Bus pristatyta nauja mokslinių tyrimų įranga ir galimybės atlikti mokslui ir verslui svarbius tyrimus

Publikuota: 2012 m. gegužės 31 d. ketvirtadienis

Birželio 1 d. 11 val. Gamtos tyrimų centro padalinyje, Geologijos ir geografijos institute (T.Ševčenkos g. 13, Vilnius), visuomenei bus pristatyti projekto „Jungtinio gamtos tyrimų centro (JGTC) įkūrimas“ rezultatai. Projektą vykdo valstybinis mokslinių tyrimų institutas – Gamtos tyrimų centras.

Per šį projektą Gamtos tyrimų centro priestate bus pastatyta JGTC mokslinių laboratorijų sekcija, sukurti trys atviros prieigos centrai. Ekotoksikologijos centras, kuriame bus tiriamas elementų, toksinių medžiagų, kitų taršos šaltinių toksinis ir genotoksinis poveikis modelinėms rūšims, ląstelių kultūroms, mikroorganizmams. Biotaksonomijos, ekologijos ir molekulinių tyrimų centras, kuriame bus atliekami augalų, gyvūnų, mikroorganizmų identifikavimo, sistematikos, ekosistemų tyrimai. Geotyrimų centras, kuriame bus koncentruota geologiniams tyrimams naudojama įranga. Šiose laboratorijose reikalingus tyrimus galės atlikti ir kitų mokslo institutų mokslininkai ar verslo atstovai.

„Įrangą užsisakinėjo patys laboratorijų vadovai, tad ši įranga papildo ir sustiprina dabartinę infrastruktūrą, – sako projekto vadovas Dalius Butkauskas. – Anksčiau negalėjome net tikėtis, kad kada nors gausime tiek lėšų trokštamai įrangai įsigyti“.

Geotyrimų centro įranga šiuo metu instaliuota Geologijos ir geografijos institute. Gama spektrometrinių tyrimų sistema skirta aplinkos radioaktyvumo, radioekologijos ir branduolinės geofizikos tyrimams bei radioaktyviosioms atliekoms charakterizuoti. Ši įranga eksploatuojama Radioizotopinių tyrimų laboratorijoje. Skenuojantis elektroninis mikroskopas vizualinei analizei yra naudojamas elektrai laidžių ir nelaidžių bei su aukštu vakuumu nesuderinamų pavyzdžių vizualinei analizei: identifikuoti suakmenėjusius priešistorinius gyvūnus ir augalų ar jų fragmentus – fosilijas, nustatyti jų raidą ir t. t. Šis mikroskopas gali „atpažinti“ ir mikroorganizmus bei jų dalis, uolienas ir mineralus iš tolimos, milijonų amžių praeities, tirti mūsų evoliucijos etapus.

Dujų chromatografas-masių spektrometras ir efektyvios skysčių chromatografijos sistema skirti naftos produktų, kitų organinių junginių, teršiančių aplinką, koncentracijai nustatyti nuosėdose ir vandenyje. Įranga eksploatuojama Geoaplinkos tyrimų laboratorijoje.

Visa projekto metu įsigyjama įranga sumontuota keliose laboratorijose, atskiruose padaliniuose, kadangi Gamtos tyrimų centras atsirado sujungus kelis mokslo institutus.
Šio projekto partneris Vilniaus universitetas (VU) įsigijo planuotus 8 komplektus įrangos. Šį pavasarį VU Gamtos mokslų fakultete buvo atidaryta nauja automatinė meteorologijos stotis Ji buvo simboliškai atkurta toje pačioje vietoje, kurioje dar 1770 m. buvo pradėti pirmieji klimato stebėjimai, sovietų galutinai nutraukti 1953 m.

Projektas „Jungtinio gamtos tyrimų centro įkūrimas“ finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis.

Šaltinis: smm.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Šiuolaikinio mokslininko portretas: griūvantys stereotipai ir galia nulemti ateitį

Šiuolaikinis mokslininkas, norėdamas sėkmingai konkuruoti savo srityje, privalo būti kūrybiškas, socialus ir nuolat ieškoti savo veiklos realizavimo galimybių. skaityti »

Tarp 50 geriausių regiono universitetų – dvi Lietuvos aukštosios mokyklos

Vėlyvą pirmadienio vakarą tarptautinio universitetų reitingo „QS World University Rankings“ sudarytojai paskelbė „Emerging Europe and Central Asia 2018“ universitetų reitingą. skaityti »

Robotai ir virtuali realybė: galimybės ar pavojus mokytojo profesijai?

Prognozuojama, kad jau netolimoje ateityje mokymosi procesas stipriai pasikeis, mat pedagogų vietą mokyklose žada pakeisti ne kas kitas, o robotai. skaityti »

Metų knygos rinkimai: skelbiami išskirtiniausių kūrinių penketukai

Akcija „Metų knygos rinkimai“ jau 13 kartą kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. skaityti »

Šiuolaikinis švietimas: kaip vaikus ugdo inovatyvios pasaulio mokyklos?

Kaip turėtų atrodyti šiuolaikinė mokykla? Pasidairius po pasaulį panašu, kad mokyklose nuo tradicinių mokymosi įrankių, tokių kaip knyga ir sąsiuvinis, pereinama prie skaitmeninių mokymosi metodų. skaityti »

Ar Lietuvoje vyrai dirba pradinukų mokytojais?

Neįprastą pradinio ugdymo specialybę pasirinkęs vaikinas šiemet mokys pirmaklasius mokslo paslapčių. skaityti »

Lietuvoje kuriamas pirmasis Baltijos regione informacinių technologijų kompetencijų centras

IKT kompetencijų centre, kuris vienys lietuvių ir švedų tyrėjus ir institucijas bus vystomos inovacijos daiktų interneto kibernetinio saugumo, sveikatos technologijų srityje. skaityti »

Kokios savybės padės neužleisti vietos robotui?

Retas įsivaizduojame savo darbo dieną be kompiuterio ar išmanaus telefono, tačiau ateityje technologijų įtaka didės dar labiau. skaityti »

Lietuvos vaikų finansinis raštingumas žemas

Nors finansinis raštingumas padeda užtikrinti sėkmingą ekonominį gyvenimą, tyrimų rezultatai rodo, jog Lietuvoje vaikų ir paauglių iki 15 m. finansinio raštingumo lygis yra gerokai žemesnis nei kitose šalyse. skaityti »

Gabiems magistrantams iš užsienio – parama studijoms Lietuvoje

Siekiant didinti studijų tarptautiškumą ir pritraukti į Lietuvą studijuoti gabius jaunuolius iš užsienio, valstybė skiria paramą užsieniečių magistrantūros studijoms. skaityti »