Fizikai kuria garso bangas, kurių negalėtų girdėti pašaliniai asmenys

Publikuota: 2011 m. balandžio 11 d. pirmadienis

Garso bangas, dar vadinamas akustinėmis, sukuria dalelės, svyruojančios išilgai bangų sklidimo krypties ir sudarančios didelio bei mažo slėgio sritis (sutankėjimus ir praretėjimus). Jos sklinda kietaisiais kūnais, skysčiais bei dujomis ir užima platų dažnio diapazoną. Bangas, kurių dažnis yra nuo 20 iki 20 000 Hz (garsinio dažnio diapazonas), junta žmogaus ausis. Jos paprastai vadinamos garsu.

Vienos technologijos universiteto (Austrija) kvantinės fizikos specialistai kuria metodą, kuris leis nukreipti garso bangas tiksliai reikiama kryptimi – tuomet jos paklius tik į numatytą vietą, beveik neprarasdamos energijos, o prietaisai, būdami šalia sklidimo trajektorijos, šio garso neužfiksuos.

Viena yra mestelti kokį nors daiktą kitam asmeniui, visai kas kita yra kažkam šūktelėti taip, kad niekas kitas neišgirstų.

Garso bangos sklinda iš karto visomis kryptimis, o kieti kūnai gali judėti tik viena kryptimi. Vienos technologijos universiteto kvantinės fizikos specialistai kaip tik ir mėgina „išmokyti“ bangas erdvėje keliauti kitaip – būdu, kuris charakteringas kietiesiems kūnams. Jei tai pavyktų pasiekti, bendrauti būtų įmanoma taip, kad komunikuojančių asmenų negirdėtų aplinkiniai.

Vieno iš mokslininkų, pasiūliusių naują būdą, Štefano Roterio (Stefan Rotter) teigimu, idėja tiksliai nukreipti garsą ir kilo nagrinėjant galimą bangų valdymą puslaidininkiuose. Naudojant mokslininkų sukurtą matematinį metodą, bangos gali būti koncentruojamos taip preciziškai, kad aplinkoje jos sklistų linijine trajektorija. Bet kas, liekantis greta šios linijinės trajektorijos, šios bangos taip niekada ir nesugaus (gal net neįtars tokias sklindant). Tokiu būdu garso banga gali virsti savotišku spinduliu, išvengiančiu slaptų mikrofonų ir pasiklausymo įrangos.

„Garso bangos gali sklisti sudėtingomis trajektorijomis, susiliedamos, atsispindėdamos nuo įvairių paviršių, kurių savybės taip pat turi didelę įtaką, – tvirtina vienas iš tyrimo autorių Florijanas Libišas (Florian Libisch). – Pasiūlytame teoriniame modelyje bangos „elgesys“ yra aprašomas sklaidos matrica – tai skaičių sekos, apibūdinančios, kaip banga sklinda įvairiomis kryptimis. Ji pirmiausia turi būti išmatuota, pasiunčiant keletą testinių signalų, o po to apskaičiuojama, kaip turi būti suformuota garso banga, kad ji sklistų tiksliai reikiama kryptimi.“

Šaltinis: www.mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

A. Einšteino robotas mokys fizikos

Las Vegase vykusioje parodoje „Consumer Electronics Show“ bendrovė „Hanson Robotics“ pristatė besimokantį robotą, turintį garsaus fiziko Alberto Einšteino veidą. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Inovatyvūs mokymo metodai: mokytojams pamokose siūlys pasitelkti vaizdo žaidimus

Vaizdo žaidimai gali būti ne tik laisvalaikio praleidimo forma, bet ir puiki mokymosi priemonė. skaityti »

Ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų

Novatorius fizikas S. Tamulevičius teigia, kad ateityje nanomedžiagos pakeis daugelį tradicinių medžiagų, kurių ištekliai gamtoje mažėja. skaityti »

Penkios specialybės, kurių Lietuvos darbdaviai ieško dažniausiai

IT specialistus personalo atrankos ekspertai išskiria kaip pačius geidžiamiausius darbo rinkoje. skaityti »

Mokiniai sprendžia: kas svarbiausia kuriant ateities Europos Sąjungą?

Rusijos agresija, pabėgėlių krizė, teroristiniai išpuoliai – šie klausimai aktualūs ne tik ES politikos ekspertams, bet ir mokiniams. skaityti »

MITA patvirtino finansavimą 16 naujų projektų: bus kuriamos perspektyvios technologijos

Išmani apykaklė, apsauganti nuo nuskendimo, gintaro gaminių klasifikatorius, saulės kolektorius mažaenerginiams pastatams, sveikatos dienoraštis, mobili 12V baterija, antenų sistema nanopalydovams, plataus ruožo radaro prototipas – tai tik keletą inovacijų, kurios Lietuvoje bus vystomos 2018 metais. skaityti »

Skelbiama nauja atranka į programą „Renkuosi mokyti!“

Projektas „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai!“ skelbia naują mokyklų ir „Renkuosi mokyti!“ mokytojų atranką. skaityti »

Planuojama pertvarkyti vaikų socializacijos centrus

Per kelis ateinančius metus planuojama iš esmės pertvarkyti vaikų socializacijos centrus, sukuriant šiuolaikiškas įstaigas, kuriose būtų stiprinami socialiniai vaikų įgūdžiai. skaityti »

Ko galėtume pasimokyti iš Suomijos švietimo sistemos?

Suomijos švietimo sistema yra dažnai pateikiama kaip pavyzdys, kuriuo turėtų sekti kiekviena valstybė. skaityti »

XXI amžiaus švietimo sistema turi remtis kūrybiškumo ir atvirumo nesėkmei idėjomis

Mokyklos šiais laikais turi diegti ne tik konkrečios srities žinias, bet ir kūrybiškumą, plačias pažiūras, smalsumą. skaityti »

Programuotojai – pradinių klasių moksleiviai?

Programavimo specialistai įsitikinę, kad mokyti programavimo vaikus būtų tikslinga jau pradinėse klasėse. skaityti »