Kada apsigyvensime 3D spausdintuvu pastatytuose namuose?

Publikuota: 2014 m. rugsėjo 22 d. pirmadienis

Nors 3D spausdintuvų naudojimas namų statyboje dar tik žengia pirmuosius žingsnius, KTU Statybos ir architektūros fakulteto (SAF) docentas Vitoldas Vaitkevičius įsitikinęs – „atspausdintuose“ namuose normaliai gyventi galėsime jau artimiausioje ateityje.

Specialistas su 3D technologijos naudojimo statybų sektoriuje dabartimi ir perspektyvomis supažindino vyresniųjų klasių moksleivius ir mokytojus neseniai vykusioje Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslo atradimų dienoje mokslo festivalyje „Erdvėlaivis Žemė“.

Mokslininkai teigia jau sukūrę revoliucinį milžinišką 3D spausdintuvą, kuris gali pastatyti 800 kvadratinių metrų ploto namą vos per 24 valandas. Tai – neįtikėtinas greitis, palyginti su įprastine statyba, galinčia trukti ne vienerius metus.

„Kalbėdami apie 3D namus, architektai sako, kad tai revoliucija, o statybininkai prašo neatimti iš jų darbo. Statybininkų reikės tik spausdintuvui statybvietėje sumontuoti, o tolesniam darbui užteks nešiojamojo kompiuterio“, – šypteli KTU SAF Statybinių medžiagų katedros vedėjas V. Vaitkevičius.

Kaip vyksta procesas? Milžiniškas robotas, pagal nurodytą kompiuterinį modelį, dozatoriumi purškia specialios sudėties betoną. Statybinės medžiagos sudėtis, kaip ir pati 3D spausdintuvo technologija, yra labai slepiama, nes turi pasižymėti ypatingomis savybėmis – būti nebrangi, tvirta, lengva, labai greitai – per kelias minutes – sukietėti, kad ant jos būtų galima purkšti kitą sluoksnį. V. Vaitkevičiaus žiniomis, tokia medžiaga, betono pagrindu, jau yra sukurta.

Specialistų teigimu, naudojant 3D technologiją, galima per kelias dienas ar savaites pastatyti namą ar ištisą namų kvartalą su į kiekvieną pastatą įvestais elektros, vandentiekio ir oro kondicionavimo vamzdynais. Dar viena galimybė – gamykloje „spausdinti“ namo dalis ir jas sumontuoti statybvietėje.

Nors daugeliui tai vis dar skamba kaip iš fantastikos srities, realūs pastatai jau yra „atspausdinti“ Kinijoje, Nyderlanduose. Nauja technologija susidomėjo net JAV prezidentas Barakas Obama, dalyvavęs ant kanalo kranto Amsterdame per savaitę pastatyto namo pristatyme.

„Daugiabučiai dar „neatspausdinti“, bet pirmieji žingsniai jau žengti. Tiesa, pirmieji pastatai labiau tinkami naudoti garažams ar ūkinei paskirčiai, o ne gyventi žmonėms. Tačiau praeis dar penkeri metai ir pamatysime 3D spausdintuvu „atspausdintą“ gyventi tinkamą daugiabutį“, – įsitikinęs V. Vaitkevičius.

Ypatingai didelio stiprio betono struktūros, technologijos ir žaliavų tyrimais užsiimantis KTU docentas pasakojo, kad pastato statybos be statybininkų idėja kilo žmonėms pakilus į kosmosą – tokiu būdu norėta kolonizuoti planetas. Nors tuo metu idėjos nepavyko įgyvendinti, dabar ji – reali.

Karščiausiomis naujovėmis besidomintis specialistas ragina į naujos technologijos vystymą aktyviai įsijungti ir Lietuvai, nes tai – revoliucinė inovacija, galinti jau artimiausioje ateityje neatpažįstamai pakeisti visą statybų sektorių ir atnešti didžiulį pelną ją sukūrusioms šalims.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Populiariausi straipsniai

Dilema nerandantiems darbo: laukti, kol pasikeis rinka, ar persikvalifikuoti?

Nors šių metų rugpjūčio 1 d. Lietuvos darbo biržoje buvo registruota 134,1 tūkst. darbo ieškančių žmonių, nesutampa darbdavių ir darbuotojų lūkesčiai dėl darbo pobūdžio. skaityti »

Rugsėjo stresas: kaip apsaugoti pirmokus ir abiturientus?

Pasak sveikatos specialistų, ruduo kai kuriems moksleiviams, ypač pradinukams ir gimnazistams, sukelia nervinę įtampą, o sergančių jaunuolių skaičiai šokteli kelis kartus. skaityti »

Geriausiems Lietuvos studentams – vardinės LR prezidentų stipendijos

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pasirašė įsakymą dėl prezidentų stipendijų 2017–2018 studijų metams skyrimo. skaityti »

Beveik pusė Lietuvos tėvų už vaikų lavinimą planuoja mokėti pinigus

Lietuvos tėvai vis daugiau dėmesio ir finansų skiria vaikų lavinimui bei ugdymui. skaityti »

Jaunieji geografai tarptautinėje olimpiadoje pasipuošė visų spalvų medaliais

Lietuvos jaunųjų geografų komanda iš Serbijoje vykusios tarptautinės geografijos olimpiados grįžo su visų spalvų medaliais. Lietuvos atstovai iškovojo vieną aukso, du sidabro ir vieną bronzos medalius. Tai geriausias Lietuvos komandos pasiekimas per visą geografijos olimpiadų istoriją. skaityti »

Skiriant valstybės finansavimą moksliniams tyrimams – orientacija į kokybę

Finansuojant mokslinius tyrimus ypatingas dėmesys bus skiriamas kokybei. 60 proc. lėšų moksliniams tyrimams bus skiriama pagal kokybinius parametrus, 40 proc. lėšų – pagal kiekybinius rodiklius. skaityti »

Į pagalbą mokytojams: parengtos rekomendacijos, padėsiančios atpažinti smurtą patyrusius vaikus ir jiems padėti

Mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai gali greičiausiai pastebėti skriaudžiamą vaiką ir jam padėti. skaityti »

Regionų bibliotekose – nemokama teisinė pagalba

Prieš kelis mėnesius pradėję teikti nemokamą teisinę pagalbą nuotoliniu būdu, Vilniaus universiteto (VU) Teisės klinikos konsultantai pastebi: teisinių paslaugų poreikis yra didžiulis, tačiau jos įkandamos ne visiems. skaityti »

Priimamos paraiškos dėl atnaujintos Vlado Jurgučio premijos ir naujos Lietuvos banko premijos už disertaciją

Visą rugpjūtį ir pirmąją rugsėjo pusę Lietuvos bankui galima teikti paraiškas dėl dviejų premijų, skiriamų už ekonomikos srities mokslinės veiklos pasiekimus. skaityti »

Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje pelnytas bronzos medalis

Liepos 28–rugpjūčio 4 dienomis Teherane Irane vykusioje tarptautinėje informatikos olimpiadoje Kauno technologijos universiteto gimnazijos dešimtokas Gediminas Lelešius (mokytoja Kristina Serapinaitė) laimėjo bronzos medalį. skaityti »