Fizikai beveik iš nieko sukūrė šviesą

Publikuota: 2011 m. birželio 8 d. trečiadienis

Grupei fizikų, dirbančių Gotenburgo Čalmerso technologijos universitete (Švedija), pavyko įrodyti tai, kas iki šiol tebuvo grynų gryniausia teorija: matomus fotonus galima sukurti iš virtualiųjų dalelių, egzistuojančių kvantiniame vakuume.

Eksperimentas rodo, kad Kasimiro efektas nėra tiktai teorinis rezultatas. Šio efekto, pavadinto Nyderlandų fiziko Hendriko Kasimiro, dirbusio kartu su Dirku Polderfirstu, vardu, idėja pirmąkart buvo pasiūlyta prieš daugiau nei 60 metų: manyta, jog vakuume egzistuoja jėga, kuri, veikdama tarp dviejų plokštelių arba veidrodžių, turėtų sukurti fotonus.

Kitaip tariant, bet kokiame vakuume virtualiosios dalelės nuolat atsiranda ir išnyksta, o į jas galima žiūrėti kaip į bangas. Kasimiro efektas numato, kad jeigu du itin mažyčius veidrodukus pastatytume prie pat vienas kito – taip arti, jog atstumas tarp jų būtų mažesnis už kai kurių virtualiųjų bangų ilgį, – tuomet susidarytų jėga, nes dalelių, esančių veidrodukų išorėje, skaičius taptų didesnis už dalelių, esančių tarp veidrodukų, skaičių. Tokiu atveju veidrodukai būtų stumiami dar arčiau vienas kito. Pasak teorijos, ši susidariusioji jėga galėtų būti panaudota kuriant fotonus.

Kiek vėliau tyrėjai pasiūlė mintį, kad tą patį efektą galima išgauti naudojant tiktai vieną veidroduką: šis turėtų būti labai greitai judinamas pirmyn ir atgal. Būtent šiuo pavyzdžiu pasinaudojo Čalmerso technologijos universiteto fizikai. Itin greitas veidroduko judėjimas leidžia atskirti virtualiųjų dalelių poras – tai suteikia energijos, reikalingos virtualiosioms dalelėms pavirsti realiais fotonais. Būtent tai ir nutiko superlaidžiame kvantinės interferencijos įrenginyje, todėl mokslininkai išvydo susidariusius fotonus.

Toks tyrimas, itin vertinga teorine prasme, nėra lengvai pritaikomas praktikoje. Tačiau tai nereiškia, kad iš viso to neišeis kažkas tikrai apčiuopiamo ir naudingo. Fizikai kalba apie galimą vakuumo energijos panaudojimą erdvėlaiviams skriejant milžiniškais mūsų visatos toliais.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »