Ar dirbtinis intelektas pakeis šiandienos pedagogą?

Publikuota: 2016 m. spalio 5 d. trečiadienis

Apibūdinant šiandien į mokyklą ateinančius mokinius, dažnai vartojamas „Z kartos“ terminas. Sociologų nuomone, šiandien mokyklos suoluose sėdi tie, kurių kasdienybė neatsiejama nuo išmaniųjų technologijų bei interneto ir kurie, mieliau vienu metu sprendžia keletą uždavinių iš karto, nes kitaip – nuobodu. Tad kokius iššūkius, reaguodamas į naujosios mokinių kartos mokymosi poreikius, turi būti pasirengęs sutikti šiandienos mokytojas?

Mokytojų dienos proga apie kintantį mokytojo vaidmenį savo mintimis dalijasi Šiaulių universiteto docentė, atnaujintos Bendrojo ugdymo mokyklos veiklos kokybės įsivertinimo rodiklių sistemos ir metodinių rekomendacijų kūrėja dr. Jūratė Valuckienė ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis.

Ilgametes pedagogų ugdymo tradicijas puoselėjantį, naują šalies pedagogų kartą ugdantį Šiaulių universitetą šiemet papildė 182 švietimo ir ugdymo krypčių pirmakursiai, iš jų – 133 įgis pedagogo kvalifikaciją. Iš viso universitete studijuoja 896 švietimo ir ugdymo studijų krypčių programas pasirinkę studentai, savo ateitį siejantys su mokykla ir kitomis ugdymo įstaigomis.

Kas jie – „Z karta“?

Didžiuliu pedagogų iššūkiu tapusiai šiuolaikinei mokinių „Z kartai“ paprastai priskiriami vaikai, gimę 1995–2012 metais. Pasak sociologų, esminis jų bruožas yra tas, jog šių mokinių gyvenimą formuoja informacinės komunikacinės technologijos (IKT) ir internetas.

„Drauge su išmaniosiomis technologijomis augę vaikai, pasitelkdami paiešką internete, sprendžia tiek elementariausius buities, tiek esminius būties klausimus. Skiriasi ir šių vaikų bendravimas bei aplinkos pažinimas: įpratę prie didelių informacijos srautų, jie geba spręsti, rodos, sunkiai tarpusavyje suderinamas užduotis, o vengdami nuobodžios veiklos į įprastą situaciją pažvelgia kitaip nei suaugusieji ir randa netikėčiausius sprendimus. Kitaip nei mes, jie turi galimybę mokytis bet kur ir bet kada, todėl šiems mokiniams mažiau patrauklus pamokų klasėje formatas“, – pasakojo dr. J. Valuckienė.

Ugdymo sistema, kuri buvo taikoma iki „Z kartos“, mūsų laikais nebeefektyvi, mat šiems vaikams reikia iššūkių, nuolatinio ir greito grįžtamojo ryšio. „Šiandienos mokiniai komunikabilūs, judrūs, drąsūs, atviri naujoms idėjoms ir patirčiai – tokie, kokie mes nebuvome, – kalbėjo Šiaulių universiteto docentė. – Dažnai pastebima, kad jiems nebereikia taisyklių ir normų laikymosi, ir sutariama, kad būtina ieškoti veiksmingų kelių, kaip šiems vaikams padėti atrasti prasmingą mokymosi procesą.“

Lyderis – tas, kuris geba parodyti kelią

Statistiniais duomenimis, Lietuvoje mokytojų amžiaus vidurkis siekia 48 metus, daugiau kaip 7,5 proc. yra pensininkai ir tik 3 proc. – jaunų, neseniai studijas baigusių pedagogų. Senstant mokytojams ir menkstant pedagogo profesijos prestižui visuomenėje, kyla klausimas, o kas pasirūpins ateities kartomis?

„Metodika, kai mokytojas tarsi visažinis dėsto teoriją, o vaikai tėra nebylūs klausytojai, jau pasenusi ir nebetinka. Informacijos ar žinių amžiaus laikais, kai mokinį pasiekia daugiau informacijos negu reikia, o technologijomis išmokstama naudotis dar darželyje, – reikalingas mokytojas lyderis, kurio misija – įkvėpti mokinį mąstyti savarankiškai, gebėti sisteminti informaciją ir atsirinkti tai, kas svarbu. Kitaip tariant, padėti suprasti save ir savo vietą gyvenime“, – sakė dr. J. Valuckienė.

„Savo studentams kartojame, kad šiandienos mokyklose vertinamas kūrybiškumas, inovatyvios idėjos, drąsa rizikuoti ir priimti sprendimus, todėl tik mokytojas lyderis gali įkvėpti mokinius, motyvuoti, įtraukti į naujas veiklas, – aiškino Šiaulių universiteto docentė. – Tačiau svarbiausia, kad toks mokytojas savo profesinius augimo tikslus sieja su mokinio pažanga ir palaiko asmeninės atsakomybės už jo mokymosi sėkmę idėjas“.

Išmaniųjų technologijų virtuozas

R. Dargio teigimu, šiuolaikinis mokytojas turėtų nestokoti universaliųjų žinių, orientuotis į tarpdisciplininę mokymo metodiką ir siekti ugdyti kūrybišką žmogų. „XXI amžius yra technologijų pokyčių amžius – kasdien gimsta naujų atradimų, todėl kompiuteris atima iš mūsų vis daugiau rutininių darbų. Kompiuteris taip pat daro mus labiau žmogiškus, kadangi galime kur kas daugiau laiko skirti savo idėjoms ir kūrybai. „Ketvirtosios pramonės revoliucijos“ fenomeno, arba totalinės pramonės kompiuterizacijos, pagrindinis tikslas – žymiai aukštesnis produktyvumo lygis ir didesnis įmonių konkurencingumas globalioje ekonomikoje. O šios tendencijos su savimi atsineša ir galybę iššūkių – tiek švietimo sistemai, tiek darbo rinkai bei mokslo ir verslo partnerystei“, – kalbėjo R. Dargis.

Kad šiuolaikinis mokytojas koja kojon spėtų su „Z karta“ ir būtų jai autoritetu, ateities ugdymo metodika neatsiejama nuo išmaniųjų technologijų. „Mokytojas, kuriam būdingos lyderystės idėjos, drąsiai naudojasi išmaniosiomis technologijomis ir padeda mokiniams tinkamai valdyti interneto erdvėje esančias žinias. Informacinės technologijos atveria neįtikėtinas galimybes ir palengvina ugdymo procesą – padeda sudominti, įtraukti, – sakė dr. J. Valuckienė. – Mokytojo ir mokinio bendrystė, patiriant pažinimo džiaugsmą – vertybė, kuria apdovanoti tik šios profesijos žmonės. Nuostabus jausmas, kai gali mokyti ir mokytis, – tik reikia nepamiršti tuo didžiuotis.“

Dirbtinis intelektas – pamaina pedagogui?

Informacinių technologijų išradimai, robotai ir dirbtinis intelektas atlieka didžiulę revoliuciją pramonės srityje ir vis dažniau pakeičia dirbančius žmones. Tačiau, kaip teigia sociologai, šis pavojus pedagogams artimiausiu metu negresia, kadangi kompiuteris tėra tik faktinę informaciją teikianti mašina, o žmogui visada reikia gyvo bendravimo.

„Daugiau kaip pusė vaikų, šiemet pradedančių mokytis pradinėje mokykloje, užaugę rinksis profesijas, kurios dabar neegzistuoja. Todėl negalime jų išmokyti to, ko dar patys nežinome. Bet jau žinome ir jaučiame, kad ateinantis technologijų ir robotizacijos amžius reikalaus daugiau kūrybiškumo, todėl turime tam jau dabar paruošti savo švietimo sistemą ir daugiausia dėmesio skirti pagrindinei jos ašiai – mokytojui, kuris daugiau negu bet kas kitas lemia mokinių ateitį. Žmonių, gebančių vaikams įdiegti kritinį ir kūrybišką mąstymą bei norą siekti rezultato, technologijų pasaulyje reikia kaip niekad“, – sakė R. Dargis.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

S. Kropas. Laimikiai tik po to, kai pasirūpinsime tinkamais įrankiais

Per pastarąjį dešimtmetį finansinis raštingumas tapo ne tik EBPO, bet ir G20 šalių prioritetinės politikos objektu. skaityti »

Vaizdo žaidimai – daugiau nei vien pramoga: kodėl naudinga žaisti?

Kiekvienas žaidimas gali pasitarnauti ir kaip edukacijos šaltinis, įsitikinusi žaidimų kūrėjų įmonės „SneakyBox“ verslo plėtros vadovė Eglė Čiuoderienė. Pasak specialistės, skirtingi žaidimai padeda ugdyti loginį, kritinį, strateginį mąstymą, lavina atmintį, kūrybiškumą ir dar daugiau. skaityti »

Lietuva kartu su Šveicarija įgyvendino 20 bendrų mokslo projektų

Sėkmingai įvykdyta bendra Lietuvos ir Šveicarijos 2011–2016 m. mokslinių tyrimų programa. Per ketverius metus vykdant šią programą finansuota 20 bendrų mokslo projektų. Tam iš viso skirta 10,649 Šveicarijos frankų. skaityti »

Šią vasarą – dar daugiau nemokamų užsiėmimų mokiniams

Daugiau kaip 200 įvairių įstaigų – mokyklų, profesinio rengimo centrų, bibliotekų – įsijungė į akciją „Atverk duris vasarai“ ir per mokinių atostogas siūlys įdomius nemokamus užsiėmimus vaikams. skaityti »

Projektas „Moksleiviai į Vyriausybę“ kviečia spręsti jaunimo emigracijos problemas

Kol jaunoji Lietuvos karta dar visiškai nepaniro į ilgųjų vasaros atostogų sūkurį, LR Vyriausybės kanceliarija kviečia moksleivius registruotis į rugpjūtį vyksiantį projektą „Moksleiviai į Vyriausybę“, kuris šiemet kvies spręsti jaunimo emigracijos problemas. skaityti »

VU mokslininkai tapo globalaus kosmoso tyrimų projekto dalimi

Iš Žemės į kosmosą vienas po kito kyla mažieji palydovai, skirti Žemės termosferos sluoksniui tyrinėti. Prie šio projekto prisideda ir lietuviai – Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai paleis trečiąjį lietuvišką palydovą „Lituanica SAT-2“. skaityti »

Atviros universitetinės studijos internete: patogus būdas tobulėti

Vytauto Didžiojo universiteto Inovatyvių studijų institutas pristatė atviras elektronines studijas, leidžiančias visiems norintiems mokytis atskirų studijų dalykų nuotoliniu būdu. skaityti »

Martyno Mažvydo biblioteka atidaro Laisvalaikio skaityklą

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka kviečia išsirinkti mėgstamiausią knygą, neštis ją į namus ir skaityti, skaityti, dar kartą skaityti... skaityti »

Paskelbti antrosios nacionalinės teisės žinių olimpiados nugalėtojai

Daugiau kaip 800 moksleivių. Virš 70 Lietuvos mokyklų ir gimnazijų. Tokia įspūdinga antrosios Nacionalinės teisės žinių olimpiados dalyvių statistika, o gegužės 18 dieną Teisingumo ministerijoje iškilmingai apdovanoti ir šių metų renginio nugalėtojai. skaityti »

Beveik 270 elektroninių knygų skaityklių pasieks savivaldybių bibliotekas

Vyriausybė pritarė Kultūros ministerijos siūlymui 268-ias elektroninių knygų skaitykles perduoti savivaldybių nuosavybėn. skaityti »