Antropologija ir technologijos. Kuo jos susijusios?

Publikuota: 2011 m. birželio 2 d. ketvirtadienis

Daugelis nustemba sužinoję, kad daugelyje IT kompanijų dirba ir antropologai ir sociologai. Iš tiesų, ką bendro gali turėti socialinių mokslų atstovai su technologijų kūrimu? Tačiau „Intel“ dirbanti antropologės Genevieve Bell teigimu, be tokių žmonių,  technologijos nebūtų tokios, kokios yra dabar.

Žmonės, pirkdami kompiuterius, mobiliuosius telefonus ir kitas technologijas nesusimąsto, kodėl kompiuterio klaviatūroje mygtukai išdėlioti būtent tokia tvarka, kodėl klaviatūra yra tokios formos, kodėl mobiliuosiuose telefonuose informacija yra išdėstyta vienaip ar kitaip. Pasirodo, visa tai yra kuriama konsultuojantis su sociologais, antropologais, psichologais – jie pataria, kaip įvairius įrenginius pritaikyti žmonėms, kad jiems būtų paprasta ir aišku, kaip naudotis.

Genevieve Bell prie vienos iš IT kompanijų prisijungė prieš 12 metų, tada, kai kompiuteriai buvo imti pritaikyti naudoti namuose, žmonių asmeniniams poreikiams, ne tik darbui. Todėl antropologė buvo įdarbinta tam, kad paaiškintų technologijas kuriantiems ekspertams apie žmones ir jų poreikius.

Taip pasakojo Genevieve Bell, vėliau prie jos prisijungė didžiulė komanda sociologų, bendrosios ir kognityvinės psichologijos atstovų, dizainerių ir pan.

„Pirmiausia mūsų užduotis yra edukacinė. Mes technologijų specialistams, inžinieriams ir kitiems, kuriantiems produktus žmonėms, padedame labiau pažinti žmones, mūsų klientus, jų poreikius ir ko jie tikisi iš mūsų produktų. Mes einame į žmonių namus, klausiame jų apie technologijas, apie jų poveikį jų buičiai, klausime, kas jiems patinka, kas nepatinka, ko jie norėtų, ir domimės visomis jų patirtimis, susijusiomis su technologijomis“, – teigė mokslininkė.

Pasakodama apie pirmuosius projektus, Genevieve Bell prisiminė, jog jai reikėjo ištirti prielaidą, kad pirmieji Azijos technologijų naudotojai elgsis taip pat, kaip ir Amerikos ir Vakarų Europos vartotojai.

„Žinoma, gavome labai skirtingus rezultatus, nes kultūriniai skirtumai akivaizdžiai darė įtaką naudojimuisi naujosiomis technologijomis“, – teigė Genevieve.

Šiuo metu jos antropologų ir sociologų komanda domisi naujausių technologijų pritaikymu automobiliuose. Genevieve Bell pasakojo, kad atliekami įdomūs eksperimentai Azijoje.

„Mes norime išsiaiškinti, kokį vaidmenį technologijos užima jų gyvenimuose ir kokios technologijos juos domintų. Mus nustebino, kad Malaizijoje ir Singapūre dauguma žmonių automobiliuose pasikabinę laiko talismaną – vokelį su pinigais. Tai reiškia, kad automobilis jiems suteikia ne tik fizinį, bet ir emocinį saugumą. Tai duos naujų žinių, taikant technologijas automobiliuose“, – pasakojo antropologė.

Šaltinis: BBC
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »