VU ekonomistė pataria, kaip planuoti šventinį biudžetą

Publikuota: 2016 m. gruodžio 12 d. pirmadienis

Šv. Kalėdos ir prieškalėdinis laikotarpis kartu yra ir džiaugsmo, ir finansinio bei psichologinio spaudimo laikotarpis. Kodėl? Visų pirma, ši šventė ir jos laukimas siejami su tam tikru įsipareigojimu esantiesiems šalia mūsų, t. y. su mūsų pareiga „duoti“ arba „dalytis“ tuo, ką turime, aukoti, dovanoti, džiuginti gerumu, gerais darbais. Finansinį ir psichologinį spaudimą sukelia tiek komercijos, tiek socialine norma tapusio materializmo įsiterpimas į šią dvasinės ir religinės prasmės sritį.

Finansinę elgseną lemia keletas veiksnių

Su tuo ypač stipriai susiduria tėvai, siekdami maksimaliai įgyvendinti vaikų kalėdinius norus. Tam reikšmingą įtaką daro socialinės normos ir požiūris „darykime taip, kaip daro Jonas ir jo šeima“, nes Jonas yra etalonas, jis žino, ką daro (angl. „Keeping up with the Joneses“ efektas).

Formuodami panašias nuostatas aktyviai prisideda mažmeninės prekybos atstovai. Daugumos jų pardavimai gruodį yra didžiausi, palyginti su kitais mėnesiais.

Moksliniai tyrimai rodo, kad asmenų finansinę elgseną Kalėdų psichologinio ir finansinio spaudimo metu lemia sociodemografiniai veiksniai (tarp jų namų ūkių pajamų lygis), pinigų valdymo elgsena (išlaidų sekimas ir planavimas) ir psichologinės charakteristikos (reakcija į stresą). Vartotojai praranda gebėjimą valdyti pačius save ir elgtis pagal savo finansines aplinkybes.

Praktiški patarimai

Norint išvengti finansinių nesklandumų ir neigiamų finansinių padarinių šleifo, šventines išlaidas reikia planuoti iš anksto, o išlaidų biudžetas turėtų būti tikslus ir griežtai apibrėžtas konkrečia suma. Gruodžio išlaidos turėtų būti įvertintos jau planuojant visų metų biudžetą. Jeigu pajamos nepastovios, šventinį biudžetą reikėtų formuoti dar griežčiau.

Matydami užrašą „nuolaida“ ir „kalėdinė nuolaida“, nepulkite karštligiškai įsigyti prekės. Kalėdiniu laikotarpiu skelbiamos prekių kainų nuolaidos dažniausiai yra fiktyvios ir tampa prekybininkų masalu pirkėjams pritraukti. Nenorėdami išleisti per daug ir siekdami išvengti nereikalingo streso, kalėdines dovanas pirkite gerokai anksčiau, ypač jeigu pasitaiko proga žemesne nei įprasta kaina įsigyti geros kokybės prekę, kuri pradžiugintų artimą žmogų. Planuodami keistis dovanomis, visada susitarkite dėl maksimalios sumos ir jos neviršykite.

Ieškant kalėdinių dovanų, reikėtų vadovautis racionalaus pirkimo taisyklėmis: nustatyti dovanoms numatytą biudžetą ir neišleisti daugiau, palyginti to paties daikto kainas skirtingose prekybos vietose, nesinešti banko kortelės, naudotis parduotuvių ir prekybos centrų nuolaidų kortelėmis, taip pat nuolaidomis, kurias suteikia dabartinis gyvenimo statusas (nuolaidos studentams, pensininkams, įmonių darbuotojams ir pan.).

Tam, kad neprisipirktumėte nereikalingų daiktų, dovanų ieškokite būdami sotūs ir tik su reikalingų prekių sąrašu, kad sąmonės nepaveiktų įvairūs prekybininkų ir rinkodaros specialistų naudojami išoriniai dirgikliai, kvapai, degustacijos, reklamos, nuolaidos, akcijos, žaidimai.

Kalėdines dovanas ir vaišes kalėdiniam stalui galite įsigyti ir elektroniniu būdu. Pirkdami internetu, gerokai sutaupysite, nes ten prekių kaina neretai žemesnė. Be to, papildomai sutaupysite transporto išlaidas, laiką ir savo pačių energiją.

Pirkdami kalėdines dovanas, ypač drabužius ar avalynę, išsaugokite pirkimo kvitus. Jų gali prireikti, jeigu dovanos gavėjui netiktų prekės dydis.

Svarbiausia – buvimas kartu

Nepamirškite pagalvoti apie dovanos paskirtį – praktinę ar simbolinę, įvertinkite jos „likimą“ pasiekus gavėją. Pasaulyje atliekami finansinės elgsenos tyrimų rezultatai leidžia teigti, kad praktiškas požiūris į dovanų pirkimą atspindi asmens finansinę brandą. Beje, dovanas galite daryti patys: tai gali būti ranka rašytas kalėdinis sveikinimas, iškeptas kalėdinis pyragas ar naminių imbierinių sausainių maišelis.

Kalėdines pramogas ir jaukią atmosferą sukurti padeda ne tik pinigai. Jeigu lauke yra sniego, su vaikais galite lipdyti sniego senius, slidinėti ar nuo artimiausio namų kalnelio leistis rogutėmis. Kartu su vaikais galima kurti šiaudinius kalėdinės eglutės žaisliukus, dažyti ir kabinti ant eglutės kankorėžius, karpyti snaiges, piešti Kalėdas, rašyti kalėdinius laiškus ir sveikinimus kitiems šeimos nariams, klausytis kalėdinės muzikos, mokytis ir deklamuoti vieni kitiems kalėdinius eilėraščius, kartu skaityti kalėdines pasakas, kepti kalėdinius sausainius, pyragėlius… Kuo mažiau komercijos, tuo stipresnė šventinė dvasia, nes svarbiausia – bendravimas, bendra šventinė veikla ir buvimas kartu su kitais ar artimaisiais.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Augant ekonomikai bankuose mažėjo blogų paskolų

Pirmąjį šių metų pusmetį įmonėms ir gyventojams bankai skolino daugiau. Atsigaunanti ekonomika mažino blogų paskolų sumą, o tai gerino bankų pelningumo rodiklius. skaityti »

Koks būdas padėjo Einšteinui, Darvinui ir Nyčei pakelti produktyvumą

Šiuolaikinė visuomenė iš mūsų reikalauja nuolatinio produktyvumo. Turime arba dirbti, arba ilsėtis, kad galėtume dirbti vėliau. skaityti »

Lietuvos gyventojams rizikingas plepėjimas telefonu – nė motais

Aštuoni iš dešimties gatve einančių žmonių Lietuvoje naudojasi išmaniaisiais telefonais – kalbasi, naršo internete, rašo trumpąsias žinutes, atsakinėja į elektroninius laiškus ar bendrauja socialiniuose tinkluose. skaityti »

Afrikos bibliotekų novatoriai sėmėsi patirties iš Lietuvos bibliotekų

Sparčiausiai augame dalydamiesi patirtimis su kitais, siekiančiais tų pačių tikslų. skaityti »

Prof. dr. R. Gudauskas: vertybinių krizių pasaulyje trūksta pilietinio žmonių solidarumo

Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko nuomone, mūsų Nacionalinė biblioteka, kaip humanistinis tarptautinio ir tarpkultūrinio dialogo centras, – puikiausia vieta prestižiniams tarptautiniams forumams rengti ir patiems jų darbe prasmingai dalyvauti. skaityti »

Verslo atstovai kviečiami dalyvauti Europos Komisijos idėjų konkurse

Ūkio ministerija kviečia drąsius ir kūrybingus šalies verslininkus teikti paraiškas Europos Komisijos idėjų konkursui „Ideas from Europe“ ir pristatyti originalias bei inovatyvias veikiančio verslo idėjas, kurios padeda spręsti įvairių sričių globalias problemas. skaityti »

Mokesčių ir socialinė sistema tobulinama atsižvelgus į visuomenės nuomonę

Vyriausybė siūlo neapmokestinamųjų pajamų dydį jau nuo kitų metų prilyginti minimaliai mėnesiniai algai, siekiančiai 380 eurų. skaityti »

Kuris turtingesnis – Jeffas Bezosas ar Billas Gatesas?

Pastaruoju metu žiniasklaida mirga pranešimais apie turingiausią pasaulio žmogų. Vieną akimirką tai „Amazon“ vadovas Jezzas Bezosas, o kitą – „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas susigrąžina savo pozicijas. skaityti »

Kokiuose miestuose labiausiai sekasi moterims verslininkėms?

Londonas, Stokholmas, Niujorkas, San Franciskas ir Bostonas – penki potencialioms moterims verslininkėms palankiausi miestai pasaulyje. skaityti »

Lietuvių instaliacija atrinkta dalyvauti legendiniame festivalyje „Burning Man“

Lietuvių komanda kuri pristatys meninę-techninę instaliaciją „Dance For The Dawn“ skaityti »