dabar daug lengviau pirkti nuosavybę ar vykdyti bet kokią verslo veiklą, susijusią su registravimu. Tarptautiniams investuotojams pritraukti šalies verslininkai naudojasi ir simbolinėmis paslaugomis. Kaip pavyzdį G. Vašadzė mini Viešųjų paslaugų rūmuose esančią „Just Cafe“ kavinę, kurioje pietaudamas taip pat gali gauti visas šiuose rūmuose teikiamas paslaugas.

Atlikusi laisvos rinkos principu grįstas reformas, pertvarkiusi savo biurokratijos sistemą, šiandien Gruzija yra viena iš pasaulio šalių, kurioje lengviausia pradėti verslą, nors palyginti neseniai – iki 2003 m. vadinamos Rožių revoliucijos – Gruzijoje klestėjo biurokratija, korupcija, nedarbas, šalies ekonomika merdėjo kartu su tiesioginių investicijų srautu. Dabar per metus šioje šalyje užregistruojama daugiau nei 50 tūkst. naujų įmonių, vienos įmonės registracija trunka vos keletą valandų. Pagal pasaulio banko „Doing business“ indeksą, Gruzija užima devintą vietą pasaulyje (2006 m. užėmė 100-ąją vietą, 2011 m. – 11-ąją vietą), o pagal nuosavybės įregistravimą – pirmąją.

„Keičiant biurokratinį požiūrį reikia pradėti gilintis, kokių paslaugų nori klientai – į klientą orientuotas požiūris yra labai svarbus. Tad, jei valstybė nori būti sėkminga, formuoti savarankiškų, laisvų, už save atsakingų žmonių visuomenę, viešojo sektoriaus reformos yra būtinos“, – teigia G. Vašadzė.

Balandžio 18–19 dienomis, „LOGIN 2013“ konferencijos metu, Gruzijos teisingumo ministro pavaduotojas G. Vašadzė kartu su daugiau nei 70 pranešėjų iš viso pasaulio dalysis įžvalgomis apie reformas, ne tik sumažinusias biurokratinį aparatą, tačiau ir padėjusias šaliai tapti viena pirmaujančių pasaulyje. Jau septintus metus vykstantis renginys LOGIN – didžiausias interneto ir technologijų bendruomenės susibūrimas Baltijos šalyse, kasmet sutraukiantis daugiau nei 3000 dalyvių iš viso pasaulio.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Lietuva turi didelį potencialą lazerių pramonėje

Bavarijos premjero pavaduotoja Beate Merk mano, kad Lietuva per pastaruosius metus padarė ženklią pažangą inovacijų srityje. skaityti »

R. Dargis: Macronas laimėjo mums laiko. Kaip jį išnaudosime?

Prezidento ir parlamento rinkimus laimėję Emmanuelis Macronas žada reformas savo šaliai ir Europos Sąjungai. Lietuva sprendžia tuos pačius iššūkius kaip Europa. skaityti »

Daugiausia nerimo – dėl NT burbulo ir kibernetinių atakų

Šalies finansų įstaigos vis daugiau svarbos teikia disbalansų šalies nekilnojamojo turto (NT) rinkoje rizikai, rodo naujausia Lietuvos banko apklausa. skaityti »

Lietuva – viena atspariausių gamtos stichijoms pasaulyje

Lietuva patenka tarp 20 gamtos stichijoms atspariausių pasaulio valstybių, tačiau draudikai pabrėžia, jog ne mažesnę žalą gyventojų turtui bei sveikatai sukelia vasariniai škvalai, liūtys, žaibai. skaityti »

Ūkio kilimą skatina tiek eksportas, tiek vidaus vartojimas

Gerėjant tarptautinei aplinkai, spartėja ir Lietuvos ekonomikos augimas. skaityti »

„Partnerystės lyderio“ apdovanojimą gavo audito institucijos vadovas A. Dulkys

Lietuvos verslo „Oskaru“ vadinamas įvertinimas, praeityje įteiktas tokiems žmonėms kaip Valdas Adamkus, Algirdas Mykolas Brazauskas ir Dalia Grybauskaitė, atiteko už institucijų veiklos skaidrumo ir efektyvumo skatinimą. skaityti »

Norintys kurti verslą vyrai labiau nei moterys bijo susimauti

Dauguma lietuvių nori kurti savo verslą, tačiau vyrai ir moterys tai įsivaizduoja skirtingai. skaityti »

„Nordea“ tyrimas: lietuviai – taupiausi Baltijos šalyse

Lietuvos gyventojai yra taupiausi Baltijos šalyse ir geriausiai pasiruošę finansiniams netikėtumams, rodo banko „Nordea“ Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliktas asmeninių finansų, taupymo ir investavimo tyrimas. skaityti »

Kuriantiems smulkųjį verslą šalyje – vienerių metų atostogos nuo mokesčių

Siekiant paskatinti šalyje kurtis našų ir sąžiningą verslą, visas pradedančiąsias smulkiąsias įmones 1 metams siūloma atleisti nuo pelno mokesčio, o savarankišką veiklą nusprendusiems vykdyti gyventojams siūloma suteikti 1 metų atostogas nuo socialinio draudimo įmokų. skaityti »

Televizijos turinys Lietuvoje bus labiau europietiškas

Tikimasi, kad naujos Seimo priimtos pataisos padidins galimybę šalies žmonėms gauti teisingą ir įvairiapusišką informaciją, kartu sumažės priešiškos Rusijos propagandos ir dezinformacijos. skaityti »